Masaż pleców
reklama
Masaż pleców
Ponieważ nie zawsze można znaleźć czas, aby wykonać masaż całego ciała, poniżej przestawiono sekwencje dla poszczególnych jego części.
Większość z nich jest odpowiednia zarówno dla dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia, jak i dla starszych. Są one pomyślane, aby mogły być wykonywane w każdym momencie, wtedy gdy mamy łatwy dostęp do danej części ciała dziecka, na przykład podczas kąpieli, zmiany pieluszki lub po prostu gdy siedzimy, trzymając dziecko na rękach.
Ponieważ małe dzieci bardzo potrzebują fizycznego kontaktu, zaproponowane pozycje, w których wykonuje się masaż, są tak pomyślane, aby w jak największym stopniu zaspokajać tę potrzebę.
Plecy
Kręgosłup jest kolumną, podtrzymującą górną część ciała człowieka.Tuż po urodzeniu, mięśnie te są jeszcze słabe i kręgosłup pozostaje wygięty, jak w pozycji embrionalnej. Podczas pierwszych miesięcy życia dziecko wzmacnia mięśnie grzbietu i prostuje kręgosłup, przygotowując się do przyjęcia wyprostowanej postawy. Robi to głownie leząc na brzuszku i unosząc do góry obręcz barkową.Później nawet często jest w stanie oderwać od podłoża jednocześnie główkę, klatkę piersiową, rączki i nóżki(4-5m-c).Ćwiczenie takie wymaga sporej siły fizycznej i elastyczności.Wzmocniwszy w ten sposób mięśnie grzbietu, dziecko przygotowuje się do siadania.Masaż mięśni grzbietu może być rozluźniający lub stymulujący.W zależności od siły nacisku, może rozluźniać, wspomagać koordynację ruchową lub wzmacniać mięśnie.
3 tygodnie-3 miesiące
1. Należy usiąść z rozsuniętymi nogami i oprzeć się na poduszkach, prawie w pozycji leżącej. Dziecko leżące na brzuszku ułożyć sobie na klatce piersiowej, twarzą do siebie. Nasmarowana olejkiem dłonią należy kolistymi ruchami masować plecy dziecka, w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.
2. Kontynuacja poprzedniego ruchu. Stopniowo należy zwiększać kółka, tak aby wymasować także dolną część pleców i pośladki dziecka.
3. Siedząc w tej samej pozycji, należy mocniej zgiąć nogi w kolanach i na swoich udach delikatnie ułożyć dziecko leżące na brzuszku. Powinno mieć ono rozsunięte kolana i stopy zwrócone do środka, tak aby przyśrodkowe kostki opierały się na naszym brzuchu. Na przemian jedną ręka należy masować plecy dziecka od karku aż do pośladków.
4. Nasmarowane olejkiem dłonie należy ulożyć na pośladkach i udach dziecka i masować je ciągłym, kolistym ruchem, od pośladków i wzdłuż ud w dół.
Powyżej 3 miesięcy
1. Należy ułożyć dziecko na brzuszku, na miękkiej powierzchni. Nasmarowanymi olejkiem dłońmi należy na przemian masować plecy dziecka od karku aż do końca kości ogonowej
2. Następnie należy ułożyć ręce po obu stronach ciała dziecka, na wysokości jego klatki piersiowej i delikatnie, ruchem ciągłym przesuwać je w dół aż do bioder i dalej, wzdłuz ud.