W jaki sposób można zwiększyć ilość mleka?

Ostatnie zmiany: 7 lutego 2020
W jaki sposób można zwiększyć ilość mleka?

Ze względu na rozpowszechniony niepokój o niedostateczną ilość mleka, wiele kobiet zastanawia się, jakie są sposoby jej zwiększenia.

Przyczyną niepokojów najczęściej bywa częste domaganie się piersi przez niemowlę oraz fakt, że piersi są bardziej miękkie i nie tak "pełne" jak w pierwszych tygodniach po porodzie. Po pierwsze, wyeliminuj "fałszywe alarmy".

Jak rozpoznać, że dziecko otrzymuje dostateczną ilość mleka?

  • od trzeciego dnia po porodzie oddaje przynajmniej 2-5 stolców dziennie (w wieku powyżej 6 tygodni zdarzają się nieregularne wypróżnienia - często znacznie rzadsze, nawet raz na tydzień),
  • od trzeciego-czwartego dnia po porodzie dziecko moczy 6-8 pieluszek tetrowych dziennie (5-6 pieluszek jednorazowych),
  • dziecko przybywa na wadze co najmniej 110-220 gramów tygodniowo (450 gramów miesięcznie), licząc od najniższej wagi, nie od wagi urodzeniowej,
  • ssie często, co 1-3 godziny, czyli 8-12 razy na dobę,
  • wygląda zdrowo, jego skóra ma różowy odcień i jest napięta, dziecko prawidłowo rośnie, jest aktywne w okresie czuwania, spokojnie śpi.

Dodatkowo w okresie od 6 tygodni do 2 miesięcy po porodzie wytwarzanie mleka stabilizuje się. Od tego czasu większość kobiet nie odczuwa przepełnienia i napięcia w piersiach. Nie znaczy to, że produkują one mniej mleka - po prostu Twoje ciało dostosowało się do indywidualnych wymagań dziecka.

W ciągu pierwszych miesięcy życia dziecko przechodzi tzw. skoki rozwojowe. Zwykle następują one w wieku około 2-3 tygodni, 6 tygodni i 3 miesięcy, ale nie jest to regułą. W tym okresie dziecko będzie domagało się częstszych i dłuższych karmień, co pozwoli zwiększyć ilość mleka. Zdaj się na dziecko - pozwól maluchowi ssać tak często i tak długo, jak zechce. To pozwoli szybko zwiększyć "produkcję" i dostosować ją do rosnących wymagań dziecka.

Jeśli wahasz się, widząc że dziecko chce ssać "bez przerwy", wyobraź sobie, że jesteś bardzo głodna, a ktoś zaoferował Ci jedynie małą przekąskę. To nie zaspokaja Twojego głodu i Twoje ciało domaga się większej ilości jedzenia. Podobnie jest z dzieckiem - odmawianie piersi i ograniczanie liczby karmień sprawi jedynie, że będzie coraz bardziej głodne i niezadowolone.

Jeśli Twoje dziecko nie moczy wystarczającej liczby pieluszek dziennie lub nie przybywa na wadze, powinnaś zwrócić się o pomoc. Po pierwsze, porozmawiaj z lekarzem. Często wystarczy jedynie skorygować technikę karmienia, ale zdarza się, że niedostateczne przybieranie na wadze stanowi objaw poważnych problemów zdrowotnych.

reklama

Jak możesz zwiększyć laktację?

  • Senne, ospałe niemowlę należy wybudzać i zachęcać do częstszych karmień.
  • Sprawdź pozycję dziecka przy karmieniu. Jeśli cierpisz na bolesność brodawek lub nie jesteś pewna, czy przystawiasz dziecko prawidłowo, zwróć się o pomoc do lekarza, doświadczonej położnej lub poradni laktacyjnej.
  • Dziecko powinno ssać tylko pierś. Jeśli konieczne jest wprowadzenie dodatkowego pożywienia, podawaj je łyżeczką, kieliszkiem, strzykawką lub specjalnym zestawem do zastępczego karmienia.
  • Unikaj podawania smoczków i karmienia z butelki i butelek
  • Karm na żądanie, a nie z zegarkiem w ręku. Dziecko najlepiej wie, ile potrzebuje pokarmu i jak często musi go dostać
  • Zwróć uwagę na to, co jesz. Dieta mamy karmiącej powinna mieć zawierać dużo zieleniny, nasycone tłuszcze (awokado, na jajka, łosoś), świeże warzywa , czy białko.
  • Upewnij się, że pijesz odpowiednią ilość wody
  • Podawaj dziecku tylko naturalny pokarm. Jeśli dziecko otrzymywało dodatkowo mieszankę, odstawiaj ją stopniowo, żeby Twoje piersi mogły dostosować do zwiększonego zapotrzebowania na pokarm. Zwracaj przy tym szczególną uwagę na liczbę zabrudzonych pieluszek, aby być pewnym, że maluch otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu. Podczas odstawiania mieszanki pozostawaj w stałym kontakcie z lekarzem.
  • Podczas jednego karmienia kilkukrotnie zmieniaj piersi. Kiedy zauważysz, że maluch ssie wolniej i słabiej, przystaw go do drugiej piersi. W ten sposób zainteresujesz dziecko oraz pobudzisz wydzielanie mleka.
  • Dbaj o siebie.

mgr Ewa Ressel

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: