Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?

Nauczanie dziecka jak wydmuchiwać prawidłowo nos czasem może być trudne. Przede wszystkim należy pamiętać, że to umiejętność, do której powoli będzie dorastać i w okolicach 5 roku życia raczej nie powinno mieć z tym trudności.

Jakie są etapy rozwoju umiejętności wycierania noska?

Roczniak pozwala wycierać sobie nosek. W wieku 1,5 roku próbuje zrobić to samodzielnie, ale powiedzmy sobie szczerze, że ze średni skutkiem. Dwulatek postara się wydmuchać nosek, kiedy go o to poprosisz. Niezależnie, kiedy dziecko osiągnie pełen sukces, to drugi rok życia dziecka jest dobrym momentem, żeby przystąpić do nauki wydmuchiwania nosa. Przygotowaliśmy kilka wskazówek i podpowiedzi. 

reklama

Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos – kilka sprawdzonych metod

Pamiętaj, że dla dziecka sam proces wydmuchiwania może być dość nieprzyjemny. Zwłaszcza jeśli nma nadwrażliwość węchową i na co dzień oddycha głównie przez usta. Wtedy przykładanie do noska chusteczki jest dla niego bardzo niemiłym doświadczeniem. Dlatego naukę wydmuchiwania nosa rozpocznijcie wtedy, kiedy dziecko nie ma kataru. W okresie przeziębienia maluch jest często marudny i potrzebuje przytulania, a nie zajęć edukacyjnych. A skoro o edukacji, to poznajcie sprawdzone metody.

Etap I nauki, czyli wydmuchiwanie powietrza buzią

Bańki mydlane
Pierwsze ćwiczenia powinny być nie tylko proste, ale również zajmujące. Najpierw naucz maluszka jak wydmuchiwać powietrze ustami. Idealnie sprawdzi się dmuchanie baniek za pomocą słomki i mydlanej mieszaniny lub specjalnego zestawu do puszczania baniek. Dziecko nauczy się panować nad własnym oddechem. 

Zdmuchiwanie świeczki
Zdmuchiwanie świeczki to kolejna doskonała okazja do ćwiczenia nowej umiejętności. Oczywiście zadbaj o bezpieczeństwo i cały czas bądź bliziutko dziecka, żeby w razie czego interweniować.

Stateczki
Fantastyczna zabawa podczas kąpieli. Przygotuj zrobione z cienkiego papieru stateczki i poproś, żeby dziecko za pomocą wydmuchiwanego ustami powietrza przesuwało je po wodzie. Rownie dobrze możesz tę zabawę zrobić przy stole. Wystarczy do miski wlać wodę i wypuścić statki w rejs. 

Bibułki i piórka
Przytrzymaj kawałek bibułki blisko buzi dziecka, żeby dmuchając zobaczyło w jaki sposób porusza nią prąd powietrza. Fajnie się sprawdzają baloniki, kolorowe piórka czy wiatraczki.  

reklama

Etap II nauki, czyli naucz dziecko, jak wydmuchiwać powietrze przez nos

Dmuchanie bibuły
W poprzednim etapie twoje dziecko nauczyło się jak wydmuchiwane przez usta powietrze porusza bibułkę. Po opanowaniu tej czynności zaproponuj, żeby spróbowało w podobny sposób zmusić do ruchu papierek, ale tym razem wydmuchując powietrze nosem. Również lekkie piórka świetnie się sprawdzają w tej roli. Możecie zrobić grę w wyścigi i sprawdzić, czy bibułka, czy piórko potrafią szybciej dotrzeć, np. do końca stołu.

Zabawa z lusterkiem
Podstaw pod nosek dziecka lusterko. Poproś, żeby najpierw paluszkiem przycisnęło jedno skrzydełko noska i wydmuchiwało powietrze z drugiej. Pojawiająca się na lustrzanej tafli mgła jest prawdziwą magią.

Fale na wodzie
Naucz dziecko, że może używać noska do wydmuchiwania powietrza przez jedną lub obie dziurki jednocześnie. Do miseczki wlej wodę i zaproponuj, żeby za pomocą wydmuchiwanego powierza postarało się zrobić falę.

Dobry przykład
To oczywiście wydaje się banalną rada, ale dobry przykład daje świetne efekty. Dlatego pokazujcie dzieciom, jak sami prawidłowo dmuchacie nos i najlepiej opowiadajcie mu jak wyglądają kolejne etapy tej czynności. Starsze rodzeństwo, czy kuzynowstwo może również służyć jako wzór do naśladowania.

Etap III Próba generalna dmuchania nosa

Dzięki ćwiczeniom prawdopodobnie jesteście przygotowani do walki z katarem. Wyjaśnij dziecku cel dmuchania nosa. Pokaż maluchowi, jak wygląda wydzielina zalegajaca w jego nosku. W tym celu wykorzystaj lusterko. Trzymaj je do momentu, aż dziecku zacznie wypływać katar. Może wydawać Wam się to trochę niehigieniczne, jednak maluchowi łatwej będzie skorzystać z chusteczki, kiedy zobaczy, co ma w nosku.

Pamiętaj, żeby najpierw oczyścić jedną dziurkę a potem drugą, zatykając je naprzemiennie. Dmuchanie obydwu jednoczesnie dziurek powoduje wzrost ciśnienia w nosie i przez to wydzielina może trafić do zatok i wywołać tam stan zapalny.

Żeby zachęcić malucha do współpracy wykorzystaj kolorowe chusteczki z bajkowymi motywami i oczywiście chwal nawet malutki postęp. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że robi dobrze i z każdego wydmuchnięcia noska będzie się cieszyło.

Naucz dziecko, aby wyrzuciło chusteczkę natychmiast po skończeniu dmuchania. Może to oznaczać, że początkowo dużo chusteczek wyląduje w koszu, ale lepiej nauczyć malucha rutyny, niż zbierać zasmarkane papierki po całym domu.

Jeśli katar jest gęsty i dziecko ma problem z wydmuchiwaniem noska możesz użyć soli fizjologicznej lub soli morskiej. Czasami do oczyszczania przydaje się również aspirator.

Oczywiście pamiętasz, że po każdym dmuchaniu noska należy wymyć rączki. To najważniejszy ze sposobów zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: