Bolące i popękane brodawki podczas karmienia. Co zrobić?

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Bolące i  popękane brodawki podczas karmienia. Co zrobić?

Ból brodawki sutkowej zazwyczaj pojawia się już w pierwszych dniach po porodzie i często wynika z braku doświadczenia w karmieniu naturalnym. W związku z tym wiele mam nie wie, jak sobie z nim poradzić. 

Na dodatek utarło się, że bolące czy popękane brodawki to nieodłączny element karmienia piersią, że młoda mama musi pogodzić się z bólem. Tymczasem zdarza się, że wystarczy zmienić jedynie pozycję do karmienia, aby dolegliwość minęła.

Dlaczego boli?

Ból brodawki sutkowej podczas przystawiania do piersi zawsze ma konkretne przyczyny, które przy odpowiednim wsparciu można wykryć i usunąć.
 Najczęściej ból brodawki sutkowej wynika z niewłaściwej pozycji do karmienia czy złej techniki przystawiania do piersi. Inne przyczyny to między innymi pleśniawki u niemowlęcia, zablokowanie przewodów wyprowadzających mleko, wkładki laktacyjne nieprzepuszczające powietrza, niewłaściwa higiena, krótkie wędzidełko podjęzykowe u dziecka czy ząbkowanie.

W przypadku bolących czy popękanych brodawek jedną z zalecanych pozycji jest pozycja spod pachy, nazywana także futbolową, która sprzyja kształtowaniu się prawidłowego odruchu ssania u dziecka.

Ból i uszkodzenie brodawek może być spowodowane także zbyt płytkim przystawianiem dziecka do piersi. Niemowlę, ssąc pierś, powinno obejmować ustami nie tylko brodawkę, ale również dużą część otoczki. W przypadku bolących brodawek podczas karmienia piersią warto pamiętać o tym, aby najpierw podać dziecku tę, w której młoda mama odczuwa mniejszy ból. W trakcie karmienia wydzielają się endorfiny, które łagodzą ból, również w drugiej brodawki.

Jak sobie pomóc w przypadku bolącej lub popękanej brodawki?

W przypadku bolącej czy popękanej brodawki warto również smarować ją własnym pokarmem, który ma właściwości bakteriobójcze. Po każdym karmieniu należy delikatnie rozprowadzić go po sutku i pozostawić go przez chwilę na odkrytej piersi.

Warto pamiętać również o tym, aby nie myć brodawek mydłem czy innymi środkami, które mogłyby je wysuszyć i doprowadzić do uszkodzeń. Zabiegi kosmetyczne nie są konieczne, a wręcz niezalecane, ponieważ brodawki są naturalnie nawilżane i ujędrnianie przez gruczoły łojowe.

Zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu popękanych brodawek, pomaga odpowiednio dobrany biustonosz. Powinien być wykonany z przewiewnego materiału, na przykład z bawełny. Ważne jest również to, aby nie posiadał elementów, które mogłyby obcierać brodawki, dotyczy to głównie koronek.

Aby uniknąć bólu czy uszkodzenia brodawki sutkowej, należy umiejętnie wyciągać pierś z ust dziecka po karmieniu. Młoda mama nie powinna robić tego w trakcie ssania, a dopiero po jego zakończeniu. Jeśli jednak kobieta chce wcześniej zakończyć karmienie, powinna włożyć palec między brodawkę a dziąsła dziecka, a następnie wyciągnąć pierś.

Natomiast jeśli podczas ząbkowania niemowlę gryzie lub szarpie brodawkę, należy być stanowczą i dać mu do zrozumienia, że nie zgadzamy się na takie zachowanie.
Pamiętajmy, aby w przypadku bolących czy popękanych brodawek podczas karmienia piersią, zasięgnąć porady położnej czy konsultanta laktacyjnego, który pomoże wykryć źródło problemu i skorygować ewentualne błędy.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: