Pielęgnacja kręconych włosów u dzieci
Pielęgnacja kręconych włosów u dzieci może być wyzwaniem. Puszące się i podatne na plątanie, a przy tym delikatne, wymagają cierpliwości, ale i odpowiednich produktów oraz zabiegów. Kluczowe jest mycie włosów łagodnymi szamponami, stosowanie odżywek i rozczesywanie na mokro. Ważne są także olejki zapobiegające plątaniu się włosów oraz ochrona pukli podczas snu.
Na czym polega pielęgnacja kręconych włosów u dzieci?
Mój 1,5 roczny syn odziedziczył po mnie kręcone włosy. (…) Kompletnie nie wiem, jak sobie radzić z czuprynką. Zakładam, że kilkuetapowe działania, jakie stosuje się na dorosłych kręconych włosach odpadają ze względu na chemię w produktach i brak cierpliwości dziecka na wielogodzinne "włosingi".
Myje mu główkę tylko wtedy, gdy się ubrudzi/spoci, czyli nawet nie przy każdej kąpieli, często sama wodą, czasem używam bardzo łagodnych szamponów. Włosy często mu się kołtunią, bo to taki lekki, skręcający się w loki puch. Wystarczy, że podczas snu pokręci głową i już robią się "dredy". Delikatnie staram się to mu rozczesywać, ale jak to przy kręconych włosach, niekoniecznie daje to dobry efekt. Kołtuny na końcówkach po prostu mu obcinam, bo nie chce go męczyć i ciągnąć szczotką. Ty też mas ten problem? Zobaczy, jak pielęgnować kręcone włosy u dzieci, które zwykle wymagają nieco więcej uwagi.
Mycie i odżywiane kręconych włosów u dzieci
Podstawą jest ich prawidłowe oczyszczanie. Najlepiej sprawdzi się specjalny szampon do włosów kręconych dla dzieci. Ten musi być naturalny, łagodny, pozbawiony składników, które mogą drażnić i szkodzić. To na przykład SLS, SLES czy parabeny, parafina i inne pochodne ropy naftowej oraz substancje, które mogą uczulać (np. barwniki, sztuczne aromaty, konserwanty).
Włosów nie należy oczyszczać codziennie szamponem, nawet podczas kąpieli. Nadmierne mycie może pozbawić włosy olejków eterycznych. Zaleca się mycie szamponem 2-3 razy w tygodniu. Ważne, by robić to delikatnie, bez ciągnięcia i szarpania.
To jednak nie wszystko. Dziecko, które ma długie, kręcone włosy, musi po myciu włosów mieć nałożoną lekką, przeznaczoną dla dzieci odżywkę. Produkt ułatwia ich rozczesywanie, pomaga w rozplątaniu włosów. Dzięki niej loki są nawilżone, co zmniejsza ich puszenie się i łamliwość.
Warto wypróbować nawilżające kosmetyki do włosów kręconych dla dzieci, takie jak odżywki bez spłukiwania lub maski do włosów zawierające aloes, masło shea czy olej arganowy. Trzeba pamiętać, że kręcone loki często są bardziej suche niż proste pasma.
W pielęgnacji kręconych włosów sprawdza się także olejek, dzięki któremu włosy się błyszczą, ale i są chronione przez negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Loki mogą być bardziej wrażliwe na czynniki środowiskowe, takie jak słońce, wiatr i chlor.
Do osuszania włosów dobrze jest ugniatać je delikatnie specjalnym ręcznikiem (z bambusa, bawełny) lub zwykłą bawełnianą koszulką czy pieluszką bambusową. Zwykły ręcznik, zwłaszcza jeśli jest szorstki, gruby i twardy, może mechacić loki i fale. Z kolei pocieranie nim włosów może uszkadzać osłonkę, czyli zewnętrzną warstwę włosów składającą się z łusek. Zamiast ręcznika można wykorzystać turban (turbanowe ręczniki są wykonane z chłonnej mikrofibry, bawełny i wiskozy).
reklama
Rozczesywanie i czesanie kręconych włosów u dzieci
Dla wielu rodziców, ale i dzieci, nieprzyjemnym doświadczeniem jest rozczesywanie włosów. Aby uniknąć szarpania, trzeba to robić koniecznie na mokro, za pomocą grzebienia z szerokimi zębami lub specjalnej szczotki do kręconych włosów (np. Tangle Teezer czy szczotka do włosów kręconych dla dzieci z naturalnym włosiem). Bardzo ważne jest, aby czesać włosy od końcówek, powoli przechodząc w górę do nasady. Nie wolno zaczynać rozczesywania włosów od czubka głowy.
A co w sytuacji, gdy włosy są bardzo splątane? Przed rozczesywaniem można na nie nałożyć odrobinę olejku (np. kokosowego lub jojoba). To ułatwi rozplątanie, ale i zmniejszy ryzyko uszkodzenia włosów. Dobrze mieć także pod ręką spray do rozczesywania włosów.
Gdy problemem są poplątane włosy rano, dobrze jest kupić jedwabną lub satynową poszewkę na poduszkę (materiał zmniejsza tarcie, które powoduje kołtunienie się włosów, a i jest bardziej delikatny włosów). Warto też przed snem delikatnie zebrać włosy dziecka w luźny kucyk na czubku głowy.
Stylizacja kręconych włosów u dzieci
Aby włosy po umyciu i rozczesaniu pięknie się układały, można stosować różne produkty do stylizacji włosów kręconych. To na przykład krem definiujący loki, aktywator skrętu dla dzieci, żel, pianka czy kremy do stylizacji. Warto wybierać kosmetyki, które są lekkie i delikatne (nie obciążają włosów), są przy tym przeznaczone dla dzieci i nie zawierają silnych chemikaliów.
Kosmetyki do stylizacji loków, fal i kręconych włosów dla dzieci pomogą zdefiniować i utrzymać skręt włosów w ryzach, ale i zapobiegają plątaniu. Ponadto zmiękczają oraz wzmacniają włosy.
Jeśli pojawiają się wątpliwości co do wyboru najbardziej odpowiedniego produktu pielęgnacyjnego dla dziecka o kręconych włosach, można udać się do trychologa i poprosić o dobór szamponów, odżywek, olejków i preparatów do stylizacji, które są dobrane do skrętu, kondycji i łodygi włosa.
Fryzury dla dzieci o kręconych włosach
W przypadku dzieci (nie tylko o kręconych włosach) najlepiej unikać ciasnych fryzur. Ściąganie kręconych włosów w zwarte kucyki lub warkocze może obciążać loki, powodując przerzedzenie lub wypadanie włosów.
Sprawdzi się luźny kok na czubku głowy i pozostawienie kilku luźnych loków wokół twarzy. Świetnie wyglądają luźne warkocze. Można zapleść jeden klasyczny warkocz, francuski czy holenderski lub dwa warkocze po bokach. Ciekawie wygląda częściowe upięcie, na przykład tak zwany półogonek. Wystarczy górną część włosów zebrać w mały kucyk (ale także kok czy warkoczyk), a resztę pozostawić rozpuszczoną. Aby utrzymać włosy z dala od twarzy, ale i uatrakcyjnić fryzurę, można dodać kolorowe gumki, spinki i opaski (używaj gumek bez metalowych wstawek).
O czym jeszcze pamiętać? Systematycznie podcinaj końcówki. Jeśli włosy są bardzo problematyczne, dobrze jest rozważyć krótsze, łatwe w utrzymaniu, ale niekłopotliwe fryzury (żeby włosy nie wpadały do oczy czy do ust). Najważniejsze jest, aby fryzura była nie tylko ładna, ale i komfortowa oraz dostosowana do aktywności dziecka.