Niania pilnie poszukiwana

Niania pilnie poszukiwana

Podczas opieki nad dzieckiem przychodzi ten moment, kiedy musimy wrócić do pracy, a naszą pociechę powierzyć opiece niani, bo jest jeszcze za mała na przedszkole, a do żłobka nie chcemy jej oddawać. Nie każdy z nas może zostawiać malucha pod opieką babci.

Poniższe rady mają  ułatwić, pomóc w szukaniu i wyborze odpowiedniej kandydatki lub kandydata na naszą doskonałą nianię.

Jak wybrać nianię idealną?

Sprecyzuj wymagania wobec niani

Musimy wiedzieć czego oczekujemy od naszej niani: tzn. jakie mają być jej obowiązki, czy szukamy kogoś, kto będzie przychodził do nas do domu, czy kogoś do kogo będziemy odwozić dziecko (czy jest to obojętne). Czy niania będzie zajmować się tylko naszą pociechą, czy też gotować. Jeśli tak to należy uprzedzić ją o ulubionych potrawach naszego milusińskiego.

reklama

Miej oczy szeroko otwarte

Kiedy rozpoczynamy poszukiwania niani pierwszym źródłem informacji o potencjalnych kandydatkach powinni być rodzina i znajomi. Można dać ogłoszenie do prasy, albo odwiedzić odpowiednią agencję. O opiekunki do dzieci można popytać także w przychodniach dziecięcych lub na oddziałach ginekologicznych - często pielęgniarki znają osoby zajmujące się dziećmi. Wiele opiekunek szuka nowych podopiecznych w okresie poprzedzającym wakacje, bo od września część maluchów rusza do przedszkola.

Referencje twojej niani

To oczywiście wspaniała rzecz, ale tylko wtedy gdy są w jakimś stopniu sprawdzalne, choćby poprzez rozmowę z osobą (osobami), która je wydała. Same referencje są jednak niewiele warte jeśli osoba do której się odnoszą, nie budzi naszego zaufania i ciepłych uczuć. Warto też dowiedzieć się o przyczyny rezygnacji, czy też zaprzestania pracy w poprzednich miejscach. Brak referencji nie musi być czynnikiem deprecjonującym osobę niani.

Szczera rozmowa z przyszłą nianią

Nie bójmy się szczerych pytań (najlepiej zapisać je sobie na kartce), w końcu wybrana przez nas osoba będzie zajmowała się naszym dzieckiem. Oczywiście z odpowiedziami różnie bywa, ale podczas rozmowy czasami można zorientować się jeśli ktoś kłamie.

Warto dowiedzieć się, czy nasza kandydatka pali (to można poczuć) - (o alkohol także można spytać), jak wygląda jej sytuacja rodzinna - czy jest osobą samotną, czy ma rodzinę, gdzie mieszka (warto sprawdzić adres stałego zameldowania).Dodatkowe pytania to, np:

  • Jak można uspokoić płaczące dziecko?
  • Jakie znasz najlepsze sposoby na uśpienie dziecka?
  • Jakie posiłki według ciebie są najzdrowsze ?
  • Jak można zdyscyplinować dziecko?
  • Jakie masz pomysły na spędzanie czasu z maluchem, kiedy nie śpi?
  • Czy znasz zasady udzielania pierwszej pomocy?

Można spytać o aktualne wyniki badań lekarskich i jeśli mamy jakieś wątpliwości poprosić o zaświadczenie z sądu o niekaralności.


reklama

Wiek niani

Osoba opiekująca się dzieckiem nie powinna być ani za stara ani za młoda, a na pewno pełnoletnia. Musi mieć siły, aby sprostać niespożytej energii poznającego świat malucha i pomysły zabaw aby dziecko się nie zanudziło.

Doświadczenie

Osoba którą wynajmiemy jako nianię, powinna mieć jakieś doświadczenie w pracy z dziećmi (na przykład odpowiednie wykształcenie czy też doświadczenie nabyte podczas opieki nad innymi dziećmi).

Stosunek niani do dziecka

Niania powinna być osobą kochającą dzieci, umiejącą wypełnić im czas w sposób odpowiedni dla ich wieku (a nie siedzieć tylko przed telewizorem). W czasie rozmowy i pierwszych kontaktów z dzieckiem, należy zwrócić uwagę na zachowanie przyszłej niani. Czy jest osobą nadmiernie spiętą, niecierpliwą, skupioną na sobie czy mało komunikatywną. Jeśli tak to nie będzie ona dobrym towarzyszem zabaw naszej pociechy. Najlepiej jeśli niania jest pogodna, uśmiechnięta, a swoim zachowaniem potwierdza, że jest szczerze zainteresowana dobrem dziecka. Bezapelacyjnie powinniśmy odsyłać osoby, które najpierw interesują się pieniędzmi jakie zarobią.

reklama

Sprawdź reakcję dziecka

To jedna z najważniejszych rad - bezwzględnie należy słuchać tego co mówi i jak reaguje dziecko na pobyt z nianią. Jeśli powierzamy opiece niani dwójkę dzieci ważne jest zwrócenie uwagi, czy żadne z nich nie jest przez nią faworyzowane.

Czas

Dziecko, my - rodzice, niania, potrzebujemy czasu, żeby zaadaptować się do nowej sytuacji. Dlatego warto zapewnić dziecku i niani np.  dwutygodniowy okres próbny - kiedy mama jest jeszcze w domu, ale niania już przychodzi i zajmuje się dzieckiem. Ten dodatkowy czas pozwala opiekunce poznać dokładniej swoje obowiązki, zaprzyjaźnić się wstępnie z podopiecznym, a mama może poobserwować jak niania sobie radzi. Można wyjść na wspólne spacery i pokazać ulubione miejsca naszego milusińskiego. Kiedy dziecko jest już na o gotowe (chętnie bawi się z opiekunką, pozwala jej na zabiegi pielęgnacyjne koło siebie, zostaje z nią samo w pokoju, nie szuka mamy), mama może stopniowo wychodzić z domu - "do pracy" stopniowo wydłużając czas swojej nieobecności.

Intuicja
Nasza intuicja rodzica podpowie nam czy wybrana niania jest właśnie tą jedyną.

mgr Agnieszka Musiał

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: