reklama
reklama
Jedzenie poza domem - co wybrać?
Jedzenie poza domem w restauracji czy na rodzinnych przyjęciach nie musi oznaczać rezygnacji ze zdrowego żywienia. Jeśli będziesz znała kilka ważnych zasad na pewno ułatwi ci to podjęcie decyzji, który produkt wybrać dla malucha, żeby jedzenie poza domem nie skończyło się bólem brzucha.
Czy zamawiać dziecięce zestawy w restauracjach?
Wszystko zależy od tego co się w nich znajduje. Niestety wiele restauracji proponuje w takich zestawach paluszki rybne. Nie są to produkty wskazane dla dzieci. Niewiele jest w nich ryby a więcej tzw. wypełniaczy, dlatego lepiej wówczas wybrać z karty zdrowsze danie jak np. rybę z grilla czy pieczoną w folii. Często w daniach dla maluchów serwowane są frytki, jeśli jest to możliwe poproś o ich zamianę na gotowane ziemniaki lub ryż. Jeśli wasze wypady do restauracji są rzadkością, nie daj się zwariować, zjedzenie od czasu do czasu mniej zdrowej potrawy nie zaszkodzi. Pamiętaj jednak, aby jedzenie niezdrowych posiłków nie stało się regułą.
Czy dwulatek może zjeść na rodzinnym przyjęciu czy w restauracji zupę grzybową?
Absolutnie nie. Dzieci w ogóle nie powinny jeść grzybów. Są ciężkostrawne, długo zalegają w żołądku, mogą powodować bóle brzucha, w dodatku nie maja zbyt dużej wartości odżywczej. Poza tym nie mamy pewności czy grzyby, z których zupa była ugotowana nie są trujące. Nie ma co ryzykować bo taki obiad może najlepszym wypadku skończyć się zatruciem pokarmowym.
Czy trzylatek może zjeść sałatkę z majonezem?
Oczywiście. Nie jest to może najzdrowsza forma podania warzyw, ale nie powinna mu zaszkodzić. Jeśli warzywa pływają w majonezie wówczas lepiej zrezygnować z takiej sałatki. Zrezygnuj z niej również jeśli jest upalny dzień i nie wiesz czy sałatka stała wcześniej lodówce.
Czy małe dziecko może zjeść schabowego z kapustą?
Niestety takie danie nie nadaje się dla malucha ani dla przedszkolaka. Danie to jest ciężkostrawne, zwłaszcza jeśli kapusta jest zasmażana, może spowodować że po takim obiedzie dziecko będzie bolał brzuszek.
Jakie ciasto może zjeść dziecko?
Najlepsze będą biszkopt, sernik, szarlotka, ciasto jogurtowe czy drożdżowe. Należy wystrzegać się podawania dziecku ciast z kremami, bo są ciężkostrawne, a jeśli będą nieświeże - grożą zatruciem pokarmowym. To samo dotyczy ciast, do których użyto surowe jaja.
Czy dziecko może zjeść potrawy z grilla?
Może pod warunkiem, że dania te nie są doprawione gotowymi przyprawami, najlepiej aby dla dzieci porcje zostały przygotowane oddzielnie bez posypywania je przyprawą. Kawałki muszą być chude i na pewno nie przypalone. Powinny być pieczone w folii lub na specjalnych tackach, aby zapobiec osadzaniu się na nich szkodliwych substancji z dymu.
Czy dziecko może jeść keczup i musztardę?
Dziecko powyżej 2 roku życia może zjeść niewielką ilość keczupu czy musztardy, aczkolwiek należy pamiętać że zwłaszcza w keczupie znajduje się dużo sodu, który jest niewskazany dla dzieci.Z drugiej strony w keczupie zwłaszcza tym dobrej jakości znajduje się likopen czyli związek, który działa przeciwnowotworowo. Likopen naturalnie występuje w pomidorach.
Jaką wędlinę wybrać z tych serwowanych na przyjęciu?
Możesz zapytać panią domu, czy wśród tych na półmisku jest tzw. „swojszczyzna”, czyli wędliny i kiełbasy przegotowywane w domu. Jeśli tak, wybierz właśnie te. Jeśli nie ma takich produktów, wybierz wędliny wysokogatunkowe, jak pieczony schab, chudy baleron, polędwicę, powinny zawierać mniej konserwantów. Zdecydowanie omijaj wędzonki - zawierają szkodliwe substancje.
dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska
Nutri Center