Ruch to zdrowie. Dlaczego jest ważny dla dzieci?
Ruch to zdrowie. Zdają się wiedzieć o tym nie tylko specjaliści i rodzice, ale i najmłodsi. Dzieci to żywe srebra, dlatego czasem można odnieść wrażenie, że pozostają w nieustannym ruchu. Są otwarte, entuzjastyczne i energiczne. Być może intuicyjnie wyczuwają, że ruch to zdrowie? Aktywności fizycznej nie sposób przecenić - czy wiesz dlaczego? O co warto zadbać i jak zachęcać dzieci do zabaw w ruchu? Co o ruchu mówią specjaliści?
Ruch to zdrowie: dlaczego?
Ruch w życiu każdego odgrywa bardzo ważną rolę, a dzieci potrzebują go jak powietrza. Zabawy i ćwiczenia, jakim się oddają, czy to w domu, na podwórku, na sali czy na basenie, to nie tylko świetny sposób spędzania wolnego czasu. Skakanie, bieganie, turlanie się, pluskanie w wodzie to także inwestycja we wszechstronny rozwój, tak mięśni, jak i mózgu.
Dziecko od początku swojego życia, ruszając się, podejmując małe wyzwania i przesuwając swoje granice, stopniowo zdobywa umiejętności, które z czasem doskonali. Ruch rozwija motorykę, usprawnia ciało, doskonali ruchy, wzmacnia mięśnie. Mając dobroczynne działanie na rozwój motoryczny wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.
Wartości ruchu w rozwoju dziecka nie sposób przecenić. To, czy dziecko się rusza, rzutuje na całe jego życie. Ruch wpływa na sprawność, rozwój układu mięśniowo- kostnego, sprawność stawów, zapobiega osteoporozie w przyszłości, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, układu oddechowego. To wszystko wydaje się oczywiste. Ale warto wiedzieć, że umiarkowany ruch wpływa także na sprawność układu immunologicznego i mobilizuje siły obronne naszego organizmu, wpływa pozytywnie na sen - podkreśla dr Aneta Górska-Kot, specjalista pediatra ze Szpitala Dziecięcego im. prof. dr med. Jana Bogdanowicza w Warszawie. źródło
Aktywność fizyczna jest ważna także z innych powodów. To także sposób zdobywania informacji na temat otaczającego świata, ale i samego siebie, swego ciała, możliwości i ograniczeń. Małe sukcesy rozwijają wiarę we własne siły, budują pewność siebie. Aktywne dzieci lepiej radzą sobie z porażkami, a i wykazują się większą cierpliwością.
Rozwój motoryczny i ruch wpływają na rozwój intelektualny i emocjonalny, są także ważne z punktu widzenia socjalizacji. Dziecko, przebywając z rówieśnikami, rozwija umiejętności społeczne. Wspólna zabawa uczy współpracy w grupie i pozwala przyswajać zasady funkcjonowania w szerszych kontekstach społecznych.
Specjaliści zalecają różne formy ruchu, sugerują też zaangażowanie dziecka w zajęcia ogólnorozwojowe, np. pływanie. Dlaczego?
Ruch to zdrowie: pływanie
Pływanie to zdecydowanie wyjątkowa forma ruchu. Dzieci uwielbiają pluskać się w wodzie – może dlatego, że w pewnym sensie to ich naturalne środowisko? Tak rozumiane jest kontynuacją życia płodowego.
Wszelkie aktywności podejmowane w wodzie, a pływanie zwłaszcza, rozwijają cechy motoryczne, nie obciążając układu kostno-stawowego. Przebywanie w wodzie hartuje organizm, pozytywnie wpływa na układ kostno-mięśniowo-stawowy, ale także oddechowy, nerwowy czy krwionośny. Pływanie reguluje napięcie mięśni oraz wzmacnia je, poszerza zakres ruchów dziecka, poprawia koordynację i wspiera poczucie równowagi. Jest po prostu świetne!
reklama
Jak zachęcać dzieci do aktywności?
Warto zachęcać dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu i podejmowania wyzwań. Jak to zrobić? Dawajmy dobry przykład, pokazujmy i proponujmy różne formy zajęć i zabaw, zapewniajmy swobodę, ale i komfort.
No właśnie! Pamiętajmy, że niewygodne ubranie czy obuwie, które nie pozwala o sobie zapomnieć, ponieważ irytuje, krępuje ruchy czy jest niewygodne, zwyczajnie zniechęca. Dlatego dbajmy także o to, by dzieci były odpowiednio ubrane, także podczas zabaw w wodzie: w jeziorze, morzu czy na basenie.
W przypadku niemowląt i małych dzieci, które nie korzystają jeszcze z toalety, ważne są odpowiednie pieluszki lub pieluchomajtki. Tylko dobrze dopasowane pozwolą maluchowi na swobodne poruszanie się w wodze, a rodzicom zapewnią komfort psychiczny.
Ruch to zdrowie: zalecenia specjalistów
Eksperci szacują, że jednie co czwarte dziecko w Polsce spełnia zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej, ćwicząc co najmniej godzinę dziennie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) niezbędna, minimalna dawka aktywności fizycznej dla dzieci i młodzieży szkolnej to 60 minut lub dłużej umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej codziennie z uwzględnieniem atrakcyjnych jej form, dostosowanych do wieku, w celu rozwoju zdolności motorycznych.