Większość małych dzieci nie powinna pić mleka roślinnego. Nowe wytyczne ekspertów
Co mają pić i dlaczego większość małych dzieci nie powinna pić mleka roślinnego? Badania pokazują, że to, co piją dzieci - od urodzenia do 5 roku życia - może mieć znaczący wpływ na ich zdrowie. Tymczasem rodzice często gubią się w kolejnych poradach i zaleceniach.
Dlatego panel złożony z ekspertów należących do Akademii Żywienia i Dietetyki, Amerykańskiej Akademia Stomatologii Dziecięcej, Amerykańskiej Akademia Pediatrii i Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego stworzył nowe wytyczne dla rodziców.
Od czasu narodzin przez pierwsze kilka lat napoje są znaczącym źródłem kalorii i składników odżywczych w diecie dziecka.- powiedział Richard Besser, MD, prezes i dyrektor generalny Fundacji Roberta Wooda Johnsona. - Rodziny zasługują na jasne i klarowne wskazówki dotyczące tego, co małe dzieci powinny pić i czego powinny unikać. Te zalecenia wiodących krajowych organizacji medycznych i żywieniowych pomogą rodzinom w wychowaniu zdrowych dzieci.
Jak wyglądają nowe wytyczne dotyczące napojów dla dzieci w wieku 0-5 lat?
- 0–6 miesięcy: najlepsze jest mleko matki, ewentualnie mleko modyfikowane dla niemowląt.
- 6 do 12 miesięcy: nadal mleko matki lub mleko modyfikowane. Gdy dziecko zacznie spożywać pokarmy stałe, spróbuj wprowadzić wodę, aby przyzwyczaiło się do smaku. Według IMID dla niemowląt i małych dzieci najlepsza jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna – niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa. Unikaj soków owocowych - eksperci twierdzą, że nie zwiększają składników odżywczych w porównaniu do całych owoców.
- 1 do 2 lat: jeśli dziecko nie jest alergikiem zacznij podawać mleko pełnotłuste i wprowadź więcej wody. W niewielkich ilościach możesz podać 100% sok owocowy, ale lepszym wyborem jest cały owoc.
- 2 do 5 lat: nadal mleko i woda. Ewentualnie mała ilość 100% soku.
reklama
Dlaczego nie należy podawać małym dzieckiom tzw. mleka roślinnego?
Odradza się korzystanie z tzw. mlek roślinnych, np. z ryżu, kokosa i owsa, ponieważ ich skład nie zapewnia odpowiedniej wartości odżywczej organizmowi maluszków.
Przypominam, że już 2014 roku pojawiły się badania mówiące, że nie zaleca się podawania mleka ryżowego dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 4,5 roku życia, ponieważ zawiera ono niewielką ilość arszeniku.
Co więcej u dzieci <1. roku życia nie pokrywa ono podstawowego zapotrzebowania energetycznego i białkowego, a zatem nie może być stosowane jako produkt mlekozastępczy u dzieci z alergią na białka mleka krowiego. Z tego powodu dzieciom nie należy również podawać innych napojów mlecznych, takich jak mleko kokosowe i migdałowe. źródło
Dodatkowo produkty pochodzenia roślinnego po prostu nie mają wystarczającej ilości kluczowych składników odżywczych - takich jak witamina D i wapń. Dlatego, jeśli twoje dziecko nie ma nietolerancji lub alergii na mleko, nie jest weganinem to wybieraj mleko krowie. W innym przypadku skontaktuj się z lekarzem, jak możesz uzupełnić dietę o potrzebne składniki.
Jakie jeszcze napoje powinny zniknąć z diety małych dzieci?
Eksperci ostrzegają przed dosładzanymi napojami, radzą wyeliminować np. mleka smakowe (np. czekoladowe, truskawe), słodzone wody, napoje czy nektary. Są one źródłem zbędnych kalorii, które zmieniają się w tkankę tłuszczową.
Również produkty z kofeiną powinny zniknąć z menu maluchów. Nie tylko kawa i herbata, ale również napoje gazowane. Są kompletnie niepotrzebne w diecie małych dzieci. A dodatkowo...
„Coraz więcej sztucznych słodzików pojawia się w żywności sprzedawanej małym dzieciom i nie ma badań nad tymi substytutami, które wykazałyby, że powodują szkodę, ale tak naprawdę nie ma badań wykazujących, że są one bezpieczne” - powiedziała Megan Lott, która pomogła opracować zalecenia jako zastępca dyrektora ds. badań nad zdrowym jedzeniem.
Na koniec przypominam dekalog żywienia dzieci w wieku od roku do trzech lat:
1. Dziecko powinno codziennie spożywać pieczywo i przetwory zbożo-we pochodzące z pełnego przemiału zbóż.
2. Należy codziennie podawać produkty nabiałowe, takie jak mleko (w tym mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci w wieku ponie-mowlęcym), maślankę, kefir lub jogurt (dla dzieci powyżej 24. miesiąca życia – ze zmniejszoną zawartością tłuszczu).
3. Dziecko powinno codziennie jeść warzywa (w tym warzywa strączko-we) i owoce.
4. Chude mięso czerwone, w tym wędliny, powinny być spożywane nie częściej niż dwa, trzy razy w tygodniu, jaja kurze – w dni, kiedy nie jest spożywane mięso.
5. Mięso drobiowe powinno być spożywane dwa, trzy razy w tygodniu, zawsze bez skóry.
6. Wskazane jest spożywanie przez dzieci ryb – raz, dwa razy w tygodniu.
7. Posiłki dla dzieci powinny być przygotowywane z udziałem tłuszczów roślinnych (najlepiej oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego), z ograni-czeniem tłuszczu zwierzęcego.
8. Należy ograniczyć dodatek soli do potraw i produktów spożywczych.
9. Należy ograniczyć spożywanie słodkich napojów i pić czystą wodę.
10. Dziecko powinno codziennie ćwiczyć fizycznie, bawiąc się lub grając przez kilkadziesiąt minut, najlepiej na świeżym powietrzu. źródło