Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019

reklama

reklama

Zestaw śniadaniowy pod lupą

Wyniki badań pokazują, że polskie dzieci rzadziej od swoich zagranicznych kolegów jedzą śniadania przed wyjściem do szkoły.

Tymczasem te dzieci, które jadają regularnie śniadania, lepiej radzą sobie z nauką, bo łatwiej się koncentrują i nie męczą się szybko.  Śniadanie to zastrzyk energii po okresie nocnego niejedzenia.

Co powinno znaleźć się w idealnym zestawie śniadaniowym.

1.    Węglowodany złożone

To one są głównym źródłem energii, która wystarcza na długi czas, bo organizm musi najpierw rozłożyć węglowodany, aby potem móc wykorzystać je jako źródło energii. Węglowodany złożone znajdziemy w kaszach, chlebie, bułkach, makaronach, w ryżu. Warto podawać dziecku naprzemiennie produkty z pełnego przemiały bogate w błonnik pokarmowy z tradycyjnym białym pieczywem.

2.    Białko

Białko to cenny składnik, niezbędny zwłaszcza dzieciom, które intensywnie rosną. Białko jest też idealnym partnerem dla węglowodanów, ponieważ zwalnia ich wchłanianie. Białko może znaleźć się w śniadaniu, najlepiej w postaci sera lub jajka, kawałka mięsa lub ryby. Pasta rybna, kawałek domowej pieczeni, kawałek żółtego sera sprawdzą się doskonale na śniadaniowym talerzu.

3.    Wapń

To kolejny składnik niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Zawierają go przede wszystkim produkty mleczne. Można je podawać na wiele sposobów: w postaci zupy mlecznej, lub kakao, jogurtu, kefiru czy maślanki.

4.    Tłuszcz

Tłuszcz,  mimo że nie jest najważniejszym składnikiem śniadania, musi się w nim znaleźć po to, aby ułatwić organizmowi wykorzystanie witamin, które w tłuszczach się rozpuszczają. Tłuszcze to również skoncentrowane źródło energii. Dziecko powinno dostać go w postaci oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego, również masła.

5.    Witaminy i składniki mineralne

Występują w dużych ilościach w warzywach i owocach, dlatego w śniadaniu nie może ich zabraknąć. Dzieci, które nie lubią warzyw, mogą dostać niewielką ilość soku.

6.    Płyny

Jeśli śniadanie było płynne w postaci zupy mlecznej to dziecko nie musi już go popijać, jeśli zjadło kanapkę powinno ją popić wodą lub, herbatą owocową ewentualnie ziołową.

dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska


 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: