Jak rozpoznać, że dziecko chce spać

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Jak rozpoznać, że dziecko chce spać

Niejednemu rodzicowi sen z powiek spędza… sen dziecka. Okazuje się, że jeśli chodzi o ten temat, to sprawa nie jest wcale taka prosta. Sen w życiu maluszka jest szalenie ważny, a niewyspany, zmęczony niemowlak potrafi dać do wiwatu. Ponieważ nie każde dziecko jest miłośnikiem rutyny, by uniknąć katastrofy – nadmiernego zmęczenia i płaczu podczas zasypiania - trzeba wyczuć odpowiedni moment i odczytać sygnały, które wysyła dziecko. No właśnie. Jak rozpoznać, że dziecko chce spać?

reklama

Jak rozpoznać że dziecko chce spać

Wydawać by się mogło, że skoro sen jest jedną z podstawowych potrzeb, to jej realizacja nie może być niczym skomplikowanym. W teorii wyglądałoby to tak, że dziecko jednoznacznie sygnalizowałoby, że potrzebuje drzemki, a wówczas do akcji wkraczaliby rodzice.Tymczasem...

Choć wydawałoby się, że oznaki zmęczenia u dzieci są widoczne i oczywiste i to tak, że każdy od razu to zauważy - łatwo to przegapić. Ponieważ każde dziecko jest inne, czasem trudno jest odczytać sygnały bądź właściwie je zinterpretować - nie istnieje uniwersalna zasada, wzór czy schemat.

Niemniej dziecko, które potrzebuje drzemki, najczęściej:

  • jest mniej aktywne, wydaje się spokojniejsze i wyciszone
  • staje się nieuważne
  • staje się obojętne wobec otoczenia
  • traci zainteresowanie zabawą i zabawkami
  • jego ruchy stają się wolniejsze
  • zapatruje się w dal
  • pociera oczka lub trze uszka, ciągnie się za włoski, kręci loczki
  • pokłada się
  • ale bywa, że ma gorszy humor, staje się kapryśne

Zdarza się, że najmłodsze maluszki nie radzą sobie z nadmiarem bodźców i stają się pobudzone - machają rączkami i nóżkami, szybko oddychają i płaczą. No właśnie – marudzenie i płacz, także w  przypadku starszych dzieci to nie tylko wyraźny sygnał, ale i ostatni dzwonek, by zareagować i położyć je spać bez płaczu, nim będzie nadmiernie zmęczone.

Im mniej dziecko jest zmęczone, tym lepiej śpi, a i łatwiej zasypia.

Zdecydowanie można się w tym wszystkim pogubić. Zwłaszcza że często zdarza się tak, że bardzo zmęczony maluch staje się nadaktywny i wysyła sprzeczne sygnały rodzicom. Ci z kolei, zamiast położyć dziecko spać, zachęcają do dalszej aktywności i zabawy.

To dlatego ważne jest, by obserwować dziecko, zaufać własnej intuicji i przeczuciu, zadbać o przewidywalność i rutynę (na ile się da) i reagować przy pierwszych oznakach zmęczenia.

Choć trzeba podążać za potrzebami dziecka, warto próbować wprowadzić w życie zasadę równowagi. Zadbaj o to - postaraj się jak najszybciej wprowadzić stały harmonogram dnia.

Warto przed położeniem dziecka spać zadbać o rytuały i wyciszenie maluszka. Co jeszcze jest ważne?

Zadbaj o to, by w sypialni nie było za gorąco, a powietrze nie było zbyt suche.

Podczas drzemki w ciągu dnia zasłoń rolety bądź zasłony.

Dbaj też o to, by maluszkowi nie było za gorąco – nie przykrywaj go zbyt grubą kołderką czy przesadnie ciepłym kocykiem, a i nie ubieraj zbyt ciepło.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: