Czy twoje dziecko prawidłowo siada?

Ostatnie zmiany: 29 marca 2022
Czy twoje dziecko prawidłowo siada?

Bardzo często zdarza się, że dzieci podczas zabawy czy oglądania bajek siadają na podłodze. Czy twoje dziecko siada prawidłowo? Na pewno nie, jeśli zauważysz, że jego nogi układają się w kształt litery „W”. Jakie są skutki nieprawidłowego siedzenia i jak z tym walczyć? Podpowiemy.

Co to jest siad „W”?

Siad „W” to termin określający taką pozycję, w której dziecko siedzi na podłodze z nóżkami ułożonymi w kształt litery „W”. Kolana są ugięte, a stawy biodrowe zrotowane do wewnątrz.

reklama

Dlaczego dzieci nieprawidłowo siadają?

Siad „W” pozwala zwiększyć płaszczyznę podparcia i daje dziecku większe poczucie stabilności czy równowagi podczas zabawy. Jest po prostu wygodny. Jeśli dziecko korzysta z tej pozycji przez chwilę, nie dzieje się nic złego. Zakładamy, że maluch jest ruchliwy i za chwilę zmieni ją na inną. Natomiast reagować trzeba zawsze, gdy dziecko siada w ten sposób na dłużej i często.

Skutki nieprawidłowego siedzenia

Zbyt długie siedzenie w pozycji „W” fatalnie wpływa na rozwój dziecka i jego funkcjonowanie. Skutki nieprawidłowego siadania to:

  • Wolniejszy rozwój (osłabienie mięśni tułowia, skracanie tylnych mięśni ud) i brzydka postawa: zaokrąglenie pleców, koślawe kolana.
  • Pojawienie się wad ortopedycznych oraz zaburzeń chodzenia (chodzenie z nogami zrotownymi do wewnątrz).
  • Wzrasta ryzyko zwichnięcia kończyn oraz innych kontuzji (osłabienie mięśni i stawów).
  • Pojawiają się trudności z kontrolowaniem wyprostowanej postawy, zaburza się kształtowanie stawów, dochodzi do nieprawidłowej pracy mięśni.
  • Osłabiają się stawy, mięśnie nóg, kręgosłupa i tułowia (nie są dość aktywowane, by umieć przenosić ciężar podczas rotacji i bocznego przesunięcia tułowia).

reklama

Które dzieci najczęściej siadają w siadzie „W”

Nie wszystkie dzieci mają tendencje do siadania w nieprawidłowy sposób. Najczęściej są to maluchy z obniżonym napięciem mięśniowym, mające problemy z równowagą i tendencją do hypermobilności stawów.

Najczęściej winę za zamiłowanie dziecka do takiej pozycji ponoszą osłabione napięcie mięśni brzucha i podniesione napięcie w grzbiecie, będące konsekwencja rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach życia. Być może niemowlę było rzadko kładzione na brzuszku, zbyt często przebywało na miękkim podłożu (lepsze niż łóżko rodziców są mata czy podłoga), a na dodatek było przedwcześnie sadzane (okładane poduchami dla utrzymania równowagi, choć nie było na to gotowe) i zachęcane do chodzenia (nie wolno prowadzić dziecka trzymające je pod pachami).

Co robić, by dziecko siadało prawidłowo?

Dzieci bawiąc się powinny siadać na stołeczkach i krzesełkach, przy niskich, dopasowanych do ich wzrostu, biurkach i stolikach. To jest dla nich najlepsze. Jeśli jednak dziecko lubi siadać na podłodze, zachęcaj je do siadu skrzyżnego, prostego bądź prostego w rozkroku. Najważniejsza jest różnorodność i częste zmiany pozycji.

Wsparcie merytoryczne: dlapacjenta.fizjopunkt.pl

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: