Masaż kończyn dolnych

Ostatnie zmiany: 24 lutego 2021
Masaż kończyn dolnych

Ponieważ nie zawsze można znależć czas, aby wykonać masaż całego ciała, poniżej przestawiono sekwencje dla poszczególnych jego części.Większość z nich jest odpowiednia zarówno dla dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia, jak i dla starszych. Są one tak pomyślane, by mogły być wykonywane w każdym momencie - wtedy, gdy mamy łatwy dostęp do danej części ciała dziecka, na przykład podczas kąpieli, zmiany pieluszki lub po prostu gdy siedzimy, trzymając dziecko na rękach.

Ponieważ małe dzieci bardzo potrzebują fizycznego kontaktu, zaproponowane pozycje, w których wykonuje się masaż, są tak pomyślane, aby w jak największym stopniu zaspokajać tę potrzebę.

Kończyny dolne

Proces wzmacniania mięśni i poprawiania koordynacji ruchowej odbywa się stopniowo, wraz z rozwojem dziecka, niejako od góry-od głowy i karku, do dołu (rozwój cefalokaudalny). W związku z tym, kończyny dolne jako ostatnia część ciała osiągają pełny rozwój.

reklama

Małe dzieci domonstrują zazwyczaj bardzo szeroką gamę możliwości ruchowych, poczynając od ssania palców u nóg, aż do stania na czworakach i dotykania głową podłogi, umiejętności, które zdecydowanie przekraczają możliwości przeciętej osoby dorosłej. Duża ruchomość w stawach, połączona z elastycznością mięśni posturalnych, łydek, ud i pośladków, ułatwia wykonywanie tych wszystkich ruchów.

Noworodki mają nóżki ugięte i przyciśnięte do ciała i tak jak w przypadku innych części ciała, nie należy prostować ich na siłę. W odpowiednim czasie dziecko zrobi to samodzielnie. Podczas wykonywania masażu, kąpania czy przebierania dziecka jego kolana powinny być skierowane na zewnątrz.Masaż mięśni łydek, ud i pośladków poprawia ich elastyczność i koordynację ruchów, przez co przyczynia się do osiągnięcia przez dziecko właściwej postawy.

3 tygodnie - 3 miesiące

1. Należy usiąść wygodnie prosto,lekko uginając nogi w kolanach i opierając się o coś plecami ułożyć sobie na udach dziecko leżące na plecach, twarzą zwrócone do nas, tak aby jego główka była oparta na naszych kolanach. Należy chwycić dziecko za podudzia i delikatnie przycisnąć jego kolana do brzuszka. W momencie gdy zacznie odpychać się nóżkami, należy ułatwić mu ruch i pozwolić je wyprostować-nie powinno się jednak ich ciągnąć. Ruch należy kilka razy powtórzyć.

2. Należy pozwolić dziecku ułożyć nóżki w szerokim rozkroku i trzymając je za podudzia zbliżyć podeszwy stóp do siebie, tak aby spotkały się nad kością łonową.Naciskając delikatnie raz jedną, raz drugą nóżkę dziecka, należy lekko kołysać je z boku na bok. Ruch powtórzyć kilka razy.

reklama

3. Nasmarowanymi olejkiem dłońmi należy objąć uda dziecka od ich wewnętrznej strony i ciągłym, kolistym ruchem przesuwać je wokół ud i z powrotem do pozycji wyjściowej. Ruch należy powtórzyć sześć, siedem razy.

4. Nasmarowanymi olejkiem dłońmi należy chwycić nóżki dziecka tuż pod kolanami.Następnie przesuwać dłonie w doł wzdłuż łydek, aż do kostek. Ruch powtórzyć kilka razy.

Powyżej 3 miesięcy

1. Należy usiąść na piętach, lub między piętami.Na miękkim podłożu ułożyć dziecko na plecach z twarzą zwróconą do nasz Trzymając jedną ręką obie stopy dziecka, należy stopniowo przesuwać je w górę, w stronę brzuszka, tak aby kolana były w szerokim rozkroku. Jeśli dziecko dobrze czuje się w takiej pozycji, należy utrzymać ją przez chwilę i w tym czasie drugą ręką masować pośladek dziecka i tylną powierzchnię jego uda w kierunku od pośladka do kolana.Następnie należy zmienić ręce i powtórzyć ruch z drugiej strony ciała dziecka.

2. Należy ułożyć dziecko na brzuszku i trzymając jego stopę obciągniętą, delikatnie przycisnąć ją do pośladka.Jeśli dziecku jest wygodnie, należy utrzymać ją przez chwilę, masując w tym czasie drugą ręką kolano ugiętej nóżki i przednią stronę podudzia, w kierunku od kolana do kostki.Ruch należy powtórzyć na drugiej kończynie.

3. Ułożyć dziecko na plecach i ponownie rozprowadzając olejek na dłoniach, delikatnie chwycić nóżkę dziecka, taka by jedna ręka znajdowała się pod jego udem, a druga na kostce. Należy przesunąć rękę wzdłuż łódki, w dół, rozluźniając w tym momencie chwyt druga ręką. Ruch należy powtarzać w stałym rytmie. Należy powtórzyć go na drugiej kończynie.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: