Jak budować bliskość z niemowlęciem

Jak budować bliskość z niemowlęciem

Więź, jaka łączy dziecko z rodzicami jest wyjątkowa – nie sposób jej przecenić. Dzięki niej maluch nie tylko jest szczęśliwy, ale i lepiej się rozwija. Budowanie bliskości to proces, który rozpoczyna się, zanim jeszcze dziecko się urodzi. Kiedy przychodzi na świat, przed rodzicami otwierają się nowe możliwości. Czy wiesz, jak budować bliskość z noworodkiem i niemowlęciem?

Bliskość jest najważniejsza

Bliskość, jaka łączy dziecko z rodzicami, nie tylko sprawia, że maluch jest pogodny i czuje się bezpieczny - tu i teraz. Budowanie więzi z noworodkiem czy niemowlakiem to wkład w jego optymalny, harmonijny rozwój. To również inwestycja – mały człowiek, który wie, że jest kochany, akceptowany i szanowany, który czuje bliskość i wsparcie rodziców, wyrośnie na niezależnego, silnego i pewnego siebie człowieka, który dobrze czuje się tak sam ze sobą, jak i ze światem.

Jak budować bliskość z dzieckiem, aby wychować szczęśliwego, otwartego i pewnego siebie młodego człowieka? Zobacz, co jest najważniejsze:

Bliskość buduje się naturalnie

Jak budować bliskość z niemowlęciem? Podstawą pozytywnej więzi z dzieckiem jest zrozumienie, że niemowlę to osoba – z określonym temperamentem i upodobaniami. Mały człowiek jest odrębną istotą, której nie można traktować przedmiotowo. Tworzenie więzi musi być oparte na szacunku i akceptacji.

Reaguj na potrzeby dziecka

By pielęgnować więź i bliskość z dzieckiem nie trzeba czytać poradników, stosować określonych metod. Wystarczy odwoływać się do rodzicielskiej intuicji, wrażliwości i empatii. Warto uważnie obserwować dziecko, by móc je poznać, a co za tym idzie, odpowiadać na jego potrzeby. Warto mieć na uwadze, że dziecko płacze także dlatego, że potrzebuje bliskości, a nie tylko dlatego, że jest głodne czy ma mokrą pieluszkę.

Warto być też uważnym - codzienność stwarza wiele możliwości i sytuacji, które w naturalny sposób tworzą i pielęgnują więź z dzieckiem. Trzeba je tylko dostrzec. 

reklama

Noś malucha, kołysz i przytulaj

Obecność rodziców, kontakt przez dotyk to fundamenty więzi. Kojąca bliskość, zapach i ciepło ciała dają poczucie bezpieczeństwa i komfortu. To dlatego tak ważne jest, by malucha przytulać, kołysać, masować - być blisko, ciało w ciało (kontakt skóra do skóry, praktykowany nie tylko zaraz po porodzie, jest absolutnie nie do przecenienia!). Dziecko powinno mieć szansę nasycić się i rozkochać w bliskości, ponieważ jej potrzebuje. Nie bój się, że dziecko będzie rozpieszczone – miłości i bliskości nie da się przedawkować.

Celebrujcie karmienie 

W kontekście budowania bliskości z noworodkiem i nieco starszym dzieckiem zaleca się także karmienie piersią (zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia), jednak także karmienie maluszka butelką jest do tego doskonałą okazją. To wyjątkowy czas bliskości i wyciszenia, który warto celebrować, a także doskonała okazja do budowania czułej bliskości i zaufania. 

Obecność mamy, kojąca bliskość jej ramion, jej zapach i dotyk sprawiają, że niezależnie od sposobu karmienia tworzy się silna więź.

Bawcie się!

Dzieci uwielbiają zabawy z rodzicami, towarzyszącą im radość i beztroskę. Nie musi to być nic wielkiego. Wystarczy turlanie się, „gilgotanie”, zabawa w „idzie do kominiarz po drabinie” czy w „a kuku”, by dziecko czuło się szczęśliwe i zrelaksowane. Także rutynowe czynności, takie jak kąpiel czy przewijanie to doskonałe okazje do wspólnej zabawy.

Czas, który dziecko spędza wspólnie z rodzicami zaprocentuje wzajemną sympatią, serdecznymi relacjami, zaufaniem i poczuciem bliskości.

reklama

Utrzymuj z maluchem kontakt wzrokowy

Bardzo ważne jest, by dziecko widziało twarz, oczy i mimikę najbliższych, zarówno gdy mama i tata do niego mówią czy kąpią, ale i noszą w chuście. To ważne dla jego rozwoju, ale i poczucia bezpieczeństwa oraz rodzącej się między wami bliskości.

Odkryj masaż

Masaż wykonany przez mamę czy tatę nie tylko koi różne dolegliwości, takie jak na przykład kolki, ale i daje poczucie bliskości, przyjemność i radość. Warto pamiętać, że dotyk jest pierwszym zmysłem, który pojawia się u człowieka jeszcze w życiu płodowym. O czym pamiętać, wykonując masaż noworodka czy niemowlaka?

Wybierz miejsce, w którym obydwoje czujecie się komfortowo.

  • Zadbaj, by w pomieszczeniu było ciepło. Ciepłe muszą być także twoje dłonie.
  • Możesz masować swoje maleństwo na przewijaku, czy łóżku - pamiętaj tylko, żeby nie odchodzić nawet na chwilę.
  • Najlepszym momentem na wykonywanie masażu niemowlęcia jest czas między karmieniami, gdy dziecko nie jest ani głodne, ani za bardzo najedzone.
  • Przygotuj kosmetyki bezpieczne dla maluszków, np: mleczko lub oliwkę.
  • Podczas masażu włącz kojącą muzykę lub łagodnie mów do dziecka.

Masaż noworodka czy starszego dziecka to inwestycja w jego samopoczucie i zdrowie. Okazuje się bowiem, że na dzieci delikatny dotyk rąk działa nie tylko relaksująco, ale również terapeutycznie. Coraz więcej badań sugeruje, że masaż noworodka i niemowlaka niesie ze sobą mnóstwo korzyści,

Masaż jest przyjemny i ważny zarówno dla rodzica, jak i maluszka. Lekki dotyk dłoni mamy czy taty pomaga młodemu człowiekowi ukształtować wyobrażenie o samym sobie. Dziecko zaczyna odczuwać siebie jako odrębną jednostkę.

Nigdy nie należy wykonywać masażu wbrew woli dziecka. Jeśli nie reaguje ono w przewidziany sposób i nasze wysiłki nie przynoszą rezultatów, powinno się raczej przerwać zabieg i powrócić do niego później.

Mów do dziecka, rozmawiajcie

Bycie z dzieckiem, obdarowywanie go uważnością i dotykiem są ważne. Niemniej warto też do malucha mówić, opowiadać mu o otaczającym go świecie, nawiązywać dialog i kontakt wzrokowy. Dziecko, które jest traktowane z szacunkiem, jak mały partner interakcji, czuje się docenione, ważne, szanowane – jak „ktoś”. Na tym przekonaniu będzie się kiedyś opierało jego całe dorosłe życie. To doskonałe podwaliny do budowania i postrzegania siebie.

Dziecko podczas interakcji z rodzicami nie tylko uczy się mówić, przyswaja wiedzę o świecie, ale buduje pewność siebie, co zaowocuje w dorosłym życiu.

reklama

Kreujcie serdeczną atmosferę w domu

Ważna jest atmosfera panująca w domu i sposób, w jaki się do siebie odzywają domownicy. Dziecko powinno być otoczone serdecznością, ciepłem i spokojem, dlatego warto pielęgnować relacje między wszystkimi członkami rodziny.

Kiedy w domu jest małe dziecko, bywa to czasem trudne. Codzienność z niemowlakiem bywa prawdziwym wyzwaniem – maluch miewa lepsze i gorsze dni, pojawiają się sytuacje stresowe, niezmiennie zaś obowiązków rodzicom nie brakuje. Czasem trudno o cierpliwość i wówczas bywa szorstko.

Trzeba starać się, by trzymać fason - nie ulegać presji i nerwowości, nie krzyczeć, nie szarpać się, nie kłócić przy dziecku. To przekłada się na miłą atmosferę w domu oraz wzajemne relacje, ale również na zaufanie i poczucie bezpieczeństwa dziecka.

Do dziecka zwracaj się z szacunkiem, czułością i sympatią. Uśmiechaj się. To ważne.

Reaguj na płacz dziecka

Ignorowanie potrzeb dziecka czy niereagowanie na płacz może zrodzić w młodym człowieku przekonanie, że jego potrzeby nie są istotne, a ono samo nie zasługuje na miłość i uwagę rodzica.

Maluch nie płacze czy marudzi, bo chce zrobić komuś na złość. Ono w inny sposób nie potrafi zakomunikować, że mu niewygodnie czy źle.  Nie wolno zostawiać go bez wsparcia. Nie wolno zawodzić jego zaufania – dziecko musi wiedzieć i wzrastać w pewności, że zawsze, w każdej sytuacji może liczyć na rodziców, na ich wsparcie i pomoc, że jest ważne. 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: