Zimowy spacer
Dla wielu mam maluszków zima jest wyzwaniem. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę? Czy można wyjść na spacer? Na jak długo? W co ubrać dziecko? Przeczytaj nasze podpowiedzi, a zimowy spacer będzie miłą przygodą.
Przygotowanie do spaceru noworodka
Jeśli jesteś mamą noworodka, musisz poczekać trzy tygodnie, a później powoli przygotowywać dziecko do spacerów. Zacznij od werandowania. Początkowo wystarczy kilka minut przy otwartym oknie, jednak codziennie wydłużaj ten czas. (Oczywiście dziecko musi być ciepło ubrane).
Po tygodniu werandowania czas na dwór. Jeśli dzień jest mglisty, wietrzny lub temperatura spada poniżej zera, zostań z noworodkiem w domu. W ładne zimowe południe możesz wyjść na pierwszy spacer. Nie powinien być długi. Początkowo wystarczy kwadrans.
Trzy czapeczki to przesada, ale niemowlęciu musi być ciepło, zwłaszcza, że leży w wózku. Zaopatrz się w:
- ciepły kombinezon,
- pod spód załóż body,
- śpiochy,
- kaftanik lub sweterek,
- na głowę grubszą bawełnianą czapeczkę, jeśli przy kombinezonie jest ocieplany kaptur.
W innym przypadku na bawełnianą czapkę włóż wełnianą lub z grubego polaru. Dodatkowo przyda się specjalny zimowy śpiworek, w którym dziecko z pewnością nie zmarznie.
Żeby sprawdzić, że maluszek jest dostatecznie „opatulony”, dotknij jego karku i plecków. Spocony karczek to sygnał - gorąco mi. Chłodny - marznę. Rączki i stópki są przeważnie chłodniejsze od reszty ciała.
reklama
Przygotowanie do spaceru maluszka
Jeśli twoje dziecko już chodzi, ubieraj je "na cebulkę”. Wielowarstwowość ubranek to najlepsze zabezpieczenie przed zimnem. Jenocześnie jednoczęściowy nieprzemakalny kombinezon najlepiej ochroni przed śniegiem. Nie przesadź z opatulaniem. Biegający maluch powinien mieć o jedną warstwę ubrania mniej niż dorosły.
Uważaj, żeby szalik nie dotykał do buzi i noska dziecka. Ciepły oddech bardzo szybko spowoduje, że pojawi się na nim lodowa skorupa, a wtedy łatwo o odmrożenie buzi.
Buty kup ciepłe, z naturalnych tworzyw, ale trochę za duże żeby można było swobodnie ruszać w nich palcami. Zbyt dopasowane buciki spowodują, że maluch szybko będzie marzł.
Nie zapomnij o rękawiczkach. Najlepiej weź ze sobą dodatkowe na zmianę, zwłaszcza jeśli twój maluch ma tendencję dossania rękawiczek, dodatkowa para jest nieodzowna!
Sanki lub spacerówkę wyłóż ciepłym kocem lub śpiworem. I jesteś już prawie gotowa do spaceru.
Niemowlęta, które nie są odpowiednio ubrane do pogody, są podatne na hipotermię i odmrożenia. Hipotermia pojawia się, kiedy dziecko nie jest odpowiednio ubrane, powoduje letarg, dezorientację i silne drżenie. Odmrożenie występuje, gdy skóra dziecka jest wystawiona na działanie bardzo niskich temperatur. Skóra staje się przebarwiona, twarda w dotyku i bolesna.
Jeśli martwisz się o to, że twoje dziecko może marznąć, weź do wózka jeden lub dwa cienkie koce. Zapewniają one dodatkowe ciepło, a w razie potrzeby możesz je schować do torby.
Na jak długi spacer mogę się wybrać zimą z maluszkiem?
Długość waszego spaceru zależy od kilku czynników.
Przemarznięcie dziecka
Obserwuj dziecko, czy nie ma objawów przegrzania lub przemarznięcia. Jeśli jego usta stają się sine, a koniuszki palców lub uszy blade, są to sygnały, że dziecku jest zimno. Jeśli zaobserwujesz u maluszka dyskomfort, stanie się marudny lub płaczliwy, wróć do domu.
Temperatura i wilgotność powietrza
Temperatura na zewnętrz jest kolejnym czynnikiem. Jeśli temperatura spadnie niewiele poniżej zera, możesz po prostu wyjść na dłuższy spacer obserwując zachowanie dziecka. Jeśli jednak temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celcjusza zostańcie w domu.
Sprawdź też natężenie wiatru i wilgotność powietrza. Oba czynniki moga wpłynąć na odczuwanie temperatury, ponieważ przy dużej wilgotności powietrza i wietrze, temperatura 0 stopni wyda się przenikliwym chłodem. W takiej sytuacji zdecyduj sie n krótki spacer.
Spacer w smogu
Kolejną sprawa, o której trudno jest zapomnieć, to prawie wszechobecny smog. Na bieżąco kontroluj zanieczyszcznie powietrza w okolicy, w której mieszkasz. W dni, kiedy stężenie zanieczyszczeń jest wysokie, ogranicz spacer do koniecznego minimum lub z niego zrezygnuj.
O czym jeszcze musisz pamiętać?
Zabezpiecz skórę malucha przed zimnem. W sklepach znajdziesz mnóstwo „zimowych „ kremów. Wybierz taki, który zawiera filtr UV. Zimą promieniowanie jest równie niebezpieczne, jak w letnie dni. Na usta warto nałożyć pomadkę lub krem ochronny.
Uff… teraz czas na spacer
Większość dzieci uwielbia zabawy na śniegu i ignoruje informacje organizmu „jest mi zimno”! Obserwuj. Przemoczone ubranie, blada buzia, pojawiające się dreszcze są sygnałem do natychmiastowego powrotu. Żeby nie marznąć, zachęcaj maluszka do ruchu. W domu rozgrzejcie się ciepłym piciem lub zupą. A potem może wspólnie posiedzicie pod ciepłym kocykiem i poczytacie książkę lub zapadniecie w drzemkę?