Wprowadzanie owoców do diety dzieci

Ostatnie zmiany: 9 marca 2022
Wprowadzanie owoców do diety dzieci

Jabłko i gruszka czy lepiej banan i pomarańcza? Pokrojone czy przetarte? Rozszerzaniu diety niemowlaka zawsze towarzyszy wiele pytań i wątpliwości. Zobacz, kiedy wprowadzać owoce do diety niemowląt – od jakich zacząć i dlaczego?

Aktualny schemat żywienia niemowląt pozostawia rodzicom dużą dowolność we wprowadzaniu nowych pokarmów.  Wiadomo, że pokarmy stałe należy wprowadzać po ukończeniu 17. tygodnia życia, ale nie później niż w 26. tygodniu życia (między 5. a 7. miesiącem życia), ale nie ma ustalonej kolejności wprowadzania pokarmów uzupełniających. Przyjmuje się, że rozszerzanie diety warto zacząć od pokarmów typowych, tj. kaszek ryżowych lub zbożowych oraz warzyw i owoców, przy czym owoce warto wprowadzić do diety niemowlęcia po warzywach.

Owoce w diecie sa bardzo ważne, ponieważ zawierają witaminy, błonnik, ale również składniki mineralne, w tym cenne pierwiastki śladowe, których nie może zabraknąć niemowlęciu podczas rozszerzania diety.

Od jakich owoców zacząć rozszerzanie diety niemowlaka?

Wprowadzanie owoców do diety niemowlaka warto zacząć od owoców sezonowych, rosnących lokalnie. W warunkach polskich będą to jabłka, gruszki, maliny, śliwki, morele.

reklama

Jak podawać owoce maluszkom?

Początkowo może to być mus, przecier ze słoiczka, następnie skrobane łyżeczką jabłuszko.

Specjaliści zalecają, by nie wprowadzać kilku nowych produktów w tym samym czasie.

Zaczynamy od małych ilości – kilku łyżeczek. Należy między nowościami zachować kilkudniowy odstęp. W międzyczasie trzeba obserwować reakcję dziecka na nowy produkt.

Do ukończenia 1. roku życia zaleca się podawanie niemowlętom jednej porcji owoców, później zaś 2-3 porcje.

Po kilku dniach dziecko może spróbować też innych owoców, np. jagód, porzeczek, malin. Możesz podawać je same lub dodawać do kaszek, deserków.

Kiedy dziecko nie skończy jeszcze roku, ale umie i lubi jeść owocowe przeciery i musy, wprowadź do diety miękkie owoce w postaci cząstek, które maluch może jeść samodzielnie. Idealnie sprawdzą się obrane ze skórki brzoskwinie, morele, śliwki czy bezpestkowe winogrona.

A soki? Dzieciom karmionym piersią sok owocowy można podać po ukończeniu 6. miesiąca życia, a dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym (sztucznie) – po ukończeniu 4. miesiąca życia.

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: