19 rzeczy, które musisz mieć w kąciku pielęgnacyjnym
Przewinąć i przebrać niemowlaka możesz właściwie wszędzie. Warto jednak w mieszkaniu wyznaczyć kącik pielęgnacyjny. Zgromadzenie w jednym miejscu wszelkich akcesoriów pielęgnacyjnych jest kluczowe – dla ciebie komfortowe i wygodne, a bezpieczne dla dziecka. Zobacz, co powinno się w nim znaleźć.
Kącik pielęgnacyjny
W kąciku pielęgnacyjnym spędzacie z maluchem sporą część dnia. Tu go przebieracie, przewijacie, ubieracie, smarujecie pupę, nawilżacie ciałko po kąpieli, czyścicie nosek i wykonujecie wiele innych czynności pielęgnacyjnych. Aby uniknąć stresu i chaosu, warto zadbać o optymalne go zaopatrzenie i dobrą organizację. Warto zgromadzić w tym miejscu wszystko, co jest potrzebne podczas pielęgnacji dziecka. Chodzi nie tylko o komfort, ale i bezpieczeństwo malucha – nie możesz przecież nawet na chwilę stracić go z oczu (przecież nawet niesamodzielny maluch potrafi się ześlizgnąć z przewijaka).
reklama
19 rzeczy, które musisz mieć pod ręką w kąciku pielęgnacyjnym
Najlepiej wszelkie akcesoria pielęgnacyjne mieć pod ręką – ustawić je na półce lub w komodzie ustawionej obok przewijaka lub miejsca, które do tego służy (jego rolę może pełnić np. łóżko). Ważne, by było to stałe miejsce, gdzie możesz położyć dziecko.
Co powinno się znaleźć na takiej liście?
- Pieluszki – najlepiej, by kilka leżało poza opakowaniem, z którego trudno byłoby ci je wyciągać jedna ręką.
- Chusteczki nawilżane – najlepiej tak zapakowane, byś mogła je otworzyć jedną ręką. A jeśli wolisz używać wacików nasączonych wodą – przygotuj waciki i butelkę ze spryskiwaczem.
- Podkład higieniczny – przyda się niezależnie od tego, gdzie przewijasz malucha (na łóżku czy na pokrytym chłodną cerata przewijaku).
- Krem do pupy – warto go stosować, by uniknąć odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry.
- Szczotka do włosów - pomocna nie tylko przy ciemieniusze.
- Obcinacz do paznokci lub nożyczki
- Termometr - by sprawdzić, czy maluch nie gorączkuje.
- Krople do nosa - roztwór wody morskiej do oczyszczania i nawilżania noska dziecka
- Gruszka, aspirator do nosa – zarówno do codziennej pielęgnacji, jak i na wypadek infekcji.
- Pieluchy tetrowe lub flanelowe – są super chłonne, bardzo poręczne, miłe w dotyku. Sprawdzają się w wielu różnych sytuacjach (np. przy odbijaniu, przy ulewaniu).
- Patyczki higieniczne do uszu – te bezpieczne, przeznaczone dla dzieci.
- Ręczniki papierowe – przydadzą się w wielu różnych sytuacjach.
- Oliwka do masażu – masaż maluszka to nie tylko relaks dla dziecka, ale i piękny sposób na tworzenie więzi.
- Woreczki na zużyte pieluszki - biodegradowalne worki neutralizujące zapach są bardzo wygodne w użyciu. Zawinięte w nie brudne pieluszki nie wydzielają żadnych zapaszków.
- Zabawka – możesz w zasięgu wzroku powiesić karuzelkę lub coś, co przykuje wzrok maluszka. Warto mieć także pod ręką zabawkę, którą poratuje w chwili zniecierpliwienia.
- Kosz na śmieci - najlepiej z zamykanym workiem.
- Pojemnik/kosz na brudne ubranka.
- Ubranka na zmianę – te warto mieć pod ręką, tak na wszelki wypadek.
- Lampka nocna - dobrze by było, gdyby przewijak oświetlało miękkie światło – na wypadek, gdy będziesz musiała zabieg pielęgnacyjne przeprowadzać nocą.