Krwawienie z nosa
Ostatnie zmiany: 3 lutego 2020
Krwawienia z nosa u dzieci występują dość często, bo średnio kilka razy w roku. Są one zazwyczaj niewielkie i niegroźne. Czy wiesz, co jest ich przyczyną i co robić w przypadku krwotoku.
Przyczyny krwotoku z nosa:
- kruchość naczyń krwionośnych - zwłaszcza u dzieci (krwawienia idiopatyczne),
- zmiany hormonalne – najczęściej u nastolatków,
- infekcje - przeziębienie, katar, intensywny kaszel, zapalenie zatok, gorączka,
- uszkodzenie błony śluzowej okrywającej plamkę Kiesselbacha (jest to skupienie naczyń krwionośnych znajdujące się w przednim odcinku przegrody nosa) np. przez uszkodzenie mechaniczne – wprowadzenie ciała obcego (także palca),
- wada budowy przegrody, przerostu migdałka lub nadmiar naczyń,
- polipy nosa,
- urazy mechaniczne - uderzenie,
- nadmierny wysiłek fizyczny,
- niedobór witamin, szczególnie witaminy C,
- stosowanie preparatów zmniejszających krzepliwość krwi, zwłaszcza u dzieci mających skłonność do krwawień (np. salicylany jako środki przeciwgorączkowe - polopiryna, kwas acetylosalicylowy),
- choroby: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca naczyń, choroby wątroby, choroby układu krwiotwórczego.
reklama
Pierwsza pomoc przy krwawieniu z nosa
- Pochyl głowę dziecka, przyłóż (najlepiej mokra i chłodną) chusteczkę lub gazik, aby krew mogła w nią wsiąkać.
- Obejmij nos dziecka i uciskaj go - palcem wskazującym i kciukiem - przez 2 minuty. Jeśli trzeba, zabieg powtórz kilka razy.
- Nie odchylaj głowy do tyłu – ułatwia to napływ krwi do uszkodzonych naczyń i nasila krwotok z nosa, a dziecko może się nią zakrztusić.
- Połóż na kark i na czoło zimny okład (niska temperatura obkurcza naczynia krwionośne, co zmniejsza krwawienie).
- Jeśli krwawienie jest bardzo intensywne, trwa dłużej niż kwadrans, nie możesz go zatamować, dziecko ma zaburzenia świadomości, wezwij pogotowie.
- Jeśli twoje dziecko często miewa obfite krwawienia, a pediatra wykluczył chorobę, w waszej apteczce powinny znaleźć się gąbki do tamowania krwi. Nie tylko są chłonne, ale i przyspieszają krzepnięcie.
Kiedy do lekarza?
Krwawienia u dzieci i młodzieży mają skłonność do nawrotów. Najczęściej mijają z wiekiem. Jeśli jednak dziecko miewa je często, warto skonsultować się z pediatrą.