8 fascynujących faktów na temat twojego niemowlaka
1 . Naukowcy filmowali noworodki, które położono na brzuchu ich mamuś. Okazało się, że maluchy powoli, ale wytrwale czołgały się w kierunku piersi. A kiedy do nich dotarły, bez pomocy potrafiły się przyssać i spokojnie pić mleczko.
2. Twoje niemowlę jest wrażliwe na temperaturę i chociaż samodzielnie nie potrafi się rozebrać, bądź ubrać umie sobie pomóc w inny sposób. Kiedy marznie może zacząć energicznie się ruszać, a kiedy jest mu cieplutko będzie leżeć, jak na plaży - z szeroko rozłożonymi rączkami i nóżkami.
3.Wrażliwość noworodka na zapachy jest dużo silniejsza niż twoja. W czasie pierwszych tygodni po porodzie dziecko będzie się uczyło twojego zapachu. W związku z tym postaraj się zrezygnować z mocno pachnących perfum, balsamów czy dezodorantów. Pamiętaj również, że mocny zapach środków chemicznych, czy preparatów zapachowych może źle wpływać na samopoczucie maleństwa.
4. Twój noworodek woli brzmienie ludzkiej mowy od jakichkolwiek innych dźwięków. I to właśnie dlatego, kiedy uczy się mówić zaczyna naśladować ludzkie dźwięki, a nie np.: dźwięk budzika 😀
reklama
5. Dotyk jest najbardziej rozwiniętym zmysłem po urodzeniu, pomyśl, że nawet wcześniaki są świadome dotyku. Dlatego tak ważne jest przytulanie i głaskanie maluszka. Czy wiesz, że już noworodek rozróżnia, czy głaszcze go mama, czy tata?
6. Śliczne okrągłe oczka, mały nosek i te pulchniutkie rączki i nóżki – jak tu nie kochać takiego małego słodziaka. Prawda? A czy wiesz, że już w 1949 Konrad Lorenz (laureat nagrody Nobla) stwierdził , że wszystkie te cechy, które wyzwalają w nas dorosłych potrzebę opiekuńczości są ewolucyjnym przystosowaniem, który ma zagwarantować przetrwanie gatunku. Mali spryciarze 😀
7. Płacz twojego dziecka został stworzony przez naturę tak, aby zwrócić na niego uwagę. Naukowcy twierdzą, że mamusie noworodków są w stanie odróżnić płacz swojego dziecka w sali pełnej innych maleństw, zaledwie trzy dni po porodzie.
8. Czy wiesz, że już noworodek ma zakodowane, czy będzie prawo, czy leworęczny? Dlatego pamiętaj, że leworęczność nie jest umiejętnością nabytą przez dziecko na jakimś etapie rozwoju, chociaż początkowo posługuje się obiema rączkami w równym stopniu.