Co robić, kiedy dzieci się biją o zabawki - porady

Jak poradzić sobie z agresją między rodzeństwem?

Ostatnie zmiany: 21 lutego 2020
Co robić, kiedy dzieci się biją o zabawki - porady

Kłótnia o zabawki  zdarza się w każdym wieku, jednak najbardziej nasila się między 2 a 3 rokiem życia

Co czuje maluch?

Wszelkie konflikty o zabawki, mimo że zazwyczaj mają charakter krótkotrwały i przejściowy nie sprzyjają nawiązywaniu kontaktów między rówieśnikami. Dziecko może czuć się skrzywdzone, samotne, zagubione, może zacząć unikać rówieśników zabaw z nimi.

reklama

Co możesz zrobić?

Rozmawiaj z maluszkiem o regułach wspólnych zabaw i konieczności dzielenia się zabawkami, ale jednocześnie podkreślaj, że ma prawo do swojej własności. Jednak musisz być na to przygotowana, że lekcje taką będziesz musiała powtarzać kilka a nawet kilkanaście razy w ciągu dnia!

Stwarzaj jak najwięcej sytuacji, aby dziecko wchodziło w kontakty z innymi dziećmi – wychodźcie na plac zabaw, odwiedzaj znajomych z dziećmi, zapraszaj małych kompanów do siebie. Im więcej maluszek będzie miał szans do wspólnych zabaw z rówieśnikami, tym szybciej nauczy się zgodnie z nimi bawić.

Bacznie obserwuj bawiące się dzieci (np. w piaskownicy, czy placu zabaw), jeśli widzisz, że zbliża się kłótnia, spróbuj szybko odwrócić uwagę dzieci, bo jeśli w porę nie zareagujesz prawdopodobnie wybuchnie konflikt, który skończy się krzykiem i płaczem. Podejdź np. i powiedz: „jaką masz ładną łopatkę, pokaż jak kopiesz dołki, a ty – masz piękne foremki, może zrobimy razem babki?”

Maluchy nie rozumieją, ze ich zachowanie może wywołać u innego dziecka łzy i krzyk, kiedy zabierają komuś zabawkę. Zachęcaj dzieci do szukania kompromisu, podejdź i powiedz: „ Ty też nie lubisz, gdy ktoś zabiera Ci zabawki. Jak byś się czuł, gdyby ktoś zabrał Ci ulubionego misia?”  „Jeśli chcesz się pobawić samochodem Jasia, może pożyczysz mu swój?”

Nigdy nie zmuszaj jednego dziecka, aby ustąpiło drugiemu.  Nie ulegaj emocjom, nie krzycz, nie szarp dzieci! Jeśli widzisz, że dzieci się już kłócą, podejdź, spróbuj rozstrzygnąć konflikt, ale nie szukaj winnego! Często w takich wypadkach sytuacja nie jest jednoznaczna. Jeśli chcesz dojść źródła konfliktu, bądź mediatorem, bądź dyplomatyczna. Wysłuchaj uważnie obu stron i wspólnie postarajcie się znaleźć rozwiązanie.

Jeśli dzieci mimo Twoich kilkakrotnych uwag i próśb nadal się kłócą o zabawkę, po prostu ją zabierz i powiedz, że dopóki się nie uspokoją, zabawka zostanie u Ciebie.

Z czasem -  jeśli nie będzie tylko dochodzić do rękoczynów,  czy wyraźnych łez, nie wtrącaj się. Daj dzieciom trochę czasu, a nauczą się same, na swój dziecięcy, ale skuteczny sposób rozwiązywać spory między sobą.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: