Zabawki edukacyjne – co to takiego i czy warto je kupować?
Zastanawiasz się nad zakupem zabawek edukacyjnych dla swojego dziecka? Jakie wybrać i które tak właściwie będą pozytywnie wpływać na rozwój malucha? Oto kilka ważnych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, wybierając zabawki edukacyjne. Czy wiesz, jak mogą wpływać na dziecko?
Zabawki edukacyjne – co to takiego?
Czasami etykietę zabawki edukacyjne przypisuje się konkretnym produktom firm produkującym zabawki – kolorowym, mówiącym misiom czy wymyślnym zestawom. Jednak zabawką edukacyjną może być wiele innych rzeczy, które zazwyczaj nie są określane tym mianem, ponieważ zabawki edukacyjne to takie, które wspierają rozwój dziecka, pomagają mu zdobywać nowe umiejętności, zaciekawiają i zachęcają do poznawania świata. Blok rysunkowy za kilka złotych i kredki w podobnej cenie to również zabawki edukacyjne, ponieważ nic lepiej nie rozwija chwytu pisarskiego i wyobraźni, nie przygotowuje do pisania, jak zabawa w rysowanie i malowanie.
W umysłach wielu rodziców słowa, "zabawki edukacyjne” i „drogie” idą w parze. A nie zawsze tak musi być, ponieważ jeśli popatrzymy, jak dany przedmiot może rozwijać kompetencje dziecka oraz na to, że wiele ciekawych przedmiotów, które będą edukować, możemy wykonać samodzielnie – perspektywa się zmienia.
Czy zabawki edukacyjne mają wpływ na rozwój dzieci?
Klocki, przedmioty do rysowania i malowania, puzzle, układanki, interaktywne maty, piłki, różnego rodzaju gry planszowe to wszystko są zabawki edukacyjne. Jak wspierają dziecko? Uczą koordynacji wzrokowo-ruchowej, wyobraźni przestrzennej. Wspierają wyobraźnie, koncentrację uwagi, pomagają rozwijać logiczne myślenie i rozumowanie. Dzięki wspólnej zabawie z wykorzystaniem zabawek edukacyjnych maluch poznaje coraz ciekawsze obszary życia.
Dla niemowlaka ciekawe będą – grzechotki, pudełeczka, kolorowe maty. Dla przedszkolaka najbardziej interesujące są różnoelementowe klocki, puzzle, układanki, ale także przedmioty wykonane z wykorzystaniem produktów spożywczych np. grzechotki z puszek i fasoli lub ryżu. Wszelkie zabawy sensoryczne – masami, plasteliną, modeliną również pozytywnie wpłyną na rozróżnianie wrażeń dotykowych i zdolności manualne dziecka.
reklama
Na co zwracać uwagę przy zakupie zabawki?
Zanim kupimy jakąś zabawkę, warto zastanowić się, czy jest ona odpowiednia do wieku i bezpieczna dla dziecka. Materiały, z jakich wykonane są zabawki nie zawsze, są przyjazne dla skóry człowieka. Ważne też, aby elementy nie mogły odczepić się od zabawki i spowodować zakrztuszenia.
Najczęściej zabawki wykonane są z plastiku, czyli polichlorku winylu (PCV), do którego mogą być dodawane ftalany, które zmiękczają surowiec. Jednak w trakcie użytkowania mogą się wypłukiwać, co niesie ze sobą ryzyko zatrucia, kiedy dziecko ślini zabawkę i połyka mikrocząsteczki substancji.
Niebezpieczne są też metale ciężkie, takie jak ołów, arsen, kadm czy rtęć, które zaburzają pracę wielu układów w organizmie człowieka, a w szczególności układ nerwowy.
Zanim kupisz zabawkę – sprawdź, z czego jest wykonana, czy posiada odpowiednie atesty i certyfikaty, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
reklama
Pomysły na domowe zabawki edukacyjne
Jesteś mamą maluszka, z pewnością chcesz mu pomóc rozwijać różne kompetencje. Jeśli masz trochę czasu, możesz zrobić zabawki edukacyjne razem z dzieckiem. Tylko pamiętaj o dostosowaniu pomysłów do jego wieku.
Przeplatanki to bardzo prosta w wykonaniu zabawka – wystarczy sztywny karton, dziurkacz i kolorowe sznureczki. Możesz odrysować chmurki, misie, samochody lub inne przedmioty na kartonie i je wyciąć, na obrzeżach wykonać dziurkaczem otwory i zachęcić dziecko do przeplatania sznurków. Czego uczy ta zabawa? Koordynacji wzrokowo-ruchowej, koncentracji uwagi, wzmacnia sprawność manualną i cierpliwości. Starsze dziecko może wykonać przeplatanki samodzielnie, a jeśli nie masz czasu, możesz kupisz je w sklepach dla dzieci i księgarniach.
Razem z dzieckiem możesz wykonać domowe gry planszowe – wspólne rysowanie pól, wycinanie, naklejanie ich na karton, wymyślanie zasad oraz tworzenie całej fabuły jest fascynującą zabawą dla przedszkolaka i starszego dziecka. Tworzenie gry planszowej rozwija wyobraźnię, myślenie analityczne i przyczynowo - skutkowe, pomaga koncentrować uwagę na jednej czynności. Dodatkowo jest świetną aktywnością dla całej rodziny. Grę można wykonać na kartce, jak i na dużym brystolu czy tekturze. Potrzebne będą Ci jedynie pionki, które również możesz zastąpić kamykami, zakrętkami czy kasztanami oraz kostka do gry.
Jesteś mamą niemowlaka i nie wiesz, jaka zabawka sprawdzi się dla Twojego dziecka? Aby ćwiczyć zręczność, uważność, rozróżnianie kolorów, koordynacje wzrokowo-ruchową – wystarczą przezroczyste, plastikowe butelki i kolorowe, miękki kuleczki w różnych rozmiarach. Możesz na każdej butelce przylepić określny kształt lub kolor, albo pozwolić dziecku na zabawę swobodną. Segregowanie, kategoryzowanie i wspólne wrzucanie kuleczek/pomponików do butelek może być angażującą zabawą na długie godziny.
Do wspólnej zabawy wykorzystaj ciastolinę, plastelinę, masy plastyczne takie jak: piasek kinestetyczny, masę piankową, klejące galaretki – pozwalają na doświadczanie zróżnicowanych doznań dotykowych, ćwiczą sprawność manualną i przygotowują dłonie do wypracowania odpowiedniego chwytu pisarskiego.
Sprawdzą się również torby sensoryczne – możesz wykorzystać domowe skarby, takie jak ryż, kasza, soczewica i wsypać je do plastikowego pudełka, a następnie poukrywać w sypkich produktach drobne przedmioty i bawić się z dzieckiem w poszukiwanie skarbów.
Pomysłów na domowe zabawki edukacyjne oraz ciekawe spędzanie czasu jest wiele. Pamiętaj, tylko o tym, aby maluszków nie zostawiać z drobnymi przedmiotami, pilnować, a jeszcze lepiej bawić się razem z dzieckiem.