Ostatnie zmiany: 27 czerwca 2019

reklama

Masaż brzuszka

Ponieważ nie zawsze można znaleźć czas, aby wykonać masaż całego ciała, poniżej przestawiono sekwencje dla poszczególnych jego części.

Większość z nich jest odpowiednia zarówno dla dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia, jak i dla starszych. Są one pomyślane, aby mogły być wykonywane w każdym momencie, wtedy gdy mamy łatwy dostęp do danej części ciała dziecka, na przykład podczas kąpieli, zmiany pieluszki lub po prostu gdy siedzimy, trzymając dziecko na rękach. Ponieważ małe dzieci bardzo potrzebują fizycznego kontaktu, zaproponowane pozycje, w których wykonuje się masaż, są tak pomyślane, aby w jak największym stopniu zaspokajać tę potrzebę.

Brzuszek

Dla nie narodzonego dziecka brzuszek jest centrum istnienia, miejscem, w którym dzięki pępowinie jest ono połączone z matką, dostarczającą mu wszystkiego, co jest potrzebne do życia i rozwoju.Dziecko znajduje się w łonie matki w pozycji embrionalnej-jego brzuszek jest odsłonięty.Od momentu urodzenia jednak, mały człowiek zaczyna prostować kręgosłup i kończyny,,, otwiera" w ten sposób przednią część swojego ciała i,, zamyka" plecy. Delikatny masaż brzuszka rozluźnia mięśnie tej okolicy i ułatwia trawienie. Masując tę część ciała, należy uważać, aby dotyk był bardzo lekki, a nacisk minimalny, ponieważ jest ona bardzo wrażliwa. Należy więc także zwracać baczną uwagę na reakcje dziecka.Podczas trawienia w brzuszku dziecka często gromadzą się gazy, delikatny masaż tej okolicy ciała-z użyciem odpowiedniego olejku lub bez-może pomóc pozbyć się ich.

3 tygodnie-3 miesiące

1. Należy wygodnie usiąść, opierając się o coś i zginając lekko nogi.Na swoich udach należy dziecko ułożyć na plecach, twarzą do siebie. Delikatnie rozsunąć jego nóżki i oprzeć je sobie stopami na brzuchu, zgięte w kolanach, jak w pozycji kucznej.Ruch polega na kołysaniu dziecka na boki, poprzez naciskanie raz jednego, raz drugiego kolana.

2. Ten ruch wykonuje się tylko wtedy, gdy dziecko ma już wygojony pępek.Jedną dłoń należy ułożyć delikatnie na brzuszku dziecka i lekko kołyszać je z boku na bok, od bioder. W jedną stronę odpycha się kłębem dłoni, w drugą zaś ciągnie palcami.Ruch musi być delikatny, ale rytmiczny.

3. Nasmarowane olejkiem ręce należy ułożyć po obu stronach ciała dziecka, na wysokości dolnych żeber. Stopniowo i delikatnie przesuwa się ręce do środka i w dół wokół obu stron brzuszka dziecka, tak aby opuszki palców spotkaly się tuż ponad kością łonową. Ruch należy powtórzyć.

4. Uważając, aby nie dotykać pępka dziecka, opuszki palców jednej ręki należy ułożyć ponad,a drugiej poniżej niego.Delikatnie masuje się okolice pępka, wykonując koliste ruchy w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Jedna dłoń pozostaje stale w kontakcie z ciałem dziecka, druga odrywa się, gdy ręce się krzyżują. Ruch ten powtarza się cztery albo pięć razy.

5. Należy delikatnie obrócić dziecko i ułożyć je na brzuchu w ten sposób, aby główkę opierało na naszych kolanach. Nasmarowanie olejkiem dłonie układa się po obu stronach ciała dziecka, na wysokości jego dolnych żeber. Następnie przesuwa się je delikatnie w dół i ku środkowy,wzdłuż bocznych powierzchni brzuszka, tak aby opuszki palców spotkały się nad pośladkami.

Powyżej 3 miesięcy

1. Należy usiąść w rozkroku I posadzić sobie dziecko między udami, opierając je o jedno z nich. Jedna ręką trzeba podtrzymać główkę dziecka, drugą delikatnie, kolistym ruchem masować okolicę wokół pępka-od kości łonowej aż do dolnych żeber-w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.Ruch kontynuować tak długo,jak długo sprawia on dziecku przyjemność.

2. Należy usiąść lub uklęknąć w wygodnej pozycji i ułożyć dziecko na brzuszku, przed sobą. Jedną rękę kładzie się na boku dziecka i delikatnie masuje obszar od dolnych żeber do bioder, na przemian jedną i drugą ręką. Ruch musi być wykonany rytmicznie.

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: