7 nosidełek dla niemowląt, które rekomenduje mama

7 nosidełek dla niemowląt, które rekomenduje mama

Przy decyzji o zakupie nosidełka warto wziąć pod uwagę zasadę, którą kierują się fizjoterapeuci dziecięcy, biegli w temacie noszenia oraz doradcy noszenia dzieci. Ważne jest mianowicie to, że nosidełka przeznaczone są dla dzieci, które potrafią siadać samodzielnie, a tym samym są gotowe do utrzymania w nosidle pozycji siedzącej. Dla mniejszych niemowląt polecane są przede wszystkim chusty tkane (wiązane lub kółkowe). Prawidłowo zawiązane, umożliwiają bezpieczne noszenie dzieci już od pierwszych dni życia.

Na rynku można znaleźć wiele typów nosideł, różnych modeli i producentów. Poniżej przedstawiam te, które według mnie zasługują na większą uwagę. Liczę, że podzielicie się w komentarzach swoimi spostrzeżeniami.

Storchenwiege Babycarrier

Storchenwiege Babycarrier to nosidło hybrydowe – w pasie zapinane na klamrę, natomiast pasy naramienne wiązane są na węzeł. Ich największą zaletą jest to, że mają płynną regulację szerokości panelu, co oznacza, że możemy ją bardzo dokładnie dopasować do gabarytów dziecka.

Storchenwiege Babycarrier jest nosidłem miękkim, wykonanym z tkaniny skośno-krzyżowej – takiej samej jak w dobrych chustach do noszenia dzieci. Właściwości tej tkaniny sprawiają, że nosidło świetnie dopasowuje się do dziecka. Pozycja dziecka jest dobrze podtrzymywana, bez względu na czas noszenia.

Nosidło jest bardzo solidnie wykonane, a kolory nie odbarwiają się mimo upływu czasu. Nosidło ma płynną regulację szerokości panelu przy nóżkach. Jest to szczególnie przydatne w pierwszym roku życia dziecka, ponieważ dzieci rosną wtedy bardzo dynamicznie.

W Storchenwiege możemy nosić dziecko jak w chuście (choć problematyczne może być jego mocowanie), na klatce piersiowej lub na plecach. Zdjęcie: Storchenwiege Babycarrier

Nosidła Tula

Nosidła Tula są ergonomiczne pozwalające nosić dziecko w sposób bezpieczny dla jego bioder i kręgosłupa.

Tula jest wygodna również dla rodzica. Ma szeroki pas biodrowy i miękkie ramiączka, umożliwiające odpowiednie rozłożenie ciężaru dziecka, dzięki temu nie wydaje się ono takie ciężkie i można przejść z nim wiele kilometrów.

W Tuli można nosić dziecko zarówno z przodu, na brzuchu, co sprzyja przytulaniu, jak i z tyłu, na plecach, co jest znacznie wygodniejsze podczas dłuższej wyprawy (i przy coraz cięższym dziecku).

reklama

Z własnego doświadczenia i użytkowania przy dwóch moich chłopcach muszę powiedzieć, że główną wadą nosideł Tula jest zapięcie z tyłu. Zapina się trudno i dziecko nie czuje się wtedy komfortowo. Z kwestii wizualnych, jest mały asortyment kolorów i zestaw nie zawiera pokrowca na deszcz. Zdjęcie: Tula

Babybjorn Original

Babybjorn Original jest starannie wykonane, lekkie i dba o wygodę dziecka i rodzica. Wielu rodziców docenia łatwe zapinanie pasów, dzięki czemu już po kilku próbkach można nabyć wyjątkowej biegłości w zakładaniu nosidełka.

Ciekawym rozwiązaniem jest odpinana część przednia, dzięki czemu można usypiać dziecko w tym nosidle, a śpiące łatwo da się odłożyć do łóżeczka.

Niestety ma też swoje wady – nie jest ergonomiczne, więc nie wspiera ułożenia bioderek i nóg. Polecane jest głównie starszym dzieciom, ze względu na swoją sztywność. Zdjęcie: Babybjorn

 

Lennylamb Ergonomiczne Moje Pierwsze Kobalt Baby

Lennylamb Ergonomiczne Moje Pierwsze Kobalt Baby - to rodzaj nosidełka, które dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi klamer i pasów zapewnia doskonałe dopasowanie do ciała dziecka. "Przy projektowaniu tego nosidełka naszym priorytetem były bezpieczeństwo, zdrowie oraz wygoda zarówno noszonego dziecka, jak i noszącego rodzica. Dlatego właśnie stworzyliśmy nosidełko z dbałością o najwyższą jakość elementów użytych przy jego produkcji".

Nosidło jest wyprodukowane w Polsce, ma bezpieczną trzypunktową klamrę uniemożliwiającą przypadkowe odpięcie i regulację pasów ramiennych w czterech miejscach.

Z minusów - przede wszystkim brak stabilizacji szyi niemowlęcia. Ponadto jest ono raczej przystosowane dla maluchów. Przy szybko rosnących dzieciach, bez dopasowywanego nosidełka po prostu nie spełni swojej funkcji długo. Zdjęcie: Lennylamb Ergonomiczne

reklama

Luna Dream Wizard Standard

Luna Dream Wizard Standard może posłużyć nam od 6 aż do 48 miesięcy i dziecka o wadze do 20 kilogramów.

Nosidła typu Standard nie posiadają wbudowanego mechanizmu regulacji panelu, są łatwe i szybkie w zakładaniu i sprawdzą się do rozmiaru 2-letniego dziecka (ubranka 92-98cm).

Jest możliwość opcjonalnego dokupienia przedłużek, co zwiększają szerokość panelu o 10 cm i pozwalają przedłużyć okres noszenia w nosidle Standard o ponad rok czyli do rozmiaru 3,5 -latka (ubranka 104-110cm).

Nosidełka Luna Dream powstały w oparciu o konsultacje fizjoterapeutów i doradców noszenia. Podczas noszenia dziecko znajduje się w bezpiecznej pozycji „M”. Atestowane klamry to gwarancja bezpieczeństwa i pewność trzymania. Firma używa materiałów zgodnych z certyikatem Oeko-Tex Standard 100, które są bezpieczne dla alergików. Zdjęcie: Luna Dream Wizard Standard

Nosidełko turystyczne Kid Comfort Air firmy Deuter

Nosidełko turystyczne Kid Comfort Air firmy Deuter - idealne na wędrówki z dzieckiem oraz na zajęcia na świeżym powietrzu. Jest ono nosidełkiem turystycznym z kategorii “mniejszych”. Jest lekkie i bardzo kompaktowe, dzięki czemu manewrowanie nim nie nastręcza żadnych trudności.Nosidełka turystyczne tego typu świetnie sprawdzają się w wycieczkach podmiejskich i na krótkich wypadach górskich, gdy pogoda jest pewna, a podręcznego bagażu zabieramy ze sobą niewiele.

Nosidełko jest relatywnie lekkie (około 3 kg). Niestety producent nie przewidział w nim miejsca na zamontowanie lusterka, które przy dłuższych wyprawach byłoby ważnym elementem. W nosidle Kid Comfort Air dziecko usadowione jest wysoko, dzięki czemu łatwiej podziwiać mu to co, się dzieje przed nim, ale trudniej przymknąć oko i zregenerować zmęczenie.

Bardzo pomocnym elementem jest rozkładana stopka ułatwiająca bezpieczne stawianie nosidła z dzieckiem na ziemi. Ogranicza ona potrzebę asekuracji przez drugiego rodzica podczas wkładania i zdejmowania nosidełka z pleców. Zdjęcie: Deuter

reklama

ByKay nosidełko MEI TAI DeLuxe

ByKay nosidełka MEI TAI DeLuxe to miękkie, wiązane nosidła wzorowane na tradycyjnym nosidle azjatyckim (typu Mei Tai). Składają się z prostokątnego panelu, do którego przyszyte są cztery pasy, jest więc to takie połączenie chusty z nosidłem.

Są przeznaczone dla dzieci, które potrafią już samodzielnie usiąść (to bardzo ważne). W Mei Tai Deluxe szerokość panelu jest regulowana. Można używać go w dwóch rozmiarach (ok. 27 cm i 37 cm) w zależności od wielkości dziecka.

Należy pamiętać, że panel nosidła powinien sięgać dziecku od kolana do kolana (przy kilkulatkach może sięgać do połowy uda), więc możliwość regulacji szerokości panelu sprawia, że możemy korzystać z nosidła dłużej. Maksymalne obciążenie to 23 kg.

Jeśli chodzi o wady, to przede wszystkim jest nią cena, która zaczyna się od ponad 400 zł na naszym rynku. Nie każdy rodzic lubi także sposób „montażu”. Zdjęcie: ByKay MEI TAI DeLuxe

Nosidełka dla maluchów - o czym jeszcze warto pamiętac?

Pamiętajcie, żeby przed zakupem koniecznie sprawdzić, czy dziecko dobrze czuje się w wybranym modelu i czy jest ono dopasowane (nie za duże, i nie za małe, czy pasy utrzymują dziecko bez chybotania). Warto przymierzyć je w sklepie, w wypożyczalni, u znajomych. Dobrze by było, gdyby dziecko spędziło w nim więcej, niż tylko chwilę. Niech ma szansę przyzwyczaić się do niego i je polubić lub nie.

Nosidło ma być wygodne zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Dlatego powinno posiadać wygodny, regulowany pas biodrowy, szerokie szelki, które nie wrzynają się w barki oraz szeroki, wygodny pas piersiowy – naprawdę pomaga zachować stabilną pozycje nosidła. Nosidło z dzieckiem sporo waży, dlatego dobrze, aby poduszki pod pasami i szelkami nie były twarde.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: