Co powinno jeść dziecko w 3. roku życia?

Ostatnie zmiany: 5 lutego 2020
Co powinno jeść dziecko w 3. roku życia?

Przed dietą 3-latka stoi ważne zadanie – dostarczyć energii i wszelkich składników odżywczych, witamin i minerałów w takich ilościach, by zaspokajać potrzeby małego organizmu. Część odpowiedzialności za codzienne menu spoczywa na intendentce w żłobku czy przedszkolu. Niemniej ty także powinnaś wiedzieć, co powinno jeść dziecko w 3. roku życia.

Jak powinna wyglądać dieta przedszkolaka?

Trzylatek może jeść właściwie większość produktów, które znajdują się w diecie osoby dorosłej, dlatego może w pełni korzystać z dobrodziejstwa waszego stołu. Dieta przedszkolaka przede wszystkim powinna być racjonalna, przemyślana i zbilansowana. Kluczem do tego jest jej urozmaicenie - dzięki temu jedzenie dla dziecka będzie nie tylko źródłem składników odżywczych, witamin i minerałów, ale i przyjemnością.

reklama

Co i jak często powinno jeść dziecko w 3.roku życia?

Dieta dziecka, które się intensywnie rozwija, rośnie i odkrywa świat, powinna zaspokajać jego zapotrzebowanie na energię i wszelkie potrzeby organizmu dziecka w okresie intensywnego rozwoju. Dlatego komponując posiłki dla dzieci należy pamiętać o produktach z każdej grupy piramidy żywienia.

Nie zapomnij o mleku (możesz powoli rezygnować z mleka pełnotłustego bądź modyfikowanego)  i produktach mlecznych – serach, twarogu, jogurtach, kefirach. To cenne źródło wapnia. Zalecane ilości dzienne obejmują 2 porcje – 1 kubeczek mleka lub napoju mlecznego, 50 g sera czy twarogu.

Nie mniej istotne są zboża – pieczywo pełnoziarniste, makaron, kasze, płatki zbożowe. Są źródłem węglowodanów, żelaza i witamin z grupy B. Zalecane spożycie produktów zbożowych wynosi 5-6 porcji. Porcja to kromka chleba, pół bułki czy 3 łyżki: kaszy, makaronu lub ryżu. Warto spożywać produkty zbożowe jak najmniej przetworzone.

Nie zapomnij o białku, dostarczanym z jajami, fasolą, mięsie i rybach. Zalecana dzienna dawka białka to mniej więcej 100 g.

Zachęcaj dzieci do jedzenia warzyw – do każdego posiłku i jako zdrowe przekąski, choć zalecana dzienna racja to 3 porcje. Warzywa to źródło witamin, soli mineralnych, błonnika i węglowodanów. Wybieraj szpinak, kapustę, sałatę, marchew, pomidory, ale także ziemniaki i warzywa strączkowe. Porcja to pół kubka ugotowanych warzyw, 1 pomidor czy 1 ziemniak.

Uważaj na owoce – te są słodkie, sycące i kaloryczne. Nie można ich jeść bez ograniczeń - co za dużo, to niezdrowo. Stawiaj na owoce świeże (jabłka, morele, brzoskwinie, gruszki, daktyle, drylowane śliwki), ale i nie stroń od ich wersji suszonej. Zalecane dzienne dawki owoców to 2 porcje. Porcja to 1 nieduży owoc. Jeśli soki – tylko w rozsądnych ilościach i świeżo wyciskane, nie kupowane w sklepie.

Tłuszcze - do smarowania pieczywa najlepiej wybierać wysokiej jakości masło (pamiętaj, że prawdziwe masło zawiera 82% tłuszczu), zaś do surówek i sałatek dodawaj oleje roślinne: oliwę z oliwek czy dobry olej rzepakowy.

Porady żywieniowe

W ciągu dnia dziecko potrzebuje 5 posiłków: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Zapewne większość z nich maluch zjada w przedszkolu. Ty zadbaj, by posiłki spożywane w domu były nieprzypadkowe, komponowane z rozmysłem, z produktów wysokiej jakości. Warto poznać zasady komponowania diety w oparciu o piramidę żywienia. Przestrzegaj pór posiłków, planuje je z wyprzedzeniem.

Według IMiD dzieci w Polsce jedzą zbyt dużo mięsa i wędlin, a za mało owoców, warzyw i produktów mlecznych.

Dzieci w wieku przedszkolnym powinny mieć swój wkład w komponowanie rodzinnego jadłospisu – uwzględniać w nim należy nie tylko to, co dziecko powinno jeść, ale i co lubi. Dzięki temu maluch czuje, że jest ważny, kształtują się jego preferencje i smaki. Dieta dziecka w jego pierwszych latach życia kształtuje jego późniejsze nawyki żywieniowe.

Kontroluj wielkość porcji, dostosowuj eą do wieku i rozwoju fizycznego dziecka oraz jego aktywności w ciągu dnia. Kieruj się zasadą, że ty decydujesz, co dziecko je, a ono decyduje, jak dużą zje.

Dieta dzieci powinna być lekkostrawna, a potrawy powinny być gotowane, duszone i pieczone, nie smażone. Unikaj nadmiaru soli i cukru, a także „rosołków” w kostce. Nie popełniaj tych błędów żywieniowych.
 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: