Od jakiego wzrostu bez fotelika można przewozić dziecko

Od jakiego wzrostu bez fotelika można przewozić dziecko

Zastanawiasz się, od jakiego wzrostu bez fotelika można przewozić dziecko? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy dbają o bezpieczeństwo swoich pociech podczas podróży samochodem. W artykule znajdziesz wyczerpujące informacje na temat przepisów, które regulują tę kwestię oraz wskazówki dotyczące bezpiecznego przewożenia dzieci.

 

Przewożenie dzieci w samochodzie - przepisy

Polskie prawo mówi, że dzieci muszą być przewożone w fotelikach samochodowych lub na podstawkach do osiągnięcia określonego wzrostu i wieku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami:

 

  • Dzieci do 150 cm wzrostu muszą być przewożone w foteliku samochodowym lub innych atestowanym urządzeniu zabezpieczającym (na specjalnych podstawkach na tylnym siedzeniu), niezależnie od ich wieku.

  • Dzieci powyżej 150 cm wzrostu mogą być przewożone bez fotelika, korzystając z standardowych pasów bezpieczeństwa.

Do jakiego wzrostu fotelik? Od jakiego wzrostu bez fotelika?Granicę stanowi 150 cm. Oznacza to, że dziecko, które osiągnęło wzrost 151 cm może podróżować bez fotelika bezpieczeństwa.

Uwaga! Za nieprzepisowe przewożenie dzieci grozi mandat, a także punkty karne za brak fotelika: 300 zł i 5 punktów za każde dziecko.

Dlaczego wzrost jest kluczowy?

Niegdyś w foteliku musiały podróżować dzieci do 12. roku życia. Starsi pasażerowie mogli siedzieć w aucie tak, jak osoby dorosłe. Po zmianie przepisów (Ustawa Prawo o ruchu drogowym, art. 39), jedynym wyznacznikiem decydującym o tym, czy dziecko musi być przewożone w foteliku, stało się kryterium wzrostu. Dlaczego?

Przepisy koncentrują się na wzroście dziecka, a nie na wieku, ponieważ wzrost lepiej odzwierciedla zdolność dziecka do bezpiecznego korzystania z pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Dzieci poniżej 150 cm wzrostu, nawet jeśli są starsze, mogą nie być prawidłowo zabezpieczone przez standardowe pasy bezpieczeństwa, co zwiększa ryzyko obrażeń w razie wypadku.

Fotelik samochodowy dla dziecka - jaki wybrać?

Wybierając fotelik bezpieczeństwa należy wybrać taki, który pozwala chronić najmłodszych pasażerów w razie kolizji. Warto zainwestować w model wysokiej jakości, który spełnia najwyższe standardy.

Jaki fotelik samochodowy wybrać dla dziecka? Najlepszy jest taki, który jest:

 

  • dostosowany do wzrostu dziecka i jego wagi. Na rynku dostępnych jest wiele modeli fotelików przeznaczonych do transportu zarówno najmłodszych, jak i starszych dzieci w samochodzie. Wiele z nich zaprojektowano tak, aby rosły z dzieckiem (szerokość i wysokość fotela można regulować niezależnie, a siedzisko i oparcie ustawiać w kilku pozycjach pochylenia). Aby wybrać najlepszy, należy stosować kryteria producenta.

  • bezpieczny, co potwierdzają certyfikaty bezpieczeństwa. Foteliki samochodowe dla dzieci muszą być zatwierdzone zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa (np. ECE R44/04 lub ECE R129, znanym jako i-Size).

  • łatwy do zamontowania i stabilny. Wszelkie siedziska dla dzieci powinny być montowane zgodnie z instrukcją producenta, przy użyciu systemu pasów bezpieczeństwa pojazdu lub systemu ISOFIX.

Kupując fotelik samochodowy trzeba mieć na uwadze, że to inwestycja nie tylko w komfort, ale i bezpieczeństwo dziecka. To dlatego nie warto zdawać się na przypadek, a dobrze przemyśleć swoją decyzję, zaś fotelik bezpieczeństwa wymienić na nowy nawet po niegroźnej stłuczce. Nawet jeśli nie nosi śladów uszkodzenia, jego konstrukcja mogła zostać osłabiona, co może stwarzać zagrożenie dla podróżującego w nim dziecka.

Gdzie i jak zamontować fotelik samochodowy dla dziecka?

Myśląc o bezpieczeństwie dziecka w czasie podróży nie mniej istotne jest, by wziąć pod uwagę kilka innych kwestii. Groźny może być bowiem nie tylko brak fotelika samochodowego, ale i sposób jego montażu, czyli szeroko rozumiane niewłaściwe przewożenie dziecka. O czym pamiętać?

Zaleca się, aby foteliki dla dzieci były montowane na tylnych siedzeniach. Ich montaż na przednim siedzeniu jest dozwolony tylko przy wyłączonej poduszce powietrznej. Wówczas należy go ulokować tyłem do kierunku jazdy. Nie wolno przewozić dziecka tyłem do kierunku jazdy, kiedy airbag działa. Grozi to nie tylko mandatem, ale i obrażeniami w razie wypadku. Ma to związek z tym, że otwierająca się gwałtownie i szybko poduszka powietrzna uderzy w tylną część fotelika, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia malucha.

Fotelik samochodowy najlepiej mocować na środkowym miejscu na tylnej kanapie. Jest tam bowiem umiejscowiony pas bezpieczeństwa lub dedykowany dzieciom system ISOFIX (składa się z dwóch uchwytów zlokalizowanych pomiędzy oparciem fotela a siedziskiem). Bardzo ważnym elementem fotelika są pasy bezpieczeństwa. Za najbezpieczniejsze uznaje się pasy 5-punktowe pasy bezpieczeństwa (z dodatkowym pasem biodrowym).

W przypadku fotelików dla najmłodszych dzieci (noworodków i niemowlaków) cała podstawka urządzenia powinna dotykać siedziska kanapy. Zaleca się, aby kąt nachylenia pomiędzy linią pleców dziecka a pionem wynosił od 30 do 45 stopni.

reklama

Kiedy można przewozić dziecko bez fotelika?

Choć zaleca się korzystanie z fotelików zawsze, jeśli tylko jest to możliwe, istnieją pewne wyjątkowe okoliczności. Ustawodawca przewidział kilka sytuacji, w których dziecko o niższym wzroście może podróżować w samochodzie zapięte wyłącznie pasami bezpieczeństwa.

Kiedy można przewozić dziecko bez fotelika samochodowego?

Jest to możliwe, gdy dziecko mierzy więcej niż 135 centymetrów, a masa jego ciała uniemożliwia komfortowe siedzenie, można zrezygnować z fotelik bezpieczeństwa na rzecz podstawki. Bardzo ważne jest, by pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa oraz przewożeniu dziecka na tylnym siedzeniu.

Bez fotelika można przewozić dziecko, które posiada specjalne zalecenia od lekarza i w związku z chorobą lub niepełnosprawnością. Konieczne jest wówczas zaświadczenie medyczne w formie orzeczenia lekarskiego, które zawiera uzasadnienie medyczne oraz informację o wskazanym bezpiecznym sposobie przewozu dziecka.

Dzieci mogą być także przewożone bez fotelika w taksówce, specjalistycznym środku transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej/miejskiej, jeśli podróżują na tylnym siedzeniu. Należy wówczas przypiąć je pasami bezpieczeństwa.

Decyzja o przewożeniu dziecka bez fotelika powinna być podjęta nie tylko na podstawie wzrostu, ale także gotowości do korzystania z pasów bezpieczeństwa. Standardowe pasy powinny:

 

  • Przebiegać przez środek klatki piersiowej dziecka i nad ramieniem.
  • Nie opierać się o szyję ani twarz.
  • Dolna część pasa powinna przechodzić przez biodra, a nie przez brzuch.

Uwaga! Z zamianą fotelika samochodowego na podstawkę nie należy się spieszyć. Dlaczego? Podstawka jest tańsza i dla większych dzieci wygodniejsza, niestety nie posiada zabezpieczeń górnych części ciała (przede wszystkim głowy i karku) oraz stabilnego oparcia po bokach.

Przewożenie dziecka w samochodzie - podsumowanie

W Polsce dzieci mogą być przewożone bez fotelika samochodowego, gdy osiągną wzrost 150 cm. Ważne jest jednak, aby zawsze kierować się jego bezpieczeństwem i upewnić się, że fotelik jest odpowiedni, a pasy są prawidłowo dostosowane do jego wzrostu.

Pamiętaj, że przestrzeganie przepisów to nie tylko obowiązek prawny, ale także moralny, mający na celu ochronę najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Dlatego zawsze upewniaj się, że Twoje dziecko jest prawidłowo zabezpieczone podczas każdej podróży samochodem.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: