Kiedy dziecko może samodzielnie pić z butelki. Jak je tego nauczyć
Prawdopodobnie w życiu każdego dziecka w pewnym momencie pojawi się butelka, a w niej mleko, woda czy herbatka. Niektórym towarzyszy ona od pierwszych chwil życia, inne poznają ją nieco później. Nie wszystkie maluchy są entuzjastami takiego rozwiązania, inne wręcz przeciwnie – nie tylko butlę lubią, ale i rwą się do samodzielności. No właśnie - kiedy dziecko może samo pić z butelki i jak go tego nauczyć?
Kiedy dziecko może samodzielnie pić z butelki
Może się zdarzyć, zwłaszcza jeśli niemowlę od pierwszych chwil życia było karmione butelką, że nim się spostrzeżesz, ono samo, nagle i spontanicznie chwyci swoją butelką w rączki, stając się w tym zakresie bezobsługowe.
Niektóre jednak maluszki na swój butelkowy debiut czekają kilka miesięcy. Najczęściej ma to miejsce mniej więcej wówczas, gdy maluszek kończy 6. miesięcy. To wtedy kończy się pewien etap, nadchodzi czas na eksperymentowanie - zarówno na swobodę kulinarną, jak i na wielkie odkrywanie świata i swoich możliwości.
Już sześciomiesięczniak może zacząć przygodę z samodzielnym trzymaniem butelki. Dzieje się tak dlatego, że mały człowiek już nabył, ale i wciąż szybko nabywa wiele nowych umiejętności i to nie tylko takich, które przygotowują go do poruszania się, ale i tych z zakresu małej motoryki. Zauważyłaś, że półroczniak coraz sprawniej przekłada zabawkę z jednej rączki do drugiej?
Trzymanie butelki własnymi małymi rączkami nie dla wszystkich dzieci jest proste i naturalne. Niektóre potrzebują więcej czasu, ponieważ wymaga to nie tylko zręczności, ale i siły (no i chęci). Dlatego pamiętaj, że nie ma nic złego w tym, że twój mały nauczy się tego później niż inne dzieci.
Nauka picia z butelki, jak i każda inna umiejętność, to proces - maluch, by oswoić butelkowy temat i by opanować umiejętność samodzielnej obsługi musi troszkę potrenować.
reklama
Jak nauczyć dziecko pić samodzielnie z butelki?
Niektóre dzieciaki mają naturalną ciekawość i wykazują butelkową sympatię, ale inne nie bardzo się wyrywają do samodzielności w tej dziedzinie. Niemniej warto maluszka do tego zachęcać. Możesz też mu w tym pomóc, stopniowo oswajając z butelką i nowym sposobem zaspokajania głodu czy pragnienia. Bądź przy tym cierpliwa i wyrozumiała. Z perspektywy dorosłego picie z butelki to prosta sprawa, jednak dla dziecka tak ta, jak i każda nowa czynność to nowość, z którą trzeba się zapoznać.
Oswajaj swoje dziecko z butelką stopniowo. Najpierw pokaż, jak ona wygląda. Daj poczuć kształt, rozmiar i wagę. Butelka powinna być pusta. Podczas kolejnych prób napełniaj ją płynem – najpierw w małych, później coraz większych ilościach (aż do pożądanej). Podczas napełniania butelki należy wziąć pod uwagę zdolność dziecka do przenoszenia i „dźwignięcia” ciężaru butelki.
Podając maluszkowi butelkę pamiętaj, że on niekoniecznie wie, do czego ta służy i jak z niej korzystać. Dlatego nie tylko prowadź instruktaż teoretyczny, ale i praktyczny - wsuń dziecku butelkę w dłonie i skieruj ją do ust. Podtrzymuj butelkę na końcu. Dopiero kiedy widzisz, że dziecko wie, „jak to się je”, puść butelkę, ale wciąż towarzysz dziecku, nie odchodź.
Nie zmuszaj dziecka do trzymania butelki podczas karmienia. Jeśli maluch jest leniuszkiem, możesz mu asystować podczas karmienia, ale zachęcaj go do ćwiczenia małej motoryki podczas zabawy. Być może jeszcze jego małe rączki nie są na tyle silne i sprawne, żeby sobie poradzić z samodzielnym jedzeniem i piciem z butelki.
Na co zwrócić uwagę, ucząc dziecko samodzielnie pić z butelki?
Pokazuj dziecku, że butelka to nie zabawka. Pomóż mu zrozumieć związek pomiędzy nią a zaspokajaniem głodu. Możesz to zrobić, dając butelkę tylko wtedy, kiedy nadeszła pora karmienia.
Nie zostawiaj dziecka samego podczas picia z butelki. Chodzi nie tylko o względy bezpieczeństwa (dziecko może się zakrztusić), ale i poczucie bliskości.
Zauważ, że kiedy dotychczas karmiłaś dziecko, czy to piersią, czy mlekiem modyfikowanym, trzymałaś je w ramionach – byliście blisko. Przejście na samodzielne picie z butelki może się maluszkowi kojarzyć źle – jak utrata bliskości z mamą. Dlatego w początkowym okresie trzymaj dziecko na kolanach. Ono potrzebuje w tym czasie twojej uwagi i bliskości.
Zadbaj o to, by podczas jedzenia dziecku było wygodnie. Podpieraj jego ramiona, podkładając kocyk czy wygodną poduszkę. Najlepszą pozycją, jaką może przyjąć dziecko, jest pozycja podobna do tej, jaką przyjmowało, gdy je dotychczas karmiłaś - leżąc na plecach przytulonej w ramionach.
Nie pospieszaj malucha ani podczas karmienia, ani podczas nauki. Nie dąż na siłę do tego, by dziecko opanowało umiejętność samodzielnego jedzenia natychmiast, ponieważ pośpiech i presja mogą odnieść odwrotny skutek – dziecko będzie zniechęcone.
Podczas karmienia nie rozpraszaj dziecka dźwiękiem. Nie włączaj bajki czy telewizora.
Słuchaj też dźwięków, które wydaje dziecko podczas karmienia. Jeśli robi zbyt dużo hałasu, być może zasysa dużo powietrza.
Ucz prawidłowego trzymania butelki. Zwróć uwagę na to, by dziecko nie trzymało jej pionowo.
Jeśli twój maluszek niechętnie pije z butelki, kup kilka smoczków i butelek, spróbuj znaleźć taki zestaw, który dziecko zaakceptuje i polubi.
Butelka nie jest zabawką ani smoczkiem, dlatego nie pozwól mu się nią bawić, ssać, zasypiać lub spać z butelką. Nigdy nie zostawiaj dziecka z butelką bez opieki.