reklama
Kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu
Kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu jest jedną z dwóch groźnych chorób wywoływanych przez zainfekowane kleszcze. Może zapaść na nią każdy, kto miał do czynienia z zainfekowanym kleszczem. Do zakażenia człowieka dochodzi w trakcie ssania krwi przez kleszcza zakażonego wirusem (Flavovirus).
Zapalenie mózgu jest ciężką chorobą wirusową – jej przebieg może być łagodny lub bardzo ciężki, może nawet prowadzić do kalectwa czy zgonu. U niektórych choroba może przebiegać łagodnie lub bezobjawowo i potwierdza ją tylko badanie krwi. Inni przechodzą ją ciężej. W niektórych choroba ma tylko jeden etap, u innych - przebiega dwuetapowo. Nie leczona choroba jest niebezpieczna dla zdrowia i grozi powikłaniami.
Objawy
Pierwszy etap odkleszczowego wirusowego zapalenia opon mózgowych i mózgu - pojawia się po 7-14 dniach od kontaktu z kleszczem, niekiedy nawet dopiero po 28 dniach. Pojawiają się: bóle mięśni, bóle stawów, nudności, zapalenie spojówek, zaczerwienienie gardło, gorączka, katar, powiększenie węzłów chłonnych. Etap ten często jest mylony ze zwykłym przeziębieniem, bowiem szybko mija.
Drugi etap pojawia się dopiero po kilku dniach. Objawy to: ból głowy, gorączka, wymioty, nudności oraz zmiany zapalne w płynie mózgowo-rdzeniowym. Z reguły choroba kończy się na drugiej fazie i pacjent zdrowieje. Objawy zwykle ustępują po 2-3 tygodniach.
Powikłania
Po ciężkim przebiegu choroby, gdy wystąpią objawy mózgowe, móżdżkowe lub rdzeniowe, choć infekcja rzadko ma przebieg śmiertelny (w 1-2% przypadków), niekiedy stwierdza się powikłania, takie jak niedowład lub zanik mięśni.
mzb
Rozwój dziecka w wieku szkolnym