Pierwsze buty dla dziecka. Na to zwróć uwagę

Pierwsze buty dla dziecka. Na to zwróć uwagę

Zakup pierwszych butów dla dziecka jest bardzo emocjonujący. Stanowi także pewne wyzwanie. Bardzo ważne przecież jest, aby wybrane obuwie było nie tylko ładne, ale także wygodne i funkcjonalne oraz zdrowe dla małych stopek. Na co zwrócić uwagę? Jakie powinny być pierwsze buciki dla dziecka?

Kiedy pierwsze buty dla dziecka?

Rodzice często zastanawiają się, czy kupować buty już w momencie, kiedy ich dziecko zaczęło stawać i stawiać pierwsze niepewne kroki wzdłuż mebli. Specjaliści są zgodni, że maluszek, który jeszcze nie zaczął pewnie chodzić, tak naprawdę prawdziwych butów nie potrzebuje. Można je jednak kupić, zwłaszcza gdy jest zima, późna jesień czy wczesna wiosna - ciepłe buty przydadzą się podczas spacerów. W cieplejsze dni sprawdzą się grubsze skarpetki.

Buty dla niemowlaków zwykle nie mają tradycyjnej podeszwy, a grubszą tkaninę na podbiciu. Dzięki temu nie ograniczają ruchów stóp, ale chronią je przez zimnem czy urazami. Ważne, by były wygodne, szerokie i miękkie (stąd bliżej im do kapci).

Pierwsze buty dla dziecka kup dopiero wtedy, kiedy maluch zaczyna chodzić na zewnątrz lub po twardym podłożu. W domu sprawdzą się domowe buciki dla dzieci: kapcie z usztywnianym zapiętkiem i dostatecznie elastyczną podeszwą.

Pierwsze buty o grubej podeszwie warto kupić dopiero dziecko, które uczy się chodzić (choć nauka chodzenia, która odbywa się w domu, może spokojnie obyć się bez bucików i kapci). Ważne jednak jest, by - kiedy to tylko możliwe - pozwalać dziecku chodzić boso. Konieczne jest tylko, by sprzyjała temu temperatura otoczenia oraz podłoże. Te musi być bezpieczne i naturalne.

- Z zakupem pierwszych bucików dla dziecka nie warto się spieszyć. Pierwsze doświadczenia związane z pionizacją powinny przebiegać w warunkach pełnej swobody, podobnie jak nauka i początki chodzenia. Tylko wtedy mała stópka będzie miała możliwość doświadczenia różnorodnych bodźców, regulacji wrażliwości i testowania swoich możliwości w zmieniających się warunkach (1).

Czy dziecko powinno nosić buty w domu?

Specjaliści radzą, by dziecko biegało boso nie tylko po piasku czy trawie w ogródku, ale i w miarę możliwości także w domu. Jeśli podłoga jest śliska, można kupić specjalne skarpetki przeciwpoślizgowe.

- Rodzicom małych dzieci należy zalecić, aby po rozpoczęciu chodzenia przez dziecko pozwolili mu na swobodne kształtowanie się stóp podczas chodzenia i biegania. Zalecane jest zatem chodzenie bez obuwia, w zależności od pomieszczenia i temperatury oraz rodzaju podłoża boso lub w cieńszych czy grubszych skarpetkach – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Snela Kliniczny Oddział Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie, Instytut Fizjoterapii Uniwersytetu Rzeszowskiego (3)

Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka?

Wybierając pierwsze buty dla dziecka trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Co jest ważne?

Odpowiedni rozmiar butów

Bardzo ważny jest odpowiedni rozmiar obuwia. Buciki nie mogą być ani za małe, ani za bardzo za duże, kupione „na wyrost” (stopa niemowlaka rośnie bardzo szybko, dlatego można kupić bucik większe o rozmiar).

Buty dla dziecka muszą być dopasowane pod względem długości i szerokości. Mierząc je trzeba sprawdzać, czy palce nie są podwinięte. Duży palec musi mieć wystarczającą ilość miejsca do poruszania się (od centymetra do półtora centymetra od czubka buta).

Ponieważ stopy dziecka mogą się od siebie różnić nawet o pół rozmiaru, do mierzenia zakładaj zawsze dwa buty – i wybieraj rozmiar większej stopy. O dobranie prawidłowego rozmiaru najlepiej zapytać profesjonalistów w sklepie.

Stopa dziecka rośnie bardzo szybko. Dopiero około 16 roku życia osiąga swój właściwy rozmiar. Najczęściej stopy dziecka rozpoczynającego chodzenie rosną 1,5 mm miesięcznie, a dzieci starszych 1 mm.

reklama

Elastyczna podeszwa

Dobry but ma giętką, elastyczną podeszwę. Można go łatwo zginać w dłoni, zwłaszcza w miejscu, gdzie stopa wykonuje ruch przetoczenia. Powinien też łatwo wykręcać się na każdą ze stron. Prawidłowy but to taki, który można wygiąć wpół, a przód buta dotyka zapiętka.

Obuwie powinno być także lekkie, a ich podeszwa na tyle elastyczna, by umożliwić wykonywanie wszystkich ruchów stopy. Zwróć także uwagę, by buty nie miały ślizgających się podeszew.

Pediatrzy zalecają małym dzieciom do nauki chodzenia noszenie lekkich i giętkich butów, które pozwalają im naturalnie poruszać stopami i nogami lub chodzenie boso.

- Tylko bosa stopa jest w stanie bezpośrednio dopasować się do podłoża. Robiąc krok, stopa dotyka i odrywa się od podłoża, na zmianę palce, pięty, zewnętrzne i wewnętrzne krawędzie stopy są obciążane i odciążane. Chodząc na boso mięśnie ulegają wzmocnieniu i kształtuje się wysklepienie podłużne oraz poprzeczne stopy. Ponadto bosa stopa umożliwia prawidłowe przetaczanie stopy ponad osią palucha. W tego typu treningu obuwie jest przeszkodą. (2)

Szeroki, lekko zadarty nosek

Zawsze wybieraj buty dość szerokie, w których dziecko będzie mogło swobodnie ruszać placami. Najlepsze będą te, które mają szeroki przód, bez zwężającego się czubka. Wąskie obuwie jest niewygodne i niezdrowe.

- But powinien mieć lekko zadarty czubek. Istotne jest również, by ten nie był zbyt giętki. Powinien się wyginąć w około 1/3 i dawać wyraźny opór.

Specjaliści są zdania, że do 2 roku życia czubek buta powinien być zabudowany. Jeśli muszą to być sandałki, powinny być rozmiar większe lub też model, w którym przód/czubek buta jest szerszy i dłuższy. To sprawi, że koniuszki palców oraz paznokci będą zabezpieczone.

Miękka cholewka

Twarde, obcierające buty są niewygodne nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci. Jeśli but jest sztywny, będzie ograniczał swobodę ruchów małym stópkom i dziecko nie będzie czuło się w nich dobrze.

Pierwsze buciki dla dziecka nie muszą, a nawet nie powinny być wysokie, by nie utrudniać ruchów małej stópce.

- Dobrze jest, jeśli cholewka kończy się poniżej kostek dziecka. W przypadku wyższego bucika, np. zimą, warto zwrócić uwagę, by cholewka była możliwie miękka i elastyczna. (1)

Pamiętaj, że ważny jest także komfort i bezpieczeństwo - wybieraj miękkie buty bez odstających zdobień, które mogłyby utrudnić dziecku pełzanie lub raczkowanie. Nie kupuj także butów zbyt sztywnych w kostce. Obuwie ze sztywną, unieruchomioną kostką może zlecić specjalista: lekarz lub fizjoterapeuta.

Kupując buty na zimę zwróć uwagę na ich ocieplenie i podeszwę (by nie była śliska). Ważne jest także, by buty można było łatwo zakładać i zdejmować, ponieważ dzieci w tym wieku są bardzo ruchliwe i niecierpliwe (buty muszą być wygodne w zakładaniu i zdejmowaniu, nie powinno się za każdym razem tracić czasu, aby rozplątywać sznurowadła).

Sztywny zapiętek

Zwróć uwagę na sztywny zapiętek, który powinien utrzymywać stopę w miejscu. Jego brak może powodować wykrzywianie się stóp, kręgosłupa i nabieranie przez dziecko nieprawidłowych nawyków w trakcie chodzenia.

reklama

A co z wkładką?

Podeszwę małej stópki wyściela tak zwana podściółka tłuszczowa, która chroni ją, ale i zwiększa jej powierzchnię podtrzymująco – nośną. Z tego powodu dodatkowe podparcie w postaci wyprofilowanej wkładki nie jest potrzebne.

Rzepy czy sznurowadła?

A co jest lepsze: rzepy czy sznurowadła? Buty na rzep to duża wygoda i komfort zakładania oraz zdejmowania, jednak najczęściej nie zapewniają optymalnej stabilności stopy i stawu skokowego jak buty sznurowane. Ważne jednak, by te miało co najmniej 4 dziurki. To zapewnia to większą ilość punktów podparcia i stabilizację stopy.

Oddychający materiał dobrej jakości

Najlepsze buty do chodzenia dla dzieci wykonane są z naturalnych materiałów: ze skóry czy materiału siatkowego, które umożliwiają stopom oddychanie. To bardzo ważne zarówno jeśli o komfort użytkowania, jak i zdrowie. Buty, które nie przepuszczają powietrza sprawiają, że stopa się poci, co jest nie tylko nieprzyjemne, ale i niehigieniczne.

Dlaczego wybór odpowiedniego obuwia jest tak ważny?

Dobre buty dla dziecka posiadają sztywny zapiętek, elastyczną, antypoślizgową, miękką podeszwę oraz wysoki i szeroki nosek umożliwiający palcom swobodne ruchy. Buty powinny być również lekkie, by zbytnio nie obciążały nóżki malucha.

Wybranie pierwszych butów dla dziecka to poważna sprawa, daleko wykraczająca poza estetykę czy wygodę. Odpowiednie obuwie wpływa na rozwój stopy, naukę chodzenia i zdrowie stóp. Śmiało można powiedzieć, że ich kupno to inwestycja.

Stópka dziecka w pierwszych latach życia składa się z miękkich, chrząstkowych kosteczek, co oznacza, że bardzo łatwo je odkształcić.

- Mała stópka składa się z 26 kości, 32 mięśni i ponad 100 więzadeł. Wszystkie te struktury powinny idealnie ze sobą współpracować, a ich odpowiednie wzajemne położenie gwarantuje prawidłowy rozwój stopy. Bardzo łatwo go zaburzyć, zakładając dziecku niewłaściwe obuwie. (2)

reklama

Jakich butów nie kupować dziecku?

Buty dla dzieci, nie tylko te pierwsze, muszą wspierać i stabilizować stopę, chroniąc palce przed uszkodzeniami, zapewniać ciepło, ale i komfort, wspierać rozwój stóp i ułatwiać naukę chodzenia To dlatego nie należy kupować butów wykonanych z materiałów niskiej jakości, które nie przepuszczają powietrza czy mają plastikową, twardą i nieelastyczną podeszwę. Niedobrym pomysłem są klapki, płytkie baleriny czy chodaki, a także buty używane przez inne dziecko.

Gdzie kupić pierwsze buty dla dziecka?

Po pierwsze buty dla dziecka najlepiej byłoby wybrać się do sklepu stacjonarnego i z pomocą specjalisty przymierzyć kilka par, by wybrać te, które są najlepiej dopasowane, a dziecko się w nich dobrze czuje i może się swobodnie poruszać. Sprzedawca pomoże dokładnie zmierzyć stopę dziecka: zarówno jej długość, jak i szerokość.

Jeśli chodzi o buty dla dzieci, to tak jak w przypadku butów dla dorosłych, każdy producent ma nieco inną rozmiarówkę, dlatego nie obejdzie się bez mierzenia.

Jeśli decydujesz się na zakupy w sklepie internetowym, musisz pamiętać, że by wybrać dobry rozmiar bucików, nie wystarczy samo zmierzenie stopy patyczkiem.

- Najlepiej odrysować obrys obciążonej stópki na kartoniku, uważając na to, aby podczas wykonywania obrysu nie powiększyć stópki, dodać kilka (dla najmłodszych 6/8) milimetrów z przodu, na wysokości palucha, obrysować ponownie i wyciąć. Uzyskany szablon powinien dokładnie mieścić się w bucie, który zamierzamy zakupić. Najlepszym czasem na zakupy są godziny popołudniowe. Po południu stópka dziecka może być nawet o 4% dłuższa niż rano. (1)

W takiej sytuacji warto kupić kilka par butów i przymierzyć je dziecku w domu (wybrać model idealny, pozostałe odesłać).

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: