Sposoby na kolkę niemowlęcą

Czy wiesz, jak sobie radzić z kolkami?

Ostatnie zmiany: 16 października 2020
Sposoby na kolkę niemowlęcą

Kolka uprzykrza życie wielu niemowlętom i ich rodzicom. Bolesne skurcze jelit wywołują niedający się ukoić płacz lub krzyk oraz rozdrażnienie dziecka, a także niepokój jego opiekunów. Dolegliwości pojawiają się w okresie noworodkowym lub nieco później. Choć nie istnieje lek na kolkę, ból brzuszka można łagodzić różnymi sposobami. Co warto wiedzieć o kolce? Jak pomóc dziecku?

Co to jest kolka niemowlęca?

Kolka u noworodka i niemowlaka oznacza skurcze jelit, które wywołują ból, niepokój i nieutulony płacz. Dolegliwości pojawiają się około 3. tygodnia życia dziecka i ustępują samoistnie do ukończenia przez nie 6. miesiąca życia. Szczyt występowania kolek przypada na 6. tydzień życia. Problem dotyczy około 20% niemowląt.

Objawy kolki niemowlęcej

Kolkę zwiastuje płacz, który jest napadowy i głośny. Atak zaczyna się nagle, najczęściej wieczorem i trwa nieprzerwanie od kilku minut do kilku godzin. Napady nie są prowokowane przez żaden czynnik, a niemowlę jest rozdrażnione i niespokojne, mimo zaspokojenia wszelkich podstawowych potrzeb. Nie jest głodne i zmęczone, ma suchą pieluszkę.

Podczas ataku kolki niemowlę podkurcza nóżki, napina brzuszek, pręży ciało, jest czerwone na buzi. Malucha ciężko uspokoić, a epizod może zakończyć się gazami lub zrobieniem kupki. Jeżeli takie napady powtarzają się codziennie lub kilka razy w tygodniu, można podejrzewać kolkę.

Warto pamiętać, że kolce nie towarzyszy gorączka, silne ulewanie pokarmu, biegunki, spadek masy ciała czy zaburzenia neurologiczne.

Przyczyny kolki niemowlęcej

Przyczyny kolki nie zostały jednoznacznie ustalone. Specjaliści są zdania, że głównym powodem dolegliwości jest niedojrzały układ pokarmowy, który w ten właśnie sposób reaguje na pokarm.
Podejrzenia padają również na nietolerancję laktazy (to enzym trawiący mleko, obecny zarówno w mleku matki, jak i mleku modyfikowanym) oraz alergię dziecka na białko mleka krowiego, które spożywa mama karmiąca piersią.

Za kolkę może również odpowiadać zbyt duża ilość powietrza połykana przez niemowlę podczas karmienia. Dzieje się tak, gdy maluch ssie zbyt łapczywie lub gdy podczas jedzenia ułożony jest w nieodpowiedniej pozycji.

Na pojawienie się kolki niemowlęcej wpływa również niewłaściwa dieta karmiącej mamy, a także stres i niepokój kobiety oraz zmęczenie i przebodźcowanie malucha.

Jak zapobiegać kolce?

Wiedząc, jakie są przyczyny kolki jelitowej u niemowląt, można próbować jej zapobiegać. Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać?

Bardzo ważna jest właściwa technika karmienia piersią oraz używanie antykolkowych smoczków do butelki. Nie mniej istotna jest dieta matki karmiącej piersią. Warto wykluczać potrawy i produkty wzdymające, ciężkostrawne oraz alergizujące (zwłaszcza mleko). Pomaga również picie przez mamę karmiącą piersią herbaty z mięty, rumianku czy kopru włoskiego.

Innym sposobem jest częste kładzenie malucha na brzuszku, ograniczanie ilości bodźców w ciągu dnia, a i pamiętanie, by dziecku odbiło się po karmieniu.

Sposoby na kolkę niemowlęcą

Jak pomóc maluchowi, który cierpi z powodu kolki? Przede wszystkim za wszelką cenę należy zachować spokój. Nerwowość rodziców nie pomaga, zwłaszcza że maluch wyczuwa emocje mamy i taty.

Warto skupić się na działaniu. Co robić?

  • Masować brzuszek malucha, zgodnie ruchem wskazówek zegara.
  • Położyć na brzuszek rozgrzany termofor (np. z pestek wiśni) lub ciepłą pieluszkę.
  • Przygotować ciepłą kąpiel.
  • Ułożyć malucha na plecach i delikatnie podginać kolana do brzuszka.
  • Wziąć dziecko na ręce, przytulać, kołysać lub nosić w chuście.
  • Starać się wyciszyć dziecko, ograniczyć bodźce (zmniejszyć natężenie światła i dźwięków), przewietrzyć pokój.
  • Podać herbatę z kopru włoskiego lub apteczne preparaty na kolkę.

Leczenie kolki u dziecka

Niestety nie istnieje lek na kolkę. Niemniej warto kupić w aptece produkty bez recepty, które pomagają zmniejszyć nasilenie kolki i wzdęć. To na przykład krople, które zawierają laktazę (stosowana jest w przypadku kolki w związku z podejrzeniem nietolerancji tego cukru), simetikon (preparaty simetykonu zarejestrowane są dla dzieci po 28. dniu życia) i dimetikon, a także probiotyki.

Probiotyki na kolki niemowlęce

Badania potwierdziły, że na rozwój kolki jelitowej niemowląt może wpływać nie tylko niedojrzałość funkcjonalna układu pokarmowego czy nietolerancja laktozy. Wyniki sugerują, że kolce niemowlęcej towarzyszy układowy stan zapalny o niskim nasileniu oraz zmiany we florze bakteryjnej jelit. To dlatego coraz częściej stosowanym postępowaniem profilaktycznym i terapeutycznym jest modyfikacja mikrobioty za pomocą probiotyków.

Preparaty probiotyczne, które zawierają żywe kultury bakterii łagodzą wzdęcia i rozluźniają jelita. Wybierając preparat probiotyczny dla dziecka warto kierować się opinią lekarza oraz innych mam, ale i wziąć pod uwagę skład produktu, formułę, bezpieczeństwo oraz dowody naukowe na jego skuteczność. Nie warto zdawać się na przypadek.

    Skutecznym sposobem na kolkę niemowlęcą jest suplementacja probiotykiem Vivomixx® w ilości 10 kropli dziennie. Dowodzą tego badania przeprowadzone w grupie 62 niemowląt karmionych piersią, cierpiących z powodu kolki.

    W innym wysokiej jakości badaniu potwierdzono, że stosowanie przez mamy 2 saszetek (2x450 mld jtk.) dziennie poliprobiotyku Vivomixx® przez 4 tygodnie przed i 4 tygodnie po porodzie zmniejsza ulewanie, kolki i towarzyszący im ból.

    Efektywność działania kropli Vivomixx® wynika z ilości, różnorodności i synergii działania bakterii w kompozycji, ale i ich lepszej przeżywalności. Produkt ma postać proszku do sporządzenia zawiesiny doustnej, do stosowania w kroplach. Proszek umieszczony w nakrętce zawiera liofilizat żywych kultur bakterii. Są one zabezpieczone i dopiero przy pierwszym otwarciu zostają aktywowane. Dzięki temu można mieć pewność, że produkt jest najwyższej jakości i wszystkie bakterie są żywe i aktywne.

    * Skuteczność i bezpieczeństwo szczepów probiotycznych Vivomixx® w kolce jelitowej niemowląt udowodniły badania, na przykład podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo badanie kliniczne z randomizacją, przeprowadzone w grupie 62 niemowląt karmionych piersią, cierpiących z powodu kolki.

    Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: