Kiedy dziecko przenieść do łóżka bez szczebelków?
Ostatnio zarówno na forum babyboom.pl jak i na naszym FB trwały dyskusje od jakiego wieku dzieci mogą spać w łóżku bez szczebelków. Tym bardziej ucieszyło mnie, że również naukowcy postanowili pochylić się nad tym pytaniem. I jakie są ich ustalenia?
W międzynarodowym badaniu wzięło 1983 dzieci w wieku 18 do 36 miesięcy, które sypiały w łóżeczku ze szczebelkami lub łóżku w oddzielnym pokoju. Rodzice za pomocą aplikacji opisywali schematu snu i problemy z jakimi się borykają. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Sleep Medicine. Bez względu na kraj, gdzie przeprowadzano badania – ustalenia były jednoznaczne.
Dzieci, które do ukończenia 3 lat sypiały w łóżeczkach ze szczebelkami:
- łatwiej było położyć do łóżka,
- nie miały problemów z zaśnięciem,
- dużo rzadziej wybudzały się w nocy,
- ogólnie miały mniej problemów ze snem.
Stąd rekomendacja, żeby w “dorosłe” łóżko zainwestować dopiero po ukończeniu przez dziecko 3 lat.
reklama
Dlaczego czasem zbyt wcześnie chcemy przenosić dzieci do łóżek bez szczebelków?
Wygląda, że to rodzice obserwując coraz większą niezależność dzieci (zwłaszcza pod koniec drugiego roku życia) zaczynają łóżeczko postrzegać jako miejsce ograniczające wolność, klatkę, itp. Podejmują decyzję o zmianie mebla odnosząc się do swoich własnych uczuć i potrzeb. Tymczasem dzieci mają inne podejście.
Psychologowie podkreślają, że dzieci lubią niewielkie przestrzenie, bo dają im poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Zresztą wystarczy przypomnieć sobie, jak chętnie maluchy bawią się w kartonowych pudłach lub pod stołem, albo budując namioty z koca. Przeniesienie ich do nowego łóżka może powodować niepokój, zmianę schematu spania, większą liczbę pobudek, co bezpośrednio wpływa też na sen rodziców. I oczywiście wiąże się to z naszym zmęczeniem, a dla dzieci z rozdrażnieniem, napadami złości czy labilnością emocjonalną.
Dlatego zanim zainwestujesz w dorosłe łóżko sprawdź, czy twój maluch jest gotowy na zmianę. Na co zwrócić uwagę?
- Jeśli łóżeczko nie ma wyjmowanych szczebelków, a dziecko jest w stanie przełożyć nogę ponad barierką, to dla jego bezpieczeństwa warto zmienić łóżko.
- Kiedy dziecko dla zabawy zaczyna trenować codzienną łóżeczkową wspinaczkę.
- Kiedy zaczyna korzystać z toalety i chcesz, aby w nocy łatwo się dostało do łazienki.
- Jeśli ma się pojawić w domu noworodek i potrzebujecie łóżeczka dla niego. Pamiętajcie, żeby zmianę wprowadzić kilka miesięcy przed pojawieniem się nowego członka rodziny!
- Dziecko samo sygnalizuje, że chce mieć dorosłe łóżko jak jego przyjaciele ze żłobka czy przedszkola.
Jeśli jednak maluch dobrze śpi w dziecięcym łóżeczku – odczekaj do jego trzecich urodzin. Wygląda, że będzie to miała pozytywny wpływ na całą waszą rodzinę.
reklama
Duże łożko - nowy pokój? Czyli jak pomóc dziecku poradzić sobie ze zmianą?
Często zakup "dorosłego" łóżka wiąże się z tym, że dziecko przestanie sypiać w waszej sypialni. Jeśli dotychczas nie było do tego przyzwyczajone zmiany wprowadzajcie powoli. Skupcie się na zapewnieniu mu bezpieczeństwa, bo w swoim pokoju będzie mogło robić co zechce. Dlatego warto:
- Zamontować blokady bezpieczeństwa w oknach
- Użyć zaślepek do kontaktów
- Pochować kable
- Przymocować meble lub inne ciężkie przedmioty do ściany
- Upewnić się wieczorem, że jeśli dziecko będzie chciało się wydostać z pokoju zrobi to bez problemu
- Kupić łóżko, do którego można zamontować barierkę ochronną, która uchroni malucha przed upadkiem
- Jeśli twoje dziecko sypia w śpiworku zastanowić się, czy wstając w nocy nie zrobi sobie krzywdy
Jak pomóc dziecku z zaśnięciem w nowym łóżku bez szczebelków?
Początkowo maluch może czuć dyskomfort z powodu nowego miejsca spania, więc warto wprowadzić rutynę. Zanim zaczniecie przygotowywania do snu, opowiedz jakie będą kolejne kroki. Dzieci lubią wiedzieć, czego mogą oczekiwać.
Zacznijcie od wspólnego przygotowania miejsca do spania. Pochowajcie klocki, zabawki i inne rzeczy, które zamiast wyciszać dziecko wprowadzają je w stan ekscytacji. Poproś też, żeby maluch sam sobie przygotował łóżko układając poduszkę, kocyk i kołdrę tak jak lubi. Potem czas na odprężającą kąpiel. Czas do łóżka. Co dalej? Może poczytasz bajkę, opowiesz jakąś historię? Na koniec przytul, pogłaszcz i życz dobrej nocy. Dla wielu dzieci zwrot – do zobaczenia rano ma w sobie coś kojącego.
Oczywiście licz się z tym, że początkowo dziecko może często wychodzić z łóżka, więc czekają cię spacery do jego pokoju. Są dzieci, które tak bardzo potrzebują bliskości rodziców, że niektóre noce śpią w ich łózkach, ale w końcu z tego wyrastają.
I na koniec. Dobrze wprowadzić zmiany po trzecich urodzinach, ponieważ czterolatki wkraczają w etap, kiedy boją się, że coś może czyhać pod łóżkiem czy za zasłoną. Wtedy przenosiny mogą być zdecydowanie trudniejsze.