Dlaczego kolor kostiumu kąpielowego ma znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka?

Dlaczego kolor kostiumu kąpielowego ma znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka?

Dziecku, które bawi się nad wodą, potrzebne są nie tylko zabawki, ale i krem z filtrem przeciwsłonecznym oraz odpowiedni kostium kąpielowy. Ten powinien być nie tylko komfortowy i uroczy, ale i utrzymany w odpowiednim kolorze. Dlaczego? Okazuje się, że niektóre barwy mogą zwiększyć ryzyko utonięcia dziecka. Jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Bezpieczeństwo dziecka nad wodą – co jest ważne?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim czas na zakupy nie tylko kremów przeciwsłonecznych, ale i kostiumów kąpielowych. Choć ich wybór może wydawać się prosty, istnieje kilka kluczowych kwestii, które warto wziąć pod uwagę. To ważne dla bezpieczeństwa dziecka.

W tym artykule omówimy, dlaczego kolor kostiumu kąpielowego jest istotny, jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w pobliżu wody oraz jak reagować w nagłych przypadkach.

Jaki kolor kostiumu kąpielowego jest najmniej odpowiedni?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ważny dla bezpieczeństwa twojego dziecka jest kolor kostiumu kąpielowego?

Nikki Scarnati (@scarnati.swim), certyfikowana ratowniczka i instruktorka pływania, opublikowała na TikToku video, które przedstawia pływającą w basenie córkę. Pomimo tego, że dziewczynka znajduje się w bardzo bliskiej odległości od mamy, jest prawie niewidoczna. Ponieważ ma na sobie jasnoniebieski kostium kąpielowy, wtapia się w błękit wody.

- To dlatego nie ubiera się dzieci w niebieskie kostiumy kąpielowe. Spójrzcie, jak trudno jest je zobaczyć pod wodą, gdy odzież ma ten sam kolor co otoczenie. I to jest spokojna woda, nie ma tu gromadki dzieci bawiących się, pluskających i dobrze bawiących się dzieciaków – dodaje instruktorka. Nie kupujcie niebieskich kostiumów kąpielowych.

Twórczyni i ekspert ds. bezpieczeństwa Dannah Eve (@dannah_eve) idzie o krok dalej. Na swoim Instagramie dowodzi, że dzieci nie powinny nosić w wodzie białych ani jasnych kostiumów kąpielowych.

W opublikowanym przez nią wideo (@thewaterbabyfamily) widać trójkę dzieci, które pływają pod wodą. Dwoje z nich ma na sobie stroje kąpielowe w jasnych kolorach - trudno je dostrzec. Trzecie dziecko ma na sobie neonowe kąpielówki - widać je dość wyraźnie. Dannah Eve twierdzi, że jasne kolory „kamuflują ciało pod wodą” i „jeśli coś się stanie, nie będzie można go zobaczyć”.

Jaki kolor kostiumu kąpielowego jest najbardziej widoczny?

Kolor kostiumu kąpielowego może mieć duże znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka. Specjalistki są zdania, że rodzice, aby mieć pewność, że ich dzieci będą łatwo zauważalne w wodzie, powinni wybierać jasne, wyraziste kolory i wzory. Najbardziej widoczne w wodzie są kostiumy kąpielowe w neonowych kolorach (żółty, zielony, różowy). Sprawdza się także czerwień, pomarańcz, fuksja i żółć.

Podsumowując: Jasne, neonowe kolory, takie jak żółty, zielony, różowy, czerwony czy pomarańczowy, są znacznie bardziej widoczne w wodzie, co ułatwia szybkie zauważenie dziecka. W przeciwieństwie do tego kostiumy niebieskie, białe i utrzymane w innych jasnych barwach mogą sprawić, że dziecko stanie się niemal niewidoczne pod wodą, co zwiększa ryzyko utonięcia.

reklama

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa dzieci w wodzie

Aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo nad wodą i w wodzie, odpowiedni kolor kostiumu kąpielowego to za mało.

- Jasne stroje kąpielowe mogą sprawić, że dziecko będzie lepiej widoczne w wodzie, ale niestety utonięcie nie zawsze jest czymś oczywistym – mówi DeJong. – Ktoś, kto się topi, często nie może wołać o pomoc, machać rękami czy miotać się. Najważniejsze jest, by zapewniać dzieciom stały nadzór, gdy przebywają w jakimkolwiek zbiorniku wodnym - mówi Chris DeJong, prezes  Big Blue Swim School, pięciokrotny mistrz USA w pływaniu i rodzic trójki dzieci.

Jak zapewnić bezpieczeństwo dziecka nad wodą?

Nigdy nie owijaj ręcznikiem ramion dziecka. Zawsze zawijaj okrycia pod pachami na wypadek, gdyby dziecko wpadło do basenu lub zbiornika wodnego i potrzebowało rąk, aby się złapać.

Pamiętaj, że dmuchane zabawki czy popularne rękawki, które pomagają dzieciom utrzymać się na wodzie, są przeznaczone wyłącznie do zabawy. Nie zapewniają bezpieczeństwa w wodzie, a i nie pozwalają na pozostawianie maluchów w wodzie bez nadzoru.

Przebywając w większej grupie nad wodą, wyznaczajcie dyżurującego „obserwatora wody”. To osoba dorosła, która uważnie obserwuje pływaków. Zmiejacie ją co 30 minut, aby uniknąć zmęczenia.

Uwaga! Podczas nadzoru nad dziećmi w pobliżu wody dorośli muszą się na nich stale koncentrować. Oznacza to konieczność unikania rozpraszaczy, takich jak rozmowy, czytanie czy oglądanie telefonu.

Odbądź szkolenie z zakresu pierwszej pomocy i RKO (tj. w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej), co umożliwia szybką i pewną reakcję w przypadku urazu. Umiejętność szybkiego reagowania w nagłych wypadkach może uratować życie.

Zapisz dziecko na lekcje pływania, aby poprawić jego umiejętności. Czy wiesz, że nauka pływania zmniejszaryzyko utonięcia o 88%? Całoroczne zajęcia na basenie są najlepszym sposobem na poprawę bezpieczeństwa dziecka w wodzie.

- Nauczenie dziecka w każdym wieku prawidłowego pływania i bezpiecznego przebywania w wodzie wymaga regularnych ćwiczeń pod okiem certyfikowanego instruktora. Poszukaj w swojej okolicy renomowanej szkoły pływania z przeszkolonymi instruktorami. Lekcje pływania nie mogą odbywać się online!

Gdy zdarzył się wypadek, reaguj szybko. W nagłych przypadkach dzwoń pod numer 911. Trzymaj telefon tuż przy basenie. 

Zidentyfikuj i usuń zagrożenia związane z wodą. Jeśli masz w domu basen, zainstaluj ogrodzenie, nie zostawiaj też zabawek ani innych przedmiotów w pobliżu wody. Trzymaj sprzęt ratunkowy, taki jak boja ratunkowa, kamizelki ratunkowe i inne, obok basenu.

Uwaga! Wszystkie baseny, także nadmuchiwane, stanowią ryzyko utonięcia. Małe dzieci wchodzą do nich z łatwością, ale mogą mieć problem z wydostaniem się.

Jeśli masz wannę z hydromasażem, zabezpiecz je ze wszystkich stron ogrodzeniem o wysokości co najmniej 1,2 metra z samozamykającą się bramą. Upewnij się, że jest onon trudne do wspinania się. 

Upewnij się, że podczas wszelkich aktywności wodnych dostępne są odpowiednio dopasowane kamizelki ratunkowe.

Jak zapewnić bezpieczeństwo dziecka w domu?

To jednak nie wszystko. Do utonięcia może bowiem dojść nie tylko w przydomowym basenie, oczku wodnym czy stawie, w jeziorze, rzece czy morzu, ale i w domu. Setki dzieci toną w wannach,  toaletach i wiadrach. Czy wiesz, że niemowlęta i małe dzieci mogą utonąć w zaledwie 5 cm wody?

Utonięcie jest główną przyczyną niezamierzonej śmierci u dzieci w wieku niemowlęcym (do 1. roku życia), ale i maluchów do 4. roku życia. Najczęściej dochodzi do niego w basenach i wannach, często wtedy, gdy opiekunowie nie planowali, że dziecko będzie w wodzie.

Co zatem robić? Zawsze obserwuj maluchy, także w łazience. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego podczas kąpieli w wannie czy brodziku. Pamiętaj, że fotele do kąpieli mogą się przewrócić i spowodować, że dziecko się podtopi. Zabezpiecz toaletę, a nieużywane wiadra przechowuj poza zasięgiem dziecka.

Bezpieczeństwo dzieci w wodzie to priorytet każdego rodzica. Kluczowe elementy, które mogą pomóc w zapewnieniu bezpiecznych warunków to wybór odpowiedniego koloru kostiumu kąpielowego, stały nadzór, regularne lekcje pływania i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Pamiętaj, że woda, choć daje wiele radości, może być również niebezpieczna, dlatego warto być zawsze przygotowanym i świadomym zagrożeń.

 

źródło: parents.com/why-kids-shouldnt-wear-blue-swimsuits-in-the-water-7488517

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: