Zdrowy uśmiech malucha
Pojawienie się pierwszych zębów u dziecka to wielka radość dla rodziców. Pomimo tego, że są to pierwsze okresowe zęby mleczne, należy o nie właściwie dbać. Mało rodziców zdaje sobie sprawy, że nie tylko odpowiednia higiena jamy ustnej, ale również dieta, wpływają na stan uzębienia.
Po ukończeniu pierwszego roku życia powinniśmy podawać dziecku pokarmy o konsystencji twardej, wymagającej żucia i gryzienia. Takie postępowanie zapewnia odpowiedni rozwój żuchwy, szczęki i uzębienia, a także zadba o prawidłowe wydzielanie śliny i enzymów trawiennych. Obok właściwego rozwoju aparatu mowy istotna rolę odgrywa prawidłowy stan uzębienia. Próchnica to choroba cywilizacyjna, która dotyczy blisko 65% dzieci poniżej 3 roku życia. Aby jej przeciwdziałać warto zadbać nie tylko o właściwą higienę jamy ustnej, ale również o właściwy dobór produktów, którymi karminy dzieci.
Postęp, który nastąpił w przemyśle żywnościowym w ostatnich latach, prowadzi do większego spożycia produktów przetworzonych, bogatych w cukry proste. To one przyczyniają się w znacznej mierze do powstania próchnicy. Środowisko kwaśne wywołane długim zaleganiem cukrów w jamie ustnej, prowadzi do wypłukiwania substancji mineralnych i w konsekwencji do nadbudowy płytki nazębnej. Właśnie takie warunki stanowią idealny czas do powstania ognisk próchnicy. Dodatkowym czynnikiem przyspieszającym cały proces są produkty dłużej pozostające w jamie ustnej takie jak: ciastka, żelki, krakersy, słodzone kaszki – produkty, które obok zawartości cukrów prostych posiadają konsystencję odpowiedzialną za przyleganie do zębów. Opisując przyczyny próchnicy nie można zapomnieć o sokach owocowych i produktach bogatych w witaminę C. Ich zbyt duży udział w diecie dziecka narusza strukturę szkliwa, tworząc ubytki.
Jak zatem zapobiegać i przeciwdziałać próchnicy? Oto kilka rad:
1. Jeżyli chcesz podać dziecku coś słodkiego do zjedzenia, to nie częściej niż raz dzienne. Częstsze podawania słodyczy naraża zęby na dłuższy kontakt z produktami będącymi źródłem węglowodanów prostych.
2. Naucz dziecko czyścić zęby lub płukać jamę ustną po spożyciu słodkiego posiłku.
reklama
3. Nie pozwól, aby twoje dziecko przywykło do jedzenia słodyczy i picia słodkich gazowanych napojów tuż przed snem.
4. Nie przyzwyczajaj dziecka do zasypianie z butelką mleka lub kaszki. Przed spaniem, po umyciu zębów, w razie konieczności podawaj tylko wodę.
5. Naucz dziecko pić wodę i unikaj podawania słodzonych napoi.
6. W diecie powinna znaleźć się odpowiednia ilość produktów mlecznych, jaja, mięso, ryby, zielona i czarna herbata. To tak zwane produkty kariostatyczne - chroniące przed rozwojem próchnicy. Dodatkowo dieta dziecka powinna dostarczać odpowiedniej ilości wapnia, magnezu, fluoru, witaminy A i D.
reklama
Pamiętaj - lepiej zapobiegać niż leczyć!
mgr Anna Brończyk-Puzoń
dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska
Nutri Center