Jak długo zamierzasz kopać ten dół?
Jeśli zmagasz się z lękiem i masz galopadę myśli, to pewnie zdajesz sobie sprawę, że dwa małe słowa: Co, jeśli? potrafią spowodować prawdziwy „wysyp” najróżniejszych scenariuszy. Niestety te scenariusze dotyczą raczej dramatów i horrorów, a nie komedii romantycznych.
Dlatego być może teraz warto byłoby się przeuczyć i nadal korzystać ze scenariuszy, ale tym razem takich, które są pozytywne i pomagają ukoić rozszalały umysł, a czasem nawet przynieść solidną dawkę, zdrowego śmiechu.
Ćwiczenie – Jak długo jeszcze zamierzać kopać ten dół?
Na początku weź kartkę i podziel ją na dwie kolumny: Co, jeśli? - negatywne / Co jeśli? - pozytywne.
I teraz dla każdego negatywnego scenariusza dopisz scenariusz pozytywny, bo tak naprawdę jest równie prawdopodobny, jak ten negatywny. Wymyślenie go może wymagać trochę więcej wysiłku, ale jestem pewna, że twoja kreatywna część świetnie sobie z nimi poradzi!
Oto przykład:
„A jeśli poród zacznie się nagle i nie zdążę do szpitala?”
A teraz zapisz pozytywne sposoby myślenia o tym scenariuszu:
- Co się stanie, jeśli bez problemu dotrę do szpitala?
- A jeśli poród zacznie się nagle, ale się okaże, że jednak to nie jest takie hop siup, jak w amerykańskich filmach?
- A jeśli okaże się, że to nie nagły poród, a po prostu skurcze przepowiadające?
- A co, jeśli okaże się, że bardzo szybko będę trzymała maluszka w ramionach?
- A co, jeśli to co myślę nie jest prawdą?
I chociaż jasne, że negatywny scenariusz jest możliwy, to pozytywny również.
Regularne wykonywanie tego ćwiczenia pozwala na poszerzenie własnej perspektywy w szybki i łatwy sposób oraz na zauważenie pozytywnych rezultatów.
Na początku możesz mieć wrażeniem, że jest możliwy tylko negatywny scenariusz, ale nie rezygnuj i wymyślaj te opcje, które cię wspierają. To ćwiczenie nie ma na celu przekonania cię, że negatywny scenariusz nie jest możliwy, tylko pokazanie, że równie często prawdopodobny jest scenariusz pozytywny. Jednocześnie obserwuj, jak zmiana myślenia wpływa na twoje samopoczucie i równowagę psychiczną.
A skąd ten dół w tytule? To proste. Jeżeli siedzisz w dole i chcesz z niego wyjść, to czy myślisz, w jaki sposób możesz to zrobić, czy kopiesz dalej? Zdziwisz się, jak wiele osób ten dół pogłebia. My jednak proponujemy, żeby szukać rozwiązań, które pomogą się wydostać na powierzchnię. Spróbuj!
Jeśli wolisz odsłuchać, to tu masz link do biblioteki nagrań. Znajdź dzisiejsze i przesłuchaj. Pamiętaj o wykonaniu zadań. Dobrego dnia!