Kupujemy zabawkę – czym się kierować

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Kupujemy zabawkę – czym się kierować

Kupowanie prezentów jednemu dziecku to sama radość. Problem zaczyna się wówczas, gdy na świecie pojawia się młodsze rodzeństwo. W takim wypadku trzeba dobrać zabawkę nie tylko dostosowaną do wieku starszego dziecka, ale również bezpieczną dla młodszego.

Czym kierować się w takich wypadkach? I na co w ogóle zwracać uwagę, kupując dziecku zabawkę?

1.    Etykiety. Zabawki przeznaczone dla dzieci powyżej 3 roku życia powinny być opatrzone odpowiednią etykietą. Oznacza ona, że zabawka nie ma takich drobnych elementów, które mogłyby zostać połknięte przez dziecko – poszczególne części zabawki są tak duże, że nie mieszczą się w przełyku dziecka – do badania tego służy specjalny cylinder mający średnicę przełyku dziecka. W warunkach domowych taki cylinder można zastąpić rolką od papieru toaletowego – lepiej unikać dawania małemu dziecku przedmiotów, które swobodnie przez nią przelatują. Etykieta jednak nie powinna wyłączać zdrowego rozsądku. Jest wiele zabawek, które już na pierwszy rzut oka nie nadają się dla małego (ani nawet starszego) dziecka, choć nie mają stosownych ostrzeżeń, a na innych producenci umieszczają takie ostrzeżenie „na wszelki wypadek”, choć dla wszystkich jasne jest, że grzechotka nie jest zabawką dla czterolatka.

2.    Zalecenia producenta. Kupując zabawkę, która ma się znaleźć w domu, gdzie jest też małe dziecko, warto patrzeć na przedział wiekowy wskazany przez producenta. Jest sporo zabawek, równie bezpiecznych dla dziecka półrocznego, jak i dwuletniego – bawią się nimi w nieco inny sposób, a zabawka „rośnie” z nimi. Taki warunek spełniają dobrze wykonane drewniane zabawki, lale szyte z tkanin czy książki o tekturowych kartkach.

3.    Dotyk. Przed zakupem zabawki obejrzyj ją w sklepie: czy nie ma ostrych krawędzi? Czy drobne elementy (oczy, guziki) są odpowiednio umocowane? Czy drewno nie ma nierówności i zadziorów? Czy lakier nie daje się łatwo zdrapać? Czy w wypełnieniu maskotki nie są wyczuwalne twarde elementy – zanieczyszczenia? Czy wszystkie szwy są wykonane starannie? Jeżeli jakaś zabawka nie spełnia takich warunków, to oznacza, że absolutnie nie może trafić do domu, gdzie są małe dzieci.

4.    Zapach  i smak. Jeśli zabawka ma silny, nieprzyjemny zapach, to prawdopodobnie ulatniają się z niej szkodliwe substancje. Wybierając zabawki drewniane, należy kupować takie nielakierowane lub malowane farbami nietoksycznymi. Kupując gry zapachowe lub smakowe dla starszego dziecka  uważnie sprawdź, czy producent podał nazwy wykorzystanych substancji – nie powinny być to substancje alergizujące.

5.    Duże wygrywa! Wybierając zestaw dużych klocków zapewnimy zabawę zarówno starszemu dziecku, które będzie mogło ćwiczyć sprawność rąk i konstruować duże budowle, jak i młodszemu, które będzie mogło bezpiecznie klocki lizać czy gryźć.

6.    Krótki sznurek. Zabawki ciągnięte za pomocą sznurka lub takie ze wstążkami i kablami nie mogą mieć „sznurków” dłuższych niż 22cm – ta długość jest bezpieczna i nie grozi  uduszeniem.

7.    Dźwięki i ich głośność. Żadna zabawka nie powinna wydawać zbyt głośnych dźwięków – grozi to uszkodzeniem delikatnego słuchu dziecka. Najlepiej jeżeli istnieje możliwość ściszenia lub wyłączenia dźwięków. Kupując starszemu dziecku zabawkę, która gra i hałasuje – skonsultujmy się wcześniej z rodzicami – czasem nie życzą sobie oni tego typu „budzików” w domu.

8.    Baterie i magnesy. Sprawdź czy komora, w której jest umieszczana bateria, jest odpowiednio zabezpieczona (najlepiej śrubką), bo połknięcie bakterii może być groźne dla życia dziecka (nie ze względu na wielkość, ale budowę i toksyczność baterii). Z kolei połknięcie kilku magnesów – szczególnie takich silnych – może również być bardzo niebezpieczne (magnesy będą się przyciągać i mogą uszkodzić narządy wewnętrzne dziecka). Dlatego klocki magnetyczne muszą być odpowiedniej wielkości. Warto też pamiętać, że nawet starsze dziecko bierze zabawki do buzi. Inne zabawki można czasowo lub na stałe magnesów pozbawić.

reklama

Czy to oznacza, że starsze dziecko jest skazane na zabawki dla maluchów?

Nie, trzeba jednak przestrzegać kilku zasad:

·    poinformuj starsze dziecko (i ewentualnie jego rodziców), że zabawka może być niebezpieczna dla malucha (lub maluch dla zabawki... pogryzienie puzzli dziecku raczej nie zaszkodzi, za to układance na pewno),

·    stwórz miejsce, w którym starsze dziecko może spokojnie bawić się swoimi skarbami: oddziel pokój lub kąt pokoju barierką, udostępnij odpowiednio zabezpieczoną szafkę,

·    ustal z dzieckiem zasady zabawy przedmiotami niebezpiecznymi dla młodszego, np.: powiedz kiedy chcesz to robić, ja zajmę się młodszym; sprzątnij starannie każdy element, żeby nic nie zostało na podłodze.

Joanna Górnisiewicz

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: