Super proste pomysły na zabawy i przerwy sensoryczne
Kolejny ciężki dzień? Dzieci chodzą ci po głowie? Może potrzebują chwili na ujście energii? Zobacz proste zabawy sensoryczne, które nie wymagają od ciebie dużego zaangażowania, a pomogą dziecku odreagować (a jednocześnie będa stymulować i rozwijać jego zmysły). Wprowadź w wasze życie sensoryczne przerwy!
Izolacja społeczna a zabawy i przerwy sensoryczne
Izolacja społeczna wywołana przez pandemię, a co za tym idzie całe dnie spędzane w domu, nie zawsze oznacza labę i beztroskę. Bywa ciężko, zwłaszcza gdy pracujesz online, a twoje dziecko jest znużone, zmęczone i zniechęcone. To odbija się na samopoczuciu wszystkich domowników.
Aby pomóc najmłodszym rozładować napięcie, rozluźnić się i zrelaksować, warto inicjować różne proste aktywności. Przerwa sensoryczna, spożytkowana na kilkunastominutowe ćwiczenia to doskonała inwestycja w zdrowie tak fizyczne, jak i psychiczne wszystkich domowników.
Aktywność fizyczna ? Najfajniejsza jest zabawa!
Pandemia koronawirusa sprawia, że dzieci dużo czasu spędzają w domach. Aktywność fizyczna jest ograniczona lub utrudniona. W ciągu dnia dzieci spędzają wiele czasu przy komputerach bądź smartfonach, ale i telewizorach, co wiąże się z mniejszą aktywnością fizyczną. Ma to swoje konsekwencje.
Po pierwsze dzieci są zmęczone i znużone. Po drugie pamiętajmy, że ruch nie tylko odpowiada za prawidłowy rozwój, ale i wpływa na psychikę dzieci(oraz ich bliskich). To dlatego warto w domu się ruszać – inicjować zabawy, ale i zarządzać krótkie przerwy sensoryczne.
Wspólne ćwiczenia i krótkie zabawy pozwalają na rozluźnienie całego ciała i lepszą pracę zmysłów, ale i wpływają na kondycję psychiczną (nie tylko dziecka, ale i pozostałych domowników). Pamiętajmy, że potrzeba ruchu jest naturalną i bardzo silną potrzebą dzieci. Długie siedzenie przy biurku czy nauka zdalna, ale i zabawy statyczne nie tylko nużą, ale i niekorzystnie wpływają na układ nerwowy, w tym pracę mózgu.
Super proste pomysły na zabawy i przerwy sensoryczne
Zabawy sensoryczne to doskonały pomysł na oderwanie dziecka od telewizora i komputera lub sposób na rozprostowanie kości pogrążonego w nauce ucznia. Ponieważ dostarczają różnorodnych bodźców, wspierają rozwój zmysłów malucha i poszerzają świat jego doznań, uwrażliwiają sensorycznie i wspierają integrowanie zmysłów. Robienie przerw podczas nauki czy statycznej zabawy to podstawa.
W zabawach wykorzystywanych podczas przerw sensorycznych świetne jest to, że nie potrzeba specjalnych rekwizytów czy zabawek. Można wykorzystać przedmioty codziennego użytku i produkty spożywcze, które znajdą się w każdym domu. Zobacz kilka pomysłów na zabawy, które możesz wykorzystać w czasie przerwy sensorycznej.
Sensoryczne zabawy muzyczne
- Włącz muzykę. Urządźcie krótką, ale szaloną imprezę taneczną w rytmie rock&rolla.
- Garnki, plastikowe kubki, drewniane łyżki – tylko tyle trzeba, by dziecko zagrało koncert instrumentalny.
- Włącz muzykę, wręcz dziecku batutę (w tej roli doskonale sprawdzi się patyk czy drewniana łyżka z długim trzonkiem). Maluch właśnie został drygentem.
- Młody dyrygent może zamienić swoją batutę na pędzelek, a dzięki temu zasłyszane dźwięki muzyki może starać się wymalować farbami na dużej kartce z bloku rysunkowego. To niezwykle inspirująca i twórcza zabawa nawet dla najmłodszych.
Zabawy ruchowe
- Niech dziecko naśladuje zegar. Wolno, w rytmie tik-tak, wykonuje ruch głową, przesuwając ją od ramienia do ramienia, następnie przód i tył.
- Wykonujcie na zmianę szybkie i wolne krążenia ramion.
- Wkręcajcie na niby żarówki. Stojąc na stabilnym podłożu, wyciągnijcie ręce w górę i kręćcie nadgarstkami.
- Udawajcie pajacyki bądź narciarzy, wykonując dynamiczne ruchy.
Stańcie w lekkim rozkroku, ręce pozostają spuszczone wzdłuż tułowia. Wykonujcie podskok z rozkrokiem bocznym nóg i uniesienie rąk nad głowę. Następnie powróćcie do pozycji wyjściowej.
- Kolejny pomysł to poszukiwanie skarbów w pudle rozmaitości. Do pudła wrzuć różne małe przedmioty, ale i materiały o różnych fakturach. Zadanie dla dziecka? Odnalezienie skarbów (mogą to być autka, figurki czy kulki).
- Zachęć dziecko, by wyściskało swoje wszystkie pluszaki.
- Sprawdźcie, jak szybko dziecko umie posprzątać wszystkie klocki bądź kolorowe kulki z podłogi.
- Co powiesz na turlanie się po dywanie lub poduszkach? Dziecko z pewnością będzie zachwycone.
- Połóż poduszkę na środku pokoju - trzeba pokonać przeszkodę, przeskakując ją (zwróć uwagę, by podłoże było stabilne. Dziecko powinno mieć bose stopy lub antypoślizgowe skarpety lub kapcie).
Świetnym pomysłem na zabawę sensoryczną jest żonglowanie piłeczkami czy mandarynkami. To frajda i doskonałe ćwiczenie rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową.
- A może posegregujecie klocki na czas. Konkurencja rozkładania ich według kolorów może być zarówno indywidualna, jak i zespołowa (dziecko może bić własne rekordy lub mierzyć się z przeciwnikiem).
- Przygotuj miskę, deskę do krojenia i bezpieczny nóż, a także różne składniki - zachęć dziecko, by zrobiło prostą sałatkę.
- Kolejna zabawa to "Przez pajęczynę do celu". Wystarczy wyznaczyć dziecku cel, do którego musi dotrzeć. Jednak trasa musi być pełna przeszkód. Można na przykład między meblami lub barierką schodów a ścianą rozciągnąć sznurek. Im więcej sznurka, pętli i supłów, tym zabawa fajniejsza i trudniejsza.
- Rozciągnij na podłodze szalik lub sznurek – chodźcie "po linie".
- Zbudujcie z poduszek i kocyków bazę.
- Rzucajcie zwiniętymi skarpetkami do celu (np. do miski, dużego garnka czy wiadra).
- Na podłodze ułóż ścieżkę sensoryczną. Przydadzą się materiały o różnych właściwościach, a także karton, styropian, gazety, kawałki tkanin (od wełny, przez futerko, po płótno), tacki z cienką warstwą kaszy lub ryżu. Spacer po ścieżce dostarcza wielu wrażeń zmysłowych. Obowiązkowe są bose stopy.
reklama
Sensoryczne zabawy artystyczne
A może zrobicie kolaż z kwiatów na oknie lub innej płaskiej powierzchni przy pomocy samoprzylepnych karteczek?
Zorganizuj małe warsztaty plastyczne. Idealne pomysły twórcze to zabawa slime, ciastoliną, piaskiem kinetycznym bądź plasteliną, malowanie farbami (także rękami). Wystarczy wymyśleć dobry temat.
Doskonałą zabawą jest również produkowanie domowej masy plastycznej. Odmierzanie i mieszanie składników to także lekcja dla zmysłów, bo wymaga umiejętnego przesypywania składników, odważania ich oraz cierpliwego łączenia w całość.
Jakie masy można przygotować w domu?
- masę solną (szklanka soli, szklanka mąki, woda),
- piasek księżycowy (piasek, soda oczyszczona i pianka do golenia),
- aksamitną masę (mąka ziemniaczana, odżywka do włosów),
- ciecz nienewtonowską (mąka ziemniaczana i woda).
Wiele rożnych, prostych przepisów można znaleźć w internecie.
Wykorzystajcie makaron. Maluchy mogą wrzucać go do butelki i wsłuchiwać się w dźwięki, jakie wydaje ten własnoręcznie wykonany instrument. Starszaki makaron (na przykład o kształcie „kolanka”) mogą nawlekać na sznurek. Własnoręcznie wykonane korale bądź bransoletkę można pokryć farbami.