Katar przewlekły u malutkiego dziecka

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Katar przewlekły u malutkiego dziecka

Jeśli jesteś mamą dziecka, które chodzi do żłobka, czy przedszkola możesz mieć czasem wrażenie, że nieustannie towarzyszy mu … katar. Dlaczego tak się dzieje?

Układ odpornościowy małego dziecka dopiero uczy się rozpoznawać zagrożenia i na nie reagować, często nie jest na tyle skuteczny, by odeprzeć atak wirusów, które są wszechobecne, przede wszystkim w skupiskach dzieci. Tym samym jest podatny na infekcje, zwłaszcza górnych dróg oddechowych.

Dzieci przebywające w żłobkach, przedszkolach i szkołach zapadają na infekcje nawet 8 razy w roku. Jeśli założymy, że nie leczony katar trwa tydzień, a leczony siedem dni, zaś osłabienie organizmu i dochodzenie do siebie po chorobie kolejnych kilkanaście, nietrudno o wrażenie, że jedna infekcja przechodzi w drugą, a katar to niekończąca się opowieść. Wówczas mówimy o katarze przewlekłym.

Jakie są przyczyny przewlekłego kataru u dzieci?

Choć katar i towarzyszący mu obrzęk śluzówki nosa to najczęściej objaw infekcji układu oddechowego, za który odpowiadają wirusy, to istnieją także inne przyczyny:

  • alergiczny nieżyt nosa
  • zespół zaciekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
  • przyczyny laryngologiczne (np. przerost migdałków podniebiennych czy tzw. trzeciego migdała czy stany zapalne zatok),
  • ciało obce w jamie nosowej.

Czy katar przewlekły można leczyć?

W leczeniu kataru, nie tylko przewlekłego, pomocne są aerozole i krople do nosa, które obkurczają śluzówkę, jednak powinno się stosować je krótko (maksymalnie 5 dni) i w odpowiednich do wieku stężeniach, ponieważ zawarte w nich substancje chemiczne, np. oksymetazolina, powodują wysuszenie błony śluzowej nosa.

Z czasem, po dłuższym używaniu, dochodzi także do efektu tachyfilaksji - musimy stosować coraz większe dawki leku, bo małe już przestają działać. Tym samym długotrwałe stosowanie środków obkurczających, które leczą katar, jest niebezpieczne dla zdrowia i powoduje trudności w odstawieniu leku.

Najlepiej więc sięgnąć po bezpieczny preparat, który nie podrażni i nie wysusza błony śluzowej nosa oraz  nie powoduje polekowego nieżytu nosa.

reklama

Jak możesz pomóc dziecku?

Jeśli chodzi o katar przewlekły, przede wszystkim trzeba łagodzić przykre objawy. Co robić?

  • Regularnie oczyszczać noc, by wydzielina nie zalegała i nie sprzyjała namnażaniu się bakterii (u dzieci nieleczony katar często przechodzi w zapalenie ucha).
  • Stosować bezpieczne i sprawdzone preparaty, które zwalczają wirusy i dbają, by nie doszło do nadkażeń, a infekcja nie przerodziła się w bakteryjną. Zwróć uwagę, by środki te nie drażniły, a regenerowały śluzówkę nosa.
  • Dbać o opróżnianie nosa, a jeśli dziecko nie umie tego zrobić samo, pomagać mu, używając aspiratora. Przed oczyszczeniem nosa warto zakroplić do każdej dziurki sól morską bądź izotoniczny roztwór wody morskiej.
  • Dbać o to, by powietrze w pomieszczeniu nie było suche, a temperatura za wysoka.

Kiedy iść z dzieckiem do lekarza?

Idź z dzieckiem do lekarza, jeśli:

  • pojawiła się gorączka,
  • katar nasila się – płynny i przeźroczysty katar, z początku wirusowy, w ciągu kilku dni może stać się katarem bakteryjnym (gęsty, zabarwiony na żółto lub zielono) i wówczas konieczne jest już podanie dziecku antybiotyków,
  • pojawiają się inne niepokojące objawy, takie jak ból ucha, obrzęk oka, męczący kaszel,
  • przewlekły katar u dzieci może rozwijać się na podłożu alergii (alergiczny nieżyt nosa, tzw. katar sienny). Jeśli obserwujesz objawy towarzyszące alergii, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: