Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi?
Dobre ułożenie dziecka ma zasadnicze znaczenie przy karmieniu piersią. Nie tylko zapewnia wygodę niemowlęciu i pomaga ci unikać bólu brodawek, lecz także ułatwia prawidłowe spływanie mleka i skuteczne ssanie.
Poświęć tyle czasu, ile trzeba, aby prawidłowo ułożyć dziecko.Pamiętaj, że pozycje do karmienia piersią powinny być wygodne zarówno dla maluszka, jak i dla ciebie.
Przystawianie do piersi
Dotknij sutkiem górnej wargi malucha, a gdy otworzy buzię, wsuń mu sutek (wraz z otoczką!) do ust. Zanim przystawisz dziecko do piersi, poczekaj, aż jego usta będą szeroko otwarte. Zawsze przykładaj dziecko do piersi, a nie odwrotnie. Maluch powinien wtulić buzię w pierś, ale jego nosek nie może być zatkany
Oznaki dobrego przystawienia do piersi to:
- dolna warga dziecka wywinięta poniżej brodawki,
- brak uczucia bólu lub nieznaczny ból na początku ssania (jeśli ból jest silny, należy odstawić niemowlę i zmienić jego pozycję, gdyż niewłaściwe przystawienie do piersi może spowodować bolesność brodawek
reklama
Zajmij wygodną pozycję w trakcie karmienia piersią
Zawsze przed rozpoczęciem karmienia upewnij się, że jest ci wygodniej. Zadbaj o komfortowe miejsce dla was. W pierwszych dniach karmienia postaraj się, jeśli to możliwe, aby druga osoba potrzymała dziecko, aż się wygodnie usadowisz. Miej pod ręką dużo poduszek. Może będziesz chciała ułożyć na nich niemowlę.
Gdy dziecko jest w pozycji do karmienia, wolną ręką podaj mu pierś. Jest to szczególnie ważne w pierwszych dniach życia dziecka, gdyż piersi będą pełne i ciężkie, Przystawianie do piersi szybko stanie się łatwiej przyjdzie samo z siebie. Teraz musisz jednak skupić całą swoją uwagę. pierś wolną ręką w sposób zwany literą-C, co oznacza ułożenie 4 palców poniżej brodawki, a kciuk powyżej. Palce powinny być ułożone z dala od otoczki. Nie należy uciskać piersi zbyt mocno, gdyż może to zacisnąć przewody mlekowe. Podajesz dziecku pierś, ale nie wyciskasz z niej mleka.
Różne pozycje w trakcie karmienia piersią
Pozycja klasyczna
Upewnij się, że buzia i całe ciało dziecka są zwrócone ku twojej piersi. Główka dziecka powinna leżeć na twoim przedramieniu. Możesz ewentualnie podtrzymywać główkę dziecka drugą ręką.
Pozycja krzyżowa
Maluch leży jak w pozycji wyżej, ale przytrzymujesz je drugą, "przeciwną do karmiącej piersi" ręką. I tak: jeśli dziecko ssie prawą pierś, główkę maluszka trzymasz w lewek dłoni i lewym przedramieniem przytulasz je do siebie. Prawa ręka jest wolna - możesz ją położyć na poduszce czy zwiniętym kocu.
Pozycja "spod pachy"
Usiądź wygodnie, oprzyj się o poduszkę. Pod rękę, która będziesz podtrzymywać maluszka, podłóż zwinięte koc lub poduszki. Jeśli twoje dziecko będzie ssało prawą pierś, połóż je na przedramieniu. Główka dziecka powinna opierać się o twoja dłoń, a brzuszek - o twój bok. Taka pozycja jest szczególnie polecana mamom bliźniąt i tym, które rodziły poprzez cesarskie cięcie.
Pozycja leżąca
Jest bardzo przydatna, zwłaszcza po cesarskim cięciu i w pierwszych dniach po porodzie. Połóż się na boku z dzieckiem ułożonym przed tobą, głowę oprzyj wysoko, na poduszka . Głowa dziecka powinna być na poziomie piersi, aby dziecko nie musiało wyciągać się w kierunku brodawki. Maluch powinien być mocno przytulony do ciebie.
Pozycja leżąca - na wznak
Połóż się wygodnie, na wznak. Głowę ułóż na poduszkach dość wysoko - by widzieć maluszka. Połóż dziecko na swoim brzuchu, przytrzymuj je. Ta pozycja jest idealna dla smyków, które cierpią z powodu kolki lub mają tendencje do zachłystywania się mlekiem.