Masaż kończyn górnych

Ostatnie zmiany: 24 lutego 2021
Masaż kończyn górnych

Ponieważ nie zawsze można znaleźć czas, aby wykonać masaż całego ciała, poniżej przestawiono sekwencje dla poszczególnych jego części. Większość z nich jest odpowiednia zarówno dla dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia, jak i dla starszych. Są one pomyślane tak, aby mogły być wykonywane w każdym momencie: wtedy, gdy mamy łatwy dostęp do danej części ciała dziecka, na przykład podczas kąpieli, zmiany pieluszki lub po prostu gdy siedzimy, trzymając dziecko na rękach.

Ponieważ małe dzieci bardzo potrzebują fizycznego kontaktu, zaproponowane pozycje, w których wykonuje się masaż, są tak pomyślane, aby w jak największym stopniu zaspokajać tę potrzebę.

Kończyny górne

Noworodek przyjmuje przeważnie ułożenie płodowe ze zgiętymi kończynami, głowę układa na boku, energicznie zgina i prostuje kończyny. Na wiele sposobów zacznie się wzmacnianie mięśni i koordynowanie ruchów głowy, szyi i kończyn górnych, które potrwa przez wiele miesięcy.

reklama

Już leżąc na brzuszku stara się podnieść lub przekręcić głowę, przez to wzmacnia mięśnie szyi, tułowia i obręczy barkowej. Naturalne jest, że ruchy noworodków są na początku dosyć gwałtowne i nieskoordynowane. Regularne masowanie obręczy barkowej i kończyn górnych pomoże je wzmocnić, rozluźnić i poprawić koordynację ruchów w późniejszym okresie.

3 tygodnie - 3 miesiące

1. Należy wygodnie usiąść, opierając się o coś plecami, ugiąć nogi i ułożyć sobie na udach dziecko, leżę na brzuszku. Ręce ułożone na barkach dziecka delikatnym ruchem przesuwa się w dół, wzdłuż jego ramion, układając je wzdłuż tułowia. Przesuwając ręce dalej, należy obrócić delikatnie przedramiona dziecka do wewnątrz, tak aby dłonie były skierowane do góry. Ruch ten wykonuje się tylko wtedy, gdy dziecko na to pozwala, nie należy robić tego na siłę.

2. Następnie należy delikatnie obrócić dziecko i ułożyć je w leżeniu na plecach. Należy chwycić jedną z rączek dziecka i dotknąć nią przeciwnego barku. Ruchy wykonuje się na przemian, raz jedną, raz drugą rączką.

reklama

3. Ruch podobny do poprzedniego, z tym, że teraz po dotknięciu rączką do przeciwległego barku, należy wyprostować ją wzdłuż tułowia. Ruch powtarza się kilka razy, na przemian, raz prawą, raz lewą rączką, rytmicznie.

4. Gdy dziecko swobodnie prostuje już rączki, należy ułożyć dłonie na jego barkach i przesuwać je w dół, aż do nadgarstków i dłoni.Następnie należy delikatnie obracać przedramiona dziecka, tak aby jego dłonie zwrócone były do góry.

Powyżej 3 miesięcy

1. Siedząc na piętach lub między stopami, należy posadzić sobie dziecko na kolanach i oprzeć plecami o swoje ciało.Rączki dziecka należy chwycić na wysokości jego barków dłońmi nasmarowanymi olejkiem i przesuwać je w dół, aż do palców, rozciągając je jednocześnie na boki i przyciągając do swojego brzucha.Ruch musi być wykonany delikatnie, bez użycia siły, a rączki dziecka utrzymywane na wysokości jego barków.

reklama

2. Przed wykonaniem tego ruchu należy sprawdzić, czy dziecko opiera się wygodnie o nasz brzuch, a następnie chwycić je za przedramiona i delikatnie podnieść do góry, trzymając je jednocześnie blisko ciała. Łokcie dziecka powinny znajdować się na linii barków. Opuścić i powtórzyć ruch, cały czas mówiąc do dziecka.

3. Jeśli dziecko dobrze reaguje na poprzedni ruch, należy zwiększyć jego zakres, przenosząc rączki dziecka za głowę.Należy przechylić się do tyłu, na przemian delikatnie wyciągając i rozluźniając rączki dziecka. Nie należy wykonywać ruchu zbyt szybko, ani na siłę.

4. Siedząc na piętach, z rozsuniętymi kolanami, należy na miękkim podłożu ułożyć dziecko na plecach zwrócone twarzą do siebie. Delikatnie chwycić rączkę na wysokości ramienia i przesuwać wzdłuż niej raz jedną, raz drugą dłoń. Ruch należy powtórzyć na drugiej rączce.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: