Zagrożenia czyhające na niemowlę w domu. Umiesz je wskazać?
Dom wydaje się bezpiecznym miejscem - także dla maluchów. Czy tak jest faktycznie? Okazuje się, że niekoniecznie. Popatrz na poniższe zdjęcie. Ile czasu potrzebujesz, by zlokalizować 11 zagrożeń czyhających na niemowlę w domu? Czy 5 sekund wystarczy? Tyle właśnie czasu potrzebuje raczkujące niemowlę, żeby do nich dotrzeć!
reklama
Jeżeli masz z tym kłopot spójrz na poniższe zdjęcie i na czerwone punkty, którymi oznaczono 11 miejsc. Na co należy uważać:
- Niezabezpieczony kontakt to ryzyko prażenia prądem
- Linki od żaluzji, w które można się zaplątać
- Nisko postawiony telewizor, może spaść na wdrapujące się na meble dziecko
- Kominek, może spowodować oparzenia
- Łatwo dostępna zawartość torebki, taka jak kosmetyki i lekarstwa, to ryzyko połknięcia trujących substancji i/lub zadławienia
- Ostre, niezabezpieczone krawędzie stolika, o które dziecko łatwo może się zranić.
- Monety w zasięgu małych rączek, to ryzyko połknięcia
- Balon na sznurku - po pierwsze sznurek, który jest niebezpieczny dla maluszka, po drugie pęknięty balon to ryzyko zadławienia
- Pozostawione bez nadzoru żelazko, może poparzyć dziecko lub spaść i poważnie zranić
- Wiszące lustro, może spaść na dziecko
- Detergenty, które mogą powodować oparzenia chemiczne przełyku i jelit
Nie jest łatwo.
reklama
Jednym z największych zagrożeń w domach są chemikalia. W Stanach Zjednoczonych, każdego roku w ponad 31.000 dzieci ulega zatruciom środkami do prania. W Polsce tylko w Centrum Zdrowia Dziecka rocznie hospitalizuje się kilkadziesiąt dzieci zatrutych detergentami.
Najbardziej niebezpieczne są kapsułki. Rozgryzienie ich to moment i dziecko od razu połykają całą porcję toksycznych chemikaliów, które powodują poparzenia przełyku.
Co zrobić, jeśli dziecko połknęło kapsułkę piorącą?
- Zajrzyj do buzi maluszka i postaraj się, jak najszybciej usunąć, to co jeszcze ma w ustach.
- Wezwij karetkę
- Detergent w kapsułce do prania ma odczyn kasowy, więc daj dziecku do picia wodę niegazowaną.
- Nie prowokuj wymiotów, bo to może spowodować uszkodzenie śluzówki przełyku i gardła
Jakie jeszcze zagrożenia czyhają na niemowlę w domu?
Baterie
Baterie guzikowe można znaleźć w wielu zabawkach i przedmiotach codziennego użytku. Mogą być bardzo niebezpieczne dla dzieci. Zwłaszcza połknięcie baterii litowej powoduje krwotok wewnętrzny i dziecko może umrzeć w ciągu kilku godzin. Dlatego przechowuj zapasowe baterie w bezpiecznym miejscu i uważaj podczas ich wymiany.
Łóżeczka, łóżka i przewijaki
Upewnij się, że dno łóżeczka jest opuszczana na tyle nisko, że nie istnieje ryzyko, żeby twój maluszek podczas wspinania spadł i się potłukł.
Nigdy nie zostawiaj dziecka samego na przewijaku i kładź z daleka od krawędzi łóżka. Nawet maleńkie dziecko potrafi się przeturlać i upaść. Wystarczy kilka sekund. Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn urazów u niemowląt i małych dzieci, dlatego warto być uważnymi. Jeśli musisz sięgnąć po coś, co jest poza twoim zasięgiem, weź maluszka na ręce.
Jedzenie
Zadławienie nie zawsze jest związane z kasłaniem. Często przebiega w zupełnej ciszy, więc nigdy nie zostawiaj maluszka samego podczas jedzenia, bo może być za późno na interwencję.
Niemowlęta mogą zakrztusić mlekiem z butelki, której nie potrafią jeszcze samodzielnie wyjąć, dlatego zawsze czuwaj i nie zostawiaj malucha samego.
Pokarm krój na małe kawałki. Pamiętaj, że winogrona i inne małe okrągłe owoce stanowią zagrożenie. Koniecznie je podziel na mniejsze kawałki.
Wysokie krzesełko
Zawsze przypinaj dziecko, kiedy sadzasz je do krzesełka do karmienia. Maluchy są niesamowicie ciekawskie, więc istnieje ryzyko, że nagle postanowią po coś sięgnąć lub zaczną świat zwiedzać na własną rękę, co grozi poważnym wypadkiem. Nawet jeśli krzesełko jest stabilne!
Gorące napoje
Czy wiesz, że herbata może dotkliwie poparzyć maluszka nawet 15 minut po jej zrobieniu? Dlatego stawiaj gorące napoje z daleka od krawędzi blatu. Nie przenoś nad głową dziecka, a jeśli robisz dla maluszka picie, to zawsze sprawdź temperaturę napoju. Pamiętaj, że śluzówki dziecka są dużo bardziej delikatne, więc to, co uznasz za ciepłe picie, nadal może być zbyt gorące dla niemowlęcia.
Czas kąpieli
Skóra dziecka jest 15 razy cieńsza niż dorosłego, więc gorąca woda stanowi prawdziwe zagrożenie. Kup termometr, żeby mieć pewność, że przygotowane kąpiel jest odpowiednia. Możesz też zanurzyć w wodzie łokieć. To pozwoli ci mniej więcej zrozumieć, jak temperaturę odczuje maluszek.
Nigdy nie zostawiaj małych dzieci bez opieki w wannie - nawet przez kilka sekund. Zawsze czuwaj przy dziecku, nawet jeśli w łazience jest ich starsze rodzeństwo. Wystarczy sekunda, żeby doszło do wypadku.
Sznurki, wstążki, troczki, naszyjniki, itp.
Wystarczy tylko 20 sekund, żeby dziecko się udusiło zaplątane w sznurek. Trzymaj dzieci z daleka od kabli, nie montuj w łóżeczku ochraniaczy z troczkami (zresztą ochraniacze również uważa się za niewskazane dla maluszków). Zadbaj, żeby karuzelka wisiała na odpowiedniej wysokości, z dala od łapek maluszka.