Jak sprawdzić, czy niemowlę karmione piersią jest głodne?
Oczywiście każda z nas chce mieć pewność, że dziecko jest najedzone, ale niestety niemowlęta nie potrafią tego powiedzieć wprost. Natomiast wysyłają różne sygnały, które mogą być dla nas wskazówką.
Dla wielu rodziców pierwszym znakiem, że maleństwo jest głodne jest płacz. Tymczasem jest to już ostateczność. Oczywiście czasami nie da się tego uniknąć, ale w wielu przypadkach możesz wyprzedzić ten proces.
Zwłaszcza, że dużo trudniej uspokoić i nakarmić niemowlę, które jest już rozdrażnione. Może się skończyć tym, że possie chwilę pierś, żeby się wyciszyć, a potem zaśnie ze zmęczenia i po niedługim czasie obudzi się wściekłe i ….głodne.
No dobrze, ale jak w takim razie rozpoznać oznaki głodu niemowlęcia? Tu kilka wskazówek:
reklama
Wczesne oznaki głodu:
- Przygryzanie lub oblizanie ust
- Otwieranie i zamykanie ust
- Ssanie wargi, języka, rączek, palców, ubranka
Późniejsze oznaki głodu
- Poszukiwanie piersi na klatce piersiowej osoby, kto je nosi
- Wiercenie się lub przewracanie z boku na bok
- Próba ułożenia się w pozycji do karmienia - odchylanie się do tyłu albo ciągnięcie za ubranie
- Uderzanie cię w ramię lub klatkę piersiową główką
- Pokazywanie rozdrażnienia
- Przyspieszony oddech
reklama
Późne oznaki głodu:
- Szybkie kręcenie główką z boku na bok
- Płacz
- Krzyk
Po czym poznasz, że niemowlę się najadło?
Jest kilka wskazówek, które pozwolą ci określić, czy twoje maleństwo jest odpowiednio często karmione piersią.
Przyrost masy ciała: Przeciętne noworodki mogą utracić do 7% masy urodzeniowej w ciągu pierwszych kilku dni. Później maluszki karmione piersią zyskują około 170 g tygodniowo. Podczas kontrolnych wizyt u pediatry będziesz mogła sprawdzić, czy prawidłowo przybiera na wadze.
Brudne pieluszki: Niemowlę wypróżnia się najczęściej 3-4 razy dziennie, ale kupka może pojawić się częściej, chociaż są maluszki, które wypróżniają się raz na tydzień. Normalny stolec dziecka karmionego piersią jest luźny, w musztardowym kolorze i o lekko kwaśnym zapachu.
Mokre pieluchy: Po pierwszym tygodniu życia dziecko moczy minimum 5-6 pieluszek w ciągu doby. Żeby sprawdzić, jak wygląda wystarczająco mokra pieluszka, wlej 3 łyżki stołowe wody do czystej pieluchy. Dzięki temu łatwo ocenisz, czy pieluszki twojego maleństwa są wystarczająco mokre.
Krótkie podsumowanie: Najedzone maluszki odwracają głowę od butelki lub piersi, albo po prostu zasypiają. Nie masz powodu do niepokoju, jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze i regularnie się wypróżnia.
I kilka informacji, czy warto łączyć KP z KM?
Przypominamy, że niemowlęta karmione piersią jedzą, kiedy tego potrzebują. One decydują jak długo i jak często potrzebują ssać pierś. Część dzieci będzie sygnalizować potrzebę, co 2-4 godziny, inne częściej niż co dwie godziny. To może wiązać się nie tyle z głodem, co z chęcią ugaszenia pragnienia.
Uważaj na mieszane karmienie! Czasem mamy martwią się, czy dzieci karmione piersią rzeczywiście się najadają i postanawiają je od czasu do czasu dokarmić sztuczną mieszanką. Tymczasem takie działanie może zwiększyć ryzyko otyłości. Dlaczego? Możesz bardziej się skupić na tym, żeby dziecko z butelki wypijało cały pokarm, a nie zwracać uwagi na jego faktyczne potrzeby.
Czy wiesz, że niemowlęta karmione piersią mają wyższy poziom leptyny, hormonu, który reguluje apetyt? Tymczasem maluszki karmione butelką mają wyższy poziom i przedłużone wydzielanie insuliny, co może powodować nadmierny przyrost masy, zwłaszcza że mieszanki nie zawierają leptyny. W efekcie u dzieci karmionych sztucznie może być zmniejszona samoregulacja
I na koniec.
Jeśli nadal nie jesteś pewna - po prostu je przytul i nakarm. Zwłaszcza jeśli karmisz dziecko piersią. Dziecko w twoich ramionach znajdzie ukojenie i pomoże ci w utrzymaniu laktacji. To szczęśliwie nie są czasy, kiedy piersią masz karmić o określonych porach. Jeżeli karmisz butelką, a dziecko wykazuje często oznaki głodu skonsultuj się z pediatrą.