Te 7 sposobów pomoże ci przeprowadzić malucha do własnego pokoju
Nowy pokój to marzenie wielu dzieci, jednak przeprowadzka do nowego miejsca może być wyzwaniem i trudną sytuacją. Posiadanie własnego kącika, urządzonego w ulubionym stylu dostarcza dziecku dużo radości, jednak dla malucha spanie bez mamy i taty może być dużym wyzwaniem. Jak przyzwyczaić dziecko do nowego pokoju? Co zrobić, by czuło się w nim bezpiecznie i wygodnie?
Przejście do nowego pokoju – krok za krokiem
Zmiana pokoju powinna być stopniowa, aby dziecko mogło się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Dla małego dziecka zmiana łóżeczka na dorosłe łóżko, to wielkie wyzwanie. Rodzice są w innym pokoju, ono ma swoje własne miejsce, jednak ciemność oraz "nowość” sytuacji może być przerażające. Dodatkowo, jeśli ma się pojawić nowy członek rodziny i przeprowadzka związana jest z koniecznością zrobienia miejsca dla rodzeństwa, zmiana pokoju może być związana z obawą, lękiem lub smutkiem. Najpierw powinny być to rozmowy, wspólne oglądanie mebli do pokoju, plany jak urządzić pokój, a dopiero później sama przeprowadzka. Rozmowa o rodzeństwie oraz przyszłości rodziny, również jest bardzo ważna.
reklama
Duży pokój dla "Dużego dziecka”
Warto zrobić ciekawą otoczkę do przenoszenia się przez dziecko do nowego pokoju. Ważne jest pokazanie córce lub synowi, że to wielki krok w samodzielności i byciu "starszą siostrą” lub "starszym bratem”. Pokaż dziecku zalety nowego pokoju, wykreuj wizję, że będzie mogło samo decydować o wielu rzeczach, podkreśl jak będzie wspaniale mieć swoje miejsce.
Urządzanie – po pierwsze najcenniejsze rzeczy dziecka
Z wielką dbałością przenoś wszystkie cenne rzeczy dziecka – ulubione zabawki, materiały plastyczne, czy znaleziony nad rzeką kamień. Są one niezwykłe i bardzo ważne dla dziecka. Dla Ciebie mogą być to zwykłe przedmioty, a czasami nawet śmiecie – dla córki lub syna to skarby. Więc to one mają pierwszeństwo w przeprowadzce do nowego pokoju. Dzięki temu dziecko będzie się czuło bezpiecznie i pewnie, jeśli jego niezwykłe przedmioty będą z nim.
reklama
Zaangażuj w dekorowanie
Proces urządzania i dekorowania pokoju może być dla dziecka bardzo ciekawy, dodatkowo może odczarować lęki i obawy. Możliwość decydowania o kolorze ścian, meblach i dodatkach da dziecku poczucie, że ma wpływ, na to jak będzie wyglądał jego nowy pokój. Dodatkowo, jeśli urządza miejsce samodzielnie szybciej się do niego przekona. A samo ustawianie książeczek, zabawek oraz wieszanie obrazków może być świetną zabawą z rodzicami.
Utrzymaj rutynę i rytuały
Zmiana pokoju jest dużym krokiem w życiu małego dziecka. Po przeprowadzce utrzymaj domowe zwyczaje – poranną pobudkę, wieczorne czytanie czy popołudniową zabawę. Utarte schematy dają dziecku bezpieczeństwo, ponieważ wie, co będzie się działo. Minimalizuje to niepewność i lęk przed nieznanym. Dzieci kochają rutynę, im jej więcej tym lepiej, szczególnie w obliczu zmian.
reklama
Minimalizuj liczbę zmian
Im mniej wielkich wydarzeń w życiu dziecka naraz, tym lepiej. Jeśli zmiana pokoju jest związana z pojawieniem się rodzeństwa, to zaplanuj w czasie wyraźny odstęp miedzy przeprowadzką, a powiedzeniu dziecku o bracie czy siostrze oraz samym pojawieniem się nowego członka rodziny w domu. Dziecko musi mieć czas, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Nie zarzucaj go wieloma wielkimi wyzwaniami na raz.
Celebruj przenosiny do nowego pokoju
Niech przejście do nowego pokoju będzie świętem dla Was wszystkich. Specjalne ciasto, wesoła muzyka, wspólna zabawa lub jakikolwiek inny pomysł na uczczenie nowego pokoju będzie dobrym pomysłem.