Trądzik niemowlęcy i inne wypryski na twarzy niemowlęcia - jak je rozróżnić i zwalczyć?
Czy wypryski na buzi twojego niemowlęcia to trądzik, prosaki, a może pokrzywka?
Chociaż teoretycznie uważa się, że skóra niemowlęcia powinna być gładka jak aksamit, jednak w praktyce bywa różnie.U noworodka za zmiany na buzi mogą odpowiadać hormony mamy, które krążą w jego organizmie. Stąd też, np. trądzik niemowlęcy, czy inne wypryski. Przegrzanie może spowodować powstanie potówek. Plamki, krostki, grudki – co może być ich przyczyną i jak można im zaradzić?
Wypryski na buzi niemowlęcia: Trądzik niemowlęcy
Trądzik niemowlęcyto bezbolesna dolegliwość skóry, która występuje w pierwszych miesiącach życia dziecka i ustępuje samoistnie. Są to pojedyncze krostki, czerwone lub różowe, mogą pojawić się w grupach, ale nie zlewają się.
Krostki trądzikowe "wędrują", czyli znikają i pojawiają się co chwila w innym miejscu: na twarzy, szyi, czole. Trądzik jest bardziej widoczny gdy jest ciepło, a gdy skóra się ochłodzi, trądzik przybiera kolor skóry i staje się niewidoczny. Trądziku się nie leczy. Skóry nie trzeba niczym smarować, tylko przemywać przegotowaną wodą i delikatnie osuszać. Nigdy nie wyciskaj krostek. Jeśli cię coś niepokoi - skonsultuj się z lekarzem
reklama
Wypryski na buzi niemowlęcia: Zmiany alergiczne
Zmiany alergiczne na skórze - wypukłe czerwone lub różowe plamki, bez czubków. Mogą się zlewać, jest ich dużo w jednym miejscu. Ręką wyczuwalna jest chropowata powierzchnia skóry. Leczenie polega na wyeliminowaniu z pożywienia ub otoczenia czynnika alergizującego. Na buzi mogą się pojawić czerwone, wygladające jak "lakierowane" rumieńce. Do najczęstszych alergenów należą mleko, pszenica i inne zboża, gluten, jaja czy orzechy. A z alergenów wziewnych kurz i roztocza. Czasem za wysypkę odpowiedzialne są leki.
Wypryski na buzi niemowlęcia: Potówki
Potówki są to różowawe lub żółte krostki. Pojawiają się, kiedy dziecko jest zbyt ciepło ubrane lub kiedy przebywa w zbyt wysokiej temperaturze. Potówki pojawiają się przede wszystkim na twarzy, szyi, karku, plecach i klatce piersiowej.
Aby uniknąć powstania potówek, nie przegrzewaj dziecka, ubieraj je stosownie do temperatury panującej na zewnątrz, a w pokoju utrzymuj temperaturę nie wyższą niż 20 st. C.
Jeśli już jednak pojawią się, zadbaj żeby niemowlę miało obcięte paznokcie . Możesz je wykąpać w wodzie z dodatkiem krochmalu lub nadmanganianu potasu (woda musi być ledwie zaróżowiona). I ubieraj maluszka w ubrania z miękkich, naturalnych tkanin, np. bawełny, jedwabiu, lnu, które są przewiewne i oddychające. materiałów.
reklama
Wypryski na buzi niemowlęcia: Pokrzywka
Pokrzywka najczęściej pojawia się nagle. Charakteryzują ją lekko wypukłe czerwone bąble, które przypominają poparzenia pokrzywą. Czasem towarzyszy im obrzęk różnych części ciała. Zmiany mogą utrzymywać się kilka godzin i zmieniać swoją lokalizację. Mogą również utrzymywać się tygodniami - jeśli występują ponad 6 tygodni to taki zespół nazywa się pokrzywką przewlekłą.
Przyczyną pokrzywki alergicznej u niemowlaka najczęściej są alergeny pokarmowe, niekiedy wziewne, leki a czasem również promienie słoneczne. Niekiedy pokrzywka towarzyszy infekcjom.
W wielu przypadkach pokrzywka znika samoistnie. Ważne jest wyeliminowaniu czynnik, który ją wywołuje oraz podanie leków przeciwhistaminowych. W skrajnych przypadkach niemowlęciu podaje się glikokortykosteroidy.
Wypryski na buzi niemowlęcia: Prosaki
Prosaki - małe białe grudki, najczęściej pojawiają się wokół noska, na policzkach, czasami na brodzie. Przyczyną powstania prosaków są nie działające w pełni gruczoły łojowe dziecka. Prosaków się nie leczy, niczym nie smaruje i absolutnie nie wolno ich wyciskać! Po kilku dniach lub tygodniach znikną same.
reklama
Wypryski na buzi niemowlęcia: Łojotokowe zapalenie skóry
Łojotokowe zapalenie skóry - czerwone krostki zakończone żółtymi, ropnymi pęcherzykami. Mogą się pojawić na owłosionej części główki maluszka, wtedy mówimy o ciemienusze. Aby złagodzić podrażnienia, przemywaj skórę dziecka przegotowaną wodą, nie używaj mydła. Leczniczo można stosować maść cynkową. Jeśli krostki nie znikają - idź z dzieckiem do lekarza, który przypisze odpowiednie preparaty.
Wypryski na buzi niemowlęcia: Wyprysk kontaktowy
Pojawia się jako wysypka lub zaczerwienienie na buzi i może oznaczać alergię kontaktową. Przyczyną wyprysku kontaktowego jest nadwrażliwość na jakąś substancję, która miała styczność ze skórą niemowlęcia. Najczęściej uczulają kosmetyki, np. kremy czy płyny do mycia maluszka lub proszki i płyny do prania. Po pierwsze należy znaleźć i wyeliminować alergizująca substancję. Jednocześnie należy zadbać o natłuszczenie buzi niemowlęcia odpowiednimi preparatami. Jeśli wysypka nie ustępuje warto skonsultować się z pediatrą.