Ostatnie zmiany: 5 lutego 2020

reklama

reklama

Mięso w diecie dziecka

Rodzice przykładają dużą wagę do tego, aby mięso znalazło się w codziennej diecie dziecka. Czy słusznie? Są dzieci, które zajadają się mięsem, są też takie, które nie wezmą ani kęsa do ust.

Czy mięso jest niezbędne w diecie dzieci ? Czy chłopcy muszą jeść go więcej niż dziewczynki? Rozwiejmy wątpliwości.

Dziecko musi zjeść codziennie porcję mięsa

Nie do końca prawda. Tak zwana dzienna racja pokarmowa, czyli ilość mięsa, jaką dziecko powinno zjeść w ciągu dnia oznacza, że dzieci do 6 roku życia powinny jeść 30g mięsa (oprócz wędlin). Jest to niewiele jak na jedną porcję, a tym bardziej na jeden dzień. Zatem - jeśli dziecko w ciągu jednego dnia zje na obiad kotlecik, który ma 60 g, to zje zalecaną ilość mięsa na 2 dni.  Dlatego dzieci nie muszą jeść mięsa codziennie, a te, które stronią od niego - wystarczy, jeśli będą je jadły 1-2 razy w tygodniu. Wtedy jednak w ich jadłospisie muszą znaleźć się inne wartościowe produkty, takie jak jajka, ryby czy nabiał.

Jeśli dziecko nie będzie jeść mięsa, wpadnie w anemię

Nie ma takiej pewności. Oczywiście mięso zawiera dużo dobrze przyswajalnego żelaza, które jest niezbędne do tworzenia czerwonych krwinek i zapobiega anemii. Z produktów roślinnych żelazo wchłania się gorzej. Dlatego warto, aby dzieci jadły mięso, z drugiej strony jednak są dzieci, które są na  diecie wegetariańskiej i nie jedzą mięsa, a jednak  nie mają one anemii. Dzieci, które w ogóle nie jadają mięsa powinny być pod szczególną kontrolą lekarza i dietetyka. Uważa się, że  dzieci nie mogą być na diecie wegańskiej, czyli spożywać wyłącznie produktów roślinnych. Jeśli rodzice chcą, by dziecko było wegetarianinem. musi jeść również jajka, ryby oraz  nabiał.

Dziecko powinno jeść wędliny

Nie ma takich zaleceń. Wręcz przeciwnie ze względu na fakt, iż wędliny zawierają duże ilości związków polepszających ich smak (azotany, azotyny, sól), nie są zalecane zwłaszcza małym dzieciom. Nie ma konieczności, aby dziecko jadło wędliny, zwłaszcza jeśli ich nie lubi. Jeśli jednak Twój maluch jest smakoszem szynki, kupuj wędlinę wysokiej jakości. Niektórzy producenci oferują wędlinę dla dzieci, w jej składzie znajduje się mniejsza ilość dodawanych składników chemicznych. Pamiętaj - w jej wyborze nie kieruj się jedynie kolorową etykietą, a składem produktu.

Parówki są niezdrowe
Zwykłe parówki, których receptura nie została uzgodniona z instytucjami naukowymi jak np. Instytut Matki i Dziecka, są niezdrowe, bo zawierają bardzo dużo tłuszczu, soli i różnych zmielonych odpadków. Dlatego jeśli chcesz podawać parówki dziecku, czytaj etykiety. Parówka musi zawierać co najmniej 70% wysokogatunkowego mięsa, dobrze jeśli producent uzyskał opinię wspomnianych instytucji naukowych. Pamiętaj, że dziecko nie powinno jeść codziennie parówki.

Chłopcy potrzebują więcej mięsa niż dziewczynki

Jest to nieprawda. Owszem, wraz ze wzrostem organizm potrzebuje więcej białka, od 10  r. ż. chłopcy potrzebują go więcej niż dziewczynki. Źródłem białka nie jest wyłącznie mięso, są nim ryby, jaja, produkty mleczne i w mniejszym stopniu produkty roślinne jak np. nasiona roślin strączkowych.

dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska
 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: