Masaż klatki piersiowej i barków
Ponieważ nie zawsze można znaleźć czas, aby wykonać masaż całego ciała, poniżej znajdują się opisy dla poszczególnych jego części.Większość z nich jest odpowiednia zarówno dla dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia, jak i dla starszych. Są one pomyślane, aby mogły być wykonywane w każdym momencie, wtedy gdy mamy łatwy dostęp do danej części ciała dziecka, na przykład podczas kąpieli, zmiany pieluszki lub po prostu gdy siedzimy, trzymając dziecko na rękach.
Ponieważ małe dzieci bardzo potrzebują fizycznego kontaktu, zaproponowane pozycje, w których wykonuje się masaż, są tak pomyślane, aby w jak największym stopniu zaspokajać tę potrzebę.
Klatka piersiowa i barki
Aby móc oddychać lekko i w naturalnym rytmie, trzeba mieć rozluznioną klatkę piersiową i barki.Klatkę piersiową tworzą żebra, czyli dwanaście par kości, połączony z nimi mostek i piersiowy odcinek kręgosłupa; jest to struktura, która ochrania serce i płuca.Elastyczność mięśni klatki piersiowej i ruchomość żeber pozwala na swobodne oddychanie i przepływ krwi w tej okolicy ciała.Regularne masowanie klatki piersiowej i barków dziecka zwi`eksza tę elastyczność i rozluźnia przednią powierzchnię ciała.Masaż mu także pomoże, gdy w jego drogach oddechowych zacznie gromadzić się śluz lub gdy będzie zmęczone i pod wpływem stresu.
reklama
3 tygodnie - 3 miesiące
1. Należy usiąść wygodnie, opierając o coś plecy, zgiąć kolana i na swoich udach ułożyć dziecko na plecach, z nóżkami rozsuniętymi na boki. Następnie rozprowadzić sobie olejek na dłoniach i opuszkami palców jednej ręki masować lekko górną część
klatki piersiowej dziecka, zakreślając dłonią małe kółeczka.Ruch powtarza się tak długo, jak długo sprawia on dziecku przyjemność.
2. Aby pozwolić nam wykonać ten ruch, dziecko musi rozluźnić rącki. Jeśli to zrobi, należy ułożyć opuszki palców w górnej części jego klatki. Delikatnym ruchem należy przesuwać ręce do góry i na boki, az do barków i z powrotem, wykonując obszerna koła. Ruch należy powtórzyć 4 albo 5 razy.
3. Obie ręce należy ułożyć na barkach dziecka i kciukami, od mostka na zewnątrz, masować ten obszar wykonująć koliste ruchy. Jednocześnie należy lekko uciskać barki dziecka. Ruch ten należy powtórzyć, jeśli dziecko nie jest spokojne.
reklama
Powyżej 3 miesięcy
1. Należy usiąść na piętach i na swoich udach położyć dziecko na plecach.Jedną ręką podtrzymać mu główkę, drugą, kolistymi ruchami,masować górną część klatki piersiowej. Na początku opuszkami palców, póżniej całymi palcami i całą dłonią.
2. Należy usiąść w siadzie prostym i oprzeć się o coś plecami.Na złączonych nogach (kolana odrobinę wyżej) ułożyć dziecko na plecach, tak aby twarzą zwrócone było do góry. Obie ręce trzeba delikatnie ułożyć na barkach dziecka, tak aby kciuki znajdowały się na jego mostku.Oboma kciukami delikatnie masuje się górną część klatki,wykonując małe kółeczka. Jednocześnie, należy lekko uciskać barki dziecka, rozsuwając dłonie na boki.
3. Należy usiąść na piętach i ułożyć dziecko na kolanach, tak aby miało ono nóżki rozsunięte na boki i oparte o nasze ciało.Następnie delikatnie układa się kłęby dłoni na klatce dziecka i ostukuje się jej górną część opuszkami palców.Podczas wykonywania zabiegu należy mówić do dziecka i zachęcać je do wydawania odgłosów. Pomoze mu to uświadomić brzmienie swego głosu.