Ostatnie zmiany: 27 czerwca 2019

reklama

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B)

WZW B, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu B (zwane zakaźną żółtaczką wszczepienną) to jedna z najczęściej występujących na świecie chorób zakaźnych wątroby. Schorzenie wywoływane jest przez wirus typu B (HBV), którym zarazić można się poprzez kontakt z zakażoną krwią lub płynami ustrojowymi zawierającymi krew.

Drogą zakażenia się wirusem zapalenia wątroby typu B mogą być: tatuaże, zabiegi kosmetyczne, fryzjerskie, stomatologiczne, zakażenie płodu i noworodka od matki nosicielki, przetoczenia krwi i jej produktów, stosunki seksualne czy kontakty seksualne z nosicielami wirusa. WZW B jest chorobą zakaźną – najczęstszą i najpoważniejszą formą infekcji wątroby na świecie, stanowi poważny problem globalny: zainfekowane są nim ponad 2 miliardy ludzi na świecie (1 na 3 osoby).

Objawy
Od chwili infekcji wirusem do wystąpienia symptomów może minąć od 45 dni do pół roku. Początkowo choroba wchodzi w fazę ostrej infekcji. Jeśli wirus pozostaje w organizmie przez ponad 6 miesięcy bez leczenia, infekcja przechodzi w fazę przewlekłą. Pacjenci cierpiący na przewlekłe WZW B są bardziej podatni na powikłania wątrobowe. Przeciętnie od 15 do 25% pacjentów, u których wirusowe zapalenie wątroby typu B ma charakter przewlekły, umiera na schorzenia związane z wątrobą. Symptomy WZW B mogą również przypominać grypę, czasami pojawia się zażółcenie oczu, skóry, zmęczenie, bóle brzucha, spadek apetytu, katar, wymioty oraz bóle stawów.

Powikłania
Wirus namnaża się w komórkach wątroby, wywołując jej stan zapalny. Chorzy z przewlekłym zapaleniem są narażeni na ryzyko wystąpienia marskości i niewydolności wątroby oraz raka wątroby. WZW B zajmuje 10-tą pozycję na liście chorób wywołujących najwięcej zgonów na całym świecie. Przewlekłe WZW B jest przyczyną ok. 80% przypadków raka wątroby.

mzb

Rozwój dziecka w wieku szkolnym 

Zdrowe dziecko

Żywienie dzieci

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: