reklama
Kilka sposobów na mocne kości
Do 20 roku życia kształtuje się ok. 90% szczytowej masy kostnej człowieka. Oznacza to, że okres dzieciństwa oraz wczesnej młodości to czas, w którym pracujemy na mocne kości.
Jaki mamy wpływ na to aby kości naszych dzieci były silne i odporne na złamania? Bardzo duży! Największy wpływ na ich stan ma dobra dieta i ruch. Nie bez kozery zalecenia ekspertów koncentrują swoją uwagę na odpowiedniej podaży wapnia i witaminy D u dzieci, bo to one są odpowiedzialne za mineralizację kości. Zostały opracowane normy, które określają jaką ilość wapnia na dobę potrzebuje dziecko w zależności od wieku i tak najmniej bo 300 mg potrzebują niemowlęta do 6 miesiąca życia, 400 mg dzieci do 1 roku życia, 500 mg dzieci do 3 roku życia, dzieci w wieku przedszkolnym 700 mg, dzieci w wieku 6-9 lat 800 mg, znaczny wzrost zapotrzebowania na wapń następuje w okresie dorastania w przedziale między 10-18 rokiem życia i wynosi 1300 mg wapnia na dobę. W tabeli znajdziesz porcje produktów, które dostarczają 240 mg wapnia. Ułatwi Ci to orientację czy twoje dziecko spożywa odpowiednią ilość wapnia.
Produkty odpowiadające pod względem zawartości wapnia (240 mg) 1 szklance mleka:
jeden kubek jogurtu 150 mg
jednak szklanka kefiru
jedna szklanka maślanki
4-5 naleśników z serem
2 małe „trójkąciki” z sera topionego
2 plasterki sera żółtego.
Niezmiernie ważna jest również witamina D bez niej wapń nie zostanie wykorzystany do budowy kości, dlatego ekspozycja na słońce w lecie a w okresach jesienno-ziomowych suplementacja witaminy D jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju kości u naszych dzieci.
A oto kilka wskazówek jak budować mocne kości:
1. Podawaj dziecku produkty mleczne, dziecku pomiędzy 1-3 rokiem życia wystarczą 2 szklanki mleka im jest starsze tym więcej produktów mlecznych powinno znaleźć się w jego menu.
2. Jeśli twoje dziecko nie przepada za produktami mlecznymi wybieraj te, które mają zwiększoną ilość wapnia, wówczas jedząc mniej twój maluch przyjmie odpowiednią ilości tego minerału. Można kupić m. in. jogurty i serki które zawierają większą niż standardowa ilość wapnia.
3. Jeśli dziecko nie może jeść produktów mlecznych włączaj do jadłospisu liściaste warzywa, nasiona strączkowe, brokuły, brukselkę, migdały oraz orzechy. Pamiętaj, że ilość tych produktów, którą dziecko powinno zjeść jest większa niż u dziecka, które pije mleko i je produkty mleczne.
4. Podawaj ryby są nie tylko dobrym źródłem witaminy D ale również wapnia, zwłaszcza ryby w puszce.
5. Chodźcie na spacery, w lecie już 15 minutowy spacer spowoduje, że organizm wyprodukuje odpowiednią ilość witaminy D.
6. W okresie jesienno-zimowym jeśli dieta dziecka jest uboga w ryby, podawaj suplementy zawierające 400 IU witaminy D.
7. Dbaj aby twoje dziecko miało zapewnioną odpowiednią porcję ruchu dziennie, aktywność fizyczna umożliwia wbudowanie wapnia w kości.
8. Badania naukowe pokazują, że odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska nie powoduje niedoborów wapnia, dietę wegetariańską dla dzieci powinna być konsultowana z dietetykiem.
Agnieszka Kozioł-Kozakowska
Specjalista ds. żywienia
Nutricenter