Jak wybrać mleko dla niemowlęcia?

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Jak wybrać mleko dla niemowlęcia?

Nie możesz bądź nie chcesz karmić maluszka piersią, dlatego musisz wybrać mleko modyfikowane. Przy jego wyborze powinnaś nade wszystko kierować się opinią zaufanego pediatry – on zna dziecko i jego potrzeby, zna też rynek. Niemniej warto się w temacie orientować. Czy wiesz, jak wybrać mleko modyfikowane, by jak najlepiej zaspokajało potrzeby dziecka?

Chociaż wierne odtworzenie składu kobiecego pokarmu nie jest możliwe, to w oparciu o wyniki badań naukowych producenci cały czas udoskonalają jego formułę, by idealnie dopasować ją do potrzeb maluszków - zarówno zdrowych, jak i tych ze specjalnymi potrzebami, np. alergią, nietolerancją pokarmową, z niedojrzałością układu trawiennego czy urodzonych przedwcześnie.

Co oznaczają symbole na etykietach mlek modyfikowanych?

Na co należy zwrócić uwagę zwrócić uwagę, wybierając się na zakupy?  Przede wszystkim na symbole numeryczne i literowe, które widnieją na etykietach mlek modyfikowanych. Zacznijmy od oznaczeń numerycznych.

  • 1 oznacza mleko początkowe - przygotowane dla noworodków oraz niemowląt do szóstego miesiąca życia.
  • 2 to mleko następne - dla starszych niemowląt.
  • 3 jest przeznaczona dla dzieci powyżej 12 miesięcy.
  • 4 nadaje się dla dzieci powyżej 24 miesięcy.

Nie musisz się martwić o wartości odżywcze poszczególnych preparatów, czyli np. zawartość węglowodanów, tłuszczy, białek, witamin czy mikroelementów, ponieważ ich skład jest ściśle regulowany przepisami. Mleka modyfikowane najczęściej wytwarza się z białek mleka krowiego, ale również z hydrolizatów białka, izolatów białka sojowego lub z mleka koziego. 

reklama

Co oznaczają pozostałe symbole i czym są mleka modyfikowane specjalistyczne?

W dzisiejszych czasach coraz więcej maluszków rodzi się z alergią pokarmową, nietolerancją laktozy, niedojrzałym układem pokarmowym czy niską wagą urodzeniową, więc powstały również produkty z myślą o nich. 



Mleko modyfikowane dla dzieci alergicznych
Mleko modyfikowane dla dzieci alergicznych, oznaczone symbolem HA zostało opracowane z myślą o żywieniu noworodków i niemowląt, u których istnieje ryzyko wystąpienia alergii na białko mleka krowiego. W mleku tym białko poddawane jest specjalnej obróbce, która obniża jego właściwości alergizujące. Dodawane są też do niego prebiotyki, które korzystnie wpływają na układ immunologiczny dziecka.

Mleko modyfikowane dla wcześniaków i noworodków z niską masą urodzeniową
Mleko modyfikowane dla wcześniaków i noworodków z niską masą urodzeniową, oznaczone symbolem pre… lub 0  jest całkowicie dostosowane do potrzeb maleństw.
Jego zbilansowany skład, w tym niezbędne składniki odżywcze, np. odpowiedni poziom białka i wapnia, ale też witamin oraz składników mineralnych zaspokajają potrzeby energetyczne i budulcowe dzieci.

Mleko modyfikowane przeciw biegunkom
Mleko modyfikowane przeciw biegunkom, oznaczone symbolem HN jest przeznaczone dla dzieci i niemowląt, które mają biegunkę lub przedłużające się problemy trawienne. Mleko zapobiega wzdęciom i bólom brzuszka oraz wspomaga prawidłową pracę układu trawiennego. Zawiera prebiotyki.

Mleko modyfikowane przeciw ulewaniom
Mleko modyfikowane przeciw ulewaniom, oznaczone symbolem AR przynosi ulgę maluszkom, które ulewają pokarm po posiłku. Do mleka dodawane są zagęstniki, np. mączka z nasion chlebowca świętojańskiego czy skrobia ziemniaczana, które powodują zagęszczenie mieszanki w brzuszku malucha i zmniejszają liczbę ulewań.

Mleko modyfikowane antykolkowe
      
Mleko modyfikowane antykolkowe, oznaczone symbolami Sensitive, Comfort lub Anticolic zostały stworzone z myślą o dzieciach, które cierpią z powodu problemów trawiennych, takich jak kolki, wzdęcia i zaparcia. W mlekach tych obniżono zawartość laktozy, dzięki czemu jest ono łatwo przyswajalne, nie powoduje wytwarzania nadmiaru gazów oraz nie obciąża układu pokarmowego.

Bezmleczny preparat sojowy
Bezmleczny preparat sojowy, oznaczony symbolem SL lub informacją, że jest to preparat sojowy. Można go stosować pod nadzorem lekarza. Podaje się go dzieciom obarczonym zespołami wrodzonych defektów metabolicznych, alergią pokarmową, podczas nietolerancji białek mleka krowiego i/lub nietolerancji laktozy czy z biegunkami przewlekłymi.

Mleko modyfikowane sycące
Chociaż mleko modyfikowane sycące nie jest najczęściej mlekiem specjalistycznym, to warto o nim wiedzieć. Może być oznaczone symbolem R lub nazwane mlekiem na dobranoc. Jest ono bardziej sycące niż zwykła mieszanka, dzięki dodatkowi węglowodanów złożonych, np. kleiku ryżowego, kukurydzianego lub gryczanego. Dzięki takim dodatkom trawi się wolniej, więc zaleca się je podawać przed snem, żeby dziecko nie wybudzało się nocą. Nie należy jednak dokarmiać malucha dodatkową porcją mieszanki w nocy, ponieważ ma ona większą kaloryczność i może doprowadzić w późniejszym okresie do nadwagi.

Jak prawidłowo przygotować mieszankę dla niemowląt?

To zalecenia dotyczące przygotowania mleka modyfikowanego w warunkach domowych:

  • Zawsze przygotowuj mieszankę według zaleceń producenta.
  • Świeżą porcję mieszanki zrób bezpośrednio przed każdym karmieniem.
  • Resztki mieszanki wyrzuć po każdym karmieniu.
  • Nie przechowuj mieszanek w termosach lub podgrzewaczach do butelek.
  • Pamiętaj o dokładnym wymyciu butelki, smoczka i zakrętki.
  • Wodę przegotuj i wystudź do temperatury ok. 50°C.
  • Po dodaniu mieszanki wstrząśnij butelkę i sprawdź temperaturę przygotowanego mleka. Powinna wynosić około 37 st.C.).
  • Niewłaściwe przygotowanie i przechowywanie mogą być groźne z dla zdrowia dziecka

Czym się kierować przy wyborze mleka modyfikowanego?

  1. Po pierwsze – stosuj kryterium wieku
  2. Po drugie – jeśli twoje dziecko nie ma potrzeb specjalnych (nie jest alergikiem, nie ulewa), czytaj etykiety i wybierz to mleko, które w swoim składzie ma nie tylko standardowe składniki, ale jest czymś wzbogacone (probiotyki, prebiotyki, DHA, ALA).
  3. Po trzecie - sprawdź, czy twoje dziecko dobrze toleruje produkt. Jeśli pojawią się problemy z brzuszkiem, cz śluz w kupce - porozmawiaj z pediatrą. Nie podejmuj decyzji samodzielnie, bo możesz tylko pogłębić problemy.

I bardzo ważne: Przypominamy, że warto zawsze przemyśleć korzystanie z mleka modyfikowanego, jeżeli nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią.

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: