Zabawy dla dzieci w wieku 8 miesięcy
Ośmiomiesięczniaki w ostatnich tygodniach poczyniły wielkie postępy. Dziecko przeżywa skok intelektualny, ale i staje się ekspertem w zakresie siedzenia i czołgania się. Aktywny i energiczny maluch uwielbia odkrywać świat, ale i swoje możliwości. Warto go w tym dążeniu wspierać także poprzez inicjowanie różnych aktywności. Przecież najbardziej atrakcyjna jest nauka poprzez zabawę. Koniecznie zobacz, co może zaintrygować 8-miesięczne dziecko.
Proponowane przez nas zabawy i aktywności wspierają dziecięcy rozwój na każdym poziomie – od fizycznego, przez umysłowy, po emocjonalny i społeczny. Fantastyczne jest to, że rozwój malucha stymulują pozornie proste zabawy i zwyczajne przedmioty. Dlatego baw się z dzieckiem.
Do zabawy wykorzystujcie codzienne sytuacje i zwyczajne przedmioty. Doskonałą okazją jest kąpiel czy wspólne jedzenie, a w roli zabawki doskonale sprawdzi się pudełko, łyżka czy pokrywka od garnka. Wystarczy kreatywne nastawienie.
Zabawy dla dzieci w wieku 8 miesięcy
Spektrum zabaw w tym wielu jest spore. Maluch, dzięki temu, że już wiele potrafi, w tym poznawać świat w różnych perspektywach, a i opanował różne umiejętności z zakresu małej motoryki, ma możliwość dotykania i manipulowania. Warto inicjować zabawy wielozmysłowe i pozwalać bawić się przedmiotami o różnych fakturach, temperaturach, kształtach.
Co to?
Weź trzy przedmioty. Może to być piłka, miś, autko. Podnosząc każdą z nich, wypowiadaj nazwę. Następnie poproś, by dziecko podnosiło przedmiot, nazwę którego słyszy. Nie zapomnij o pochwałach i zachwycie, jeśli maluszkowi uda się skojarzyć nazwę z przedmiotem.
reklama
Zróbmy hałas!
Małe dzieci uwielbiają odkrywać nowe rzeczy, ale i… hałasować. Dlatego wsyp do butelki ryż, do drugiej wrzuć grosze. Pokaż, jakie możliwości dają takie grzechotki. Daj też maluchowi drewnianą łyżkę i pokaż, jak można wystukiwać nią rytmy: o garnek, o podłogę, o blat stołu.
Wodne szaleństwo
Jeśli twój maluszek jest małą rybką, ponieważ uwielbia kąpiele, możesz sprawić, by wasz codzienny rytuał stał się niezwykłą przygodą. Wrzuć do wanny zabawki – kubeczek, kaczuszkę, małe wiaderko. Pokaż, jak spadające zabawki rozbryzgują wodę, ile radości może dawać przelewanie wody z kubeczka do wiaderka i jak śmiesznie nurkuje gumowa kaczuszka. Pozwól na odrobinę szaleństwa, chlapanie i poklepywanie wody. Dzieciaki uwielbiają takie harce! Zachęcaj maluszka do chwytania zabawek – to doskonale wpływa na koordynację ręka-oko oraz umiejętności motoryczne. Jeśli przy okazji, w prostych słowach będziesz relacjonować dzieciakowi wodne przygody, z pewnością wzbogacisz jego słownik.
Wspinaczka
Z poduszek (najlepsze są płaskie, np. z fotela) ułóż na dywanie, materacu lub dużym łóżku poduchową wieżę. To wyzwanie w sam raz dla małego alpinisty! Poproś dziecko, a i je zachęć, asekurując, by próbowało się na nią wspinać. To świetna zabawa, ale i ćwiczenia wpływające na koordynację, równowagę, siłę. No i ta satysfakcja, gdy mały człowiek podejmuje się nowych wyzwań, zdobywa szczyt i osiąga cel!
reklama
Piłeczka
Małą kulkę (taką, której maluch nie połknie) owiń lepką taśmą. Ale uwaga! Lepką stroną do zewnątrz. Daj zabawkę maluchowi i obserwuj, jak ją studiuje, odkrywa konstrukcję, próbuje odczepić kulkę od rączki czy spodenek. To ciekawy sposób na ćwiczenie małej motoryki.
Co jest w środku?
Do tej zabawy potrzebne jest kartonowe pudełko z otworem na górze. Otwór powinien być wystarczająco duży, by można było swobodnie włożyć i wyjąć małe zabawki oraz przedmioty. Dziecko powinno wsunąć rączkę do pudełka i złapać zabawkę. Zapytaj „co jest w środku”? Mały odkrywca z pewnością z radością ci to zaprezentuje. Ta prosta czynność pomoże maluszkowi stać się ciekawym świata małym odkrywcą.
Małe do dużego
Do dużej miski lub pudełka wrzuć kubki, małe pudełka bez pokrywki i plastikowe butelki oraz orzechy laskowe, małe klocki, spinacze. Uważaj, żeby dziecko nie włożyło do buzi czegoś niebezpiecznie małego.
Pokaż maluchowi, że małe przedmioty można włożyć w duże. Zademonstruj także, jakim sposobem można je z nich później wyjąć. Ta zabawa to fizyka dla 8-miesięczniaka. Dzięki niej maluch poznaje cechy przedmiotów. Poza tym dziecko ćwiczy motorykę małą, ale zadanie to wpływa także na jego zdolności poznawcze.
reklama
A kuku!
Schowaj – pod kocykiem czy pod poduszka – maskotkę. Zapytaj „A gdzie się schował pluszak?”. Wyjmując go z ukrycia powiedz: „Tu jest!”. Dziecko na tym etapie rozwoju powinno widzieć, gdzie „schowała się” zabawka. Koniecznie zachęcaj malucha do samodzielnych poszukiwań. Zobaczysz, ile takie odkrycia to dają radości!
Makaron
Dzieci uwielbiają makaron, zwłaszcza ten, który ma ciekawe kształty i kolory. Oczaruj więc maluszka makaronową feerią barw i kształtów. Ugotuj makaron, dodaj składniki, które może i lubi jeść twoje dziecko. Pozwól, by mały smakosz spróbował BLW (Baby Led Weaning). Samodzielne jedzenie rączkami, wybieranie z talerzyka tego, na co ma ochotę (z dań i produktów przygotowanych przez rodziców), jest super! Obserwuj malucha i jego reakcje na różne smaki. Z pewnością dostrzeżesz preferencje i ewentualne antypatie. Mieszanka smaków to trening podniebienia, które pielęgnuje wyczucie smaku i węchu, ale i wpływa na ogólną koordynację zmysłów.