Wpływ czytania bajek na rozwój dziecka

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Wpływ czytania bajek na rozwój dziecka

Dzieci uwielbiają bajki, zarówno te wierszowane, jak i pisane prozą. To bardzo dobra wiadomość, bowiem czytanie  bajek to nie tylko doskonały relaks i atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu. To inwestycja w rozwój dzieci – emocjonalny, społeczny czy intelektualny. Jednym słowem wartość bajek jest nie do przecenienia.

Wpływ bajki na rozwój emocjonalny dziecka

Bajka pobudza rozwój emocjonalny, kształtuje wrażliwość. Jest dla dziecka lustrzanym odbiciem tego, co samo przeżywa i czego doświadcza, co czuje i widzi, co je cieszy, ale i niepokoi na co dzień. Dziecko, śledząc fabułę opowieści, automatycznie wchodzi w rolę bohatera, odnajduje się w świecie wykreowanym przez autora bajki. Owszem, przeżywa niesamowite przygody, ale wraz z nimi - towarzyszące im rozterki i emocje. Dzięki temu rozpoznaje je i nazywa. Ubogaca swe wnętrze oraz kompensuje niezaspokojone potrzeby, ale i oswaja się z niewygodnymi emocjami, takimi jak gniew, smutek czy żal.

Dziecko, zanurzając się w krainie fantazji, uczy się rozumienia siebie, niejako „przymierza” różne sytuacje – to pomaga mu je interpretować i opracować plan działania (jak się zachować w danej sytuacji). Ponieważ taki trening pomaga pokonywać słabości czy strach, dziecko będzie bardziej elastyczne - szybciej rozwiąże trudności, jakie napotka.

Bajka a rozwój społeczny dziecka

Bajka w mniej lub bardziej zawoalowany sposób uczy dzieci reguł rządzących światem. Pokazuje zachowania, mechanizmy, ale i wzorce zachowania czy pożądane cechy osobowe. Kształtuje więc postawy społeczne, hołdując takim wartościom jak szacunek, lojalność czy przyjaźń. Tym samym wpływa na zachowanie i myślenie, buduje światopogląd i pielęgnuje wartości moralne. Każe przeżywać, myśleć, oceniać i dokonywać wyborów. Pomaga zrozumieć i świat, i siebie. Zaszczepia pozytywne wzorce, ale także optymizm i wiarę w to, że będzie dobrze – wystarczy pokonać przeszkody, nie uciekając od nich.

reklama

Rozwój intelektualny dziecka

Kontakt dziecka z bajką rozwija jego zasoby językowe, pogłębia wiedzę, pobudza intelekt i wyobraźnię, a także twórcze myślenie. Dzięki bajkom dziecko obcuje z językiem literackim, poznaje środki stylistyczne, co wpływa na jakoś wysławiania się. Ćwiczy też umiejętność czytania ze zrozumieniem, koncentracji, zapamiętywania, analizy tekstu czy wyciągania wniosków. Bajka to klucz do krainy fantazji i kreatywnego postrzegania rzeczywistości.

Pamiętajmy także o tym, że czytanie bajek razem z dzieckiem to fantastyczny budulec więzi rodzica z małym czytelnikiem - stają się one bliskie, serdeczne i zażyłe. To także okazja – dla mamy czy taty – na poznanie dziecka, zrozumienie jego sposobu patrzenia na świat, dotarcie do jego wnętrza. Bajki to również doskonały pretekst do rozmów o życiu i o tym, co ważne, a co nieco mniej. Korzystajmy więc z tej bajecznej sposobności jak najczęściej.

Dziecko i audiobooki

Alternatywą dla tradycyjnego czytania może być słuchanie bajek w formie audiobooków. Tam, gdzie nie możemy zasiąść z książką – np. w czasie podróży, wystarczy uruchomić odtwarzacz aby przenieść się w magiczny świat opowieści. Poza dostarczaniem rozrywki, bajki czytane przez profesjonalnych lektorów mogą także rozwijać umiejętności językowe naszych dzieci. Maluchy mają okazję wsłuchać się w inny tembr głosu, intonację oraz sposób akcentowania poszczególnych elementów narracji. Audiobooki doskonale rozwijają także kreatywność – dzieci nie widzą obrazów, a cały świat przedstawiony musi zostać zbudowany przez ich wyobraźnię.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: