W jakich sytuacjach nie można karmić piersią?

Ostatnie zmiany: 25 czerwca 2019
W jakich sytuacjach nie można karmić piersią?

Istnieją pewne sytuacje, kiedy karmienie piersią jest niewskazane. Przeszkody takie mogą być związane z Twoim zdrowiem lub ze zdrowiem Twojego dziecka.

Kiedy nie możesz karmić piersią

Nie możesz karmić piersią, gdy cierpisz na ciężką chorobę, która uniemożliwia Ci opiekę nad dzieckiem. Wśród tych chorób wymienić należy zaawansowaną niewydolność krążenia, ciężką chorobę psychiczną, HIV, czy zaawansowaną chorobę nowotworową.

Karmienie piersią uniemożliwiają również przyjmowane przez Ciebie toksyczne leki. Do leków przeciwwskazanych należą środki halucynogenne, leki przeciwnowotworowe, czy preparaty radioaktywne.

Dziecko nie może być karmione piersią, gdy cierpi na wrodzoną wadę metaboliczną. Taką wadą jest na przykład galaktozemia. Galaktozemia jest niedobór enzymu wątroby, który metabolizuje laktozę. Jest to sytuacja, która wymaga całkowitego i natychmiastowego odstawienia od piersi, ponieważ wszystkie produkty zawierające laktozę (włącznie z mlekiem matki) muszą być całkowicie wyeliminowane z diety dziecka .

Tylko niewielka liczba kobiet (>5%) nie jest w stanie wykarmić dziecka, zwykle z powodu rzadkich schorzeń, np:wrodzonego braku tkanki gruczołowej piersi

Czy można karmić piersią przyjmując leki?

Większość ogólnie stosowanych leków jest bezpieczna dla dziecka. Najlepsze są takie lekarstwa, które nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego do krwi matki, oraz wszystkie, które mogą być stosowane u niemowląt.

W żadnym wypadku nie należy godzić się na przyjmowanie lekarstw ze wskazaniem, aby na czas ich zażywania przerwać karmienie. Powrót do karmienia piersią nie jest wcale taki prosty!

Istnieją również lekarstwa, które wywołują objawy uboczne u karmionych piersią dzieci, należy je więc zażywać tylko wtedy, gdy jest to niezbędne (na przykład leki przeciwpadaczkowe czy psychotropowe). W takich przypadkach należy rozważyć, na ile dalsze karmienie piersią jest możliwe.

Bywają także leki, które wpływają na zmniejszenie laktacji. Należy w tej sprawie skontaktować się z lekarzem.

reklama

Czy karmić piersią podczas choroby?

Choroba infekcyjna matki jest wręcz wskazaniem do karmienia piersią, gdyż dziecko wraz z Twoim pokarmem dostaje przeciwciała, chroniące go przed zakażeniem lub wspomagające walkę małego organizmu z chorobą. Należy tylko udać się do właściwego lekarza, który zaleci leki możliwe do stosowania podczas laktacji.

Takie choroby, jak: żółtaczka zakaźna, wirusowe zapalenie wątroby typu B, czy cukrzyca - nie stanowią przeciwwskazania do karmienia piersią, należy jednak w tym względzie zasięgnąć porady lekarskiej.

Pęknięte, płaskie lub wklęsłe brodawki nie są przeszkodą w karmieniu. Podobnie zresztą jak zastój pokarmu, zapalenie piersi czy nawet ropień piersi. W każdej z tych sytuacji należy podjąć pewne kroki, aby umożliwić dziecku ssanie pokarmu.

Czy wcześniactwo lub rozszczep wargi i podniebienia dziecka mogą być przeszkodą w karmieniu piersią?

Gdy Twoje dziecko jest wcześniakiem - noworodki z niskim ciężarem ciała nie mają dostatecznego odruchu ssania i połykania. Taki maluszek jest przeważnie za słaby, aby ssać pokarm bezpośrednio z piersi. Mleko podaje się wtedy sondą, a gdy dziecko potrafi już połykać, można to robić na przykład strzykawką. Gdy cały czas odciągasz pokarm i utrzymujesz produkcję mleka, już wkrótce będziesz mogła nakarmić maluszka bezpośrednio z piersi.

Gdy Twoje dziecko ma rozczep wargi i podniebienia - dziecko początkowo ma trudności z prawidłowym uchwyceniem brodawki, ale i w tym przypadku efektywne ssanie jest możliwe. Wiadomo, że dużo bezpieczniejsze i łatwiejsze jest dla dziecka ssanie piersi niż smoczka.

leader La Leche League, mgr psychologii Daria Żarczyńska

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: